Jak rozjet podnikání jako student

Chudý student. Kdo za dob svého studentského mládí neměl pocit, že by se mu hodilo víc peněz. Jídlo, ošacení, bydlení, výlety s kamarády, všechno něco stojí a rodiče nejsou bezedná nádoba plná peněz. Někdo se chce osamostatnit, jiný potřebuje a víc a další se chce seberealizovat. Jak ale peníze získat?Není čas na to trávit hodiny a hodiny zaměstnaný v neperspektivním zaměstnání.  Je třeba najít alternativu, přestat být zaměstnancem a stát se vlastním pánem, později třeba dokonce zaměstnavatelem.

Mnozí věří, že z nich úspěšného podnikatele udělá hlavně nápad. Kdepak. Je nutné mít mnohem více předpokladů, vlastností, zvyků a v neposlední řadě určitý způsob myšlení. Jde o to nejen začít jinak přemýšlet, ale i začít jinak jednat.Promyslete si každý krok, myslete na konkurenci, sebeprezentaci a hlavně na možná rizika vašeho podnikání.

Jak začít

Zamyslete se, v čem jste dobrý? Je to móda, technologie nebo umění? Rozmyslete si, v jakém oboru chcete podnikat a jaká je situace na trhu. Přijďte s něčím originálním a zajímavým. Nemusí to být něco zcela nového, stačí oživit či předělat starší nápad a zájem máte jistý. Vezměte si třeba předělávání starého nábytku na nový.

Máte nápad? V takovém případě je zapotřebí detailně promyslet, jak se odlišíte od konkurence – zda kvalitou služeb, přidanou hodnotou, případně cenou.

Sebeprezentace

Pokud jste nalezli něco, v čem jste skutečně dobří a jde vám, popř. slýcháte pozitivní reakce od své rodiny, či kamarádů, je třeba s tím jít na povrch. Jednou z nejdůležitějších stránek vašeho podnikání se stává sebeprezentace. Stránky na sociálních sítích, internetové portály, letáčky. Musíte být vidět. Dbejte na správně zvolená slova, myslete přitom na svoji cílovou skupinu. Co je zajímá, jsou spíše mladí, nebo staří? Mají děti? Je potřeba zvolit také vhodnou formu jazyka, vždy je ale dobré dodržovat určitá formální pravidla. A hlavně nezapomeňte, v jednoduchosti je síla. Minimalismus vždy zaujme.

Pokud je to možné, zaregistrujte se na bezplatných stránkách a ukažte světu, co ve vás je.

Počáteční finance

K nastartování vašeho byznysu potřebujete samozřejmě finance. Mnoho lidí si ale mylně myslí, že k tomu, aby začali sami úspěšně podnikat, potřebují ohromné množství peněz.  Kde by ale chudý student vzal počáteční vklad v hodnotě desítek tisíc? Proto pečlivě v začátcích zvažte, zda za některé věci opravdu musíte platit. Stačí přeci pracovat z domova a s lokálními a dostupnými zdroji. Poučky pro začínající podnikatele říkají, že je dobré sečíst si předpokládané náklady a poté je vynásobit dvěma.

Vyberte název

Jméno vaší firmy samozřejmě hodně vypovídá jak o vás, tak o vaší firmě. Problém může nastat co se týče zákona, který vás může omezit. Zákon říká, že název firmy nesmí být shodný nebo zaměnitelný s názvem jiné firmy podnikající v České republice a nesmí působit klamavě. Jestli váš název ještě neexistuje, si můžete ověřit v obchodním rejstříku.

Název by měl být hlavně krátký, nejlépe jednoslovný. Dobře zapamatovatelný a vyslovitelný a hlavně originální.

A co dokumenty?

Pokud se vaše firma rozšíří a vy chcete expandovat, je potřeba myslet i na toto. Výpis ze živnostenského rejstříku, výpis z obchodního rejstříku, formulář ohlášení živnosti na živnostenském úřadě nebo formulář návrhu na zápis do obchodního rejstříku jsou jen jedny z mnoha dokumentů, které budete potřebovat.

Nyní nezbývá než popřát hodně štěstí v začátcích a mnoho úspěchů.

0 0 votes
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex