Jak si spořit na stáří: 4 možné varianty. Vyberte si tu správnou!

Odkládat si část svého příjmu na stáří je dnes už nutností. Vyhlídky na výši penze za desítky let nejsou díky stárnutí populace vůbec růžové. Kdo nechce ve starobním důchodu jen přežívat a třít bídu s nouzí, musí na svou budoucnost myslet a střádat finanční prostředky již za mlada.

Možností, kam peníze ukládat, aby si alespoň zachovaly svou hodnotu, je několik. Je třeba zvážit, jak velké chcete podstoupit riziko, jaký požadujete výnos, a zda chcete mít zachovanou možnost si peníze v případě nouze vybrat. Rozhodně se nedoporučuje peníze ukládat do šuplíku nebo staré matrace. Tam je sice budete mít neustále na očích, ale po delší době ztratí na své hodnotě. Stejně tak není vhodné držet všechny své úspory na bankovním či spořícím účtu. Kam tedy finance investovat, abyste dosáhli vyššího výnosu?

Doplňkové penzijní spoření

Asi nejrozšířenější druh spoření na penzi je státem podporované doplňkové penzijní spoření. Na výběr máte z několika investičních strategií, od nejméně rizikových s malým výnosem až po nejrizikovější s možností vysokého zhodnocení. Výhodou tohoto spoření je možnost odečíst si z daňového základu příspěvky přesahující za 12 měsíců limit 12 000 Kč. Maximálně si lze z daňového základu odečíst 24 000 Kč.

Často se dnes setkáte s příspěvkem do penzijního fondu od zaměstnavatelů, kteří toto nabízejí jako zaměstnanecký benefit.

Opomenout nelze ani příspěvek od státu. Ten se odvíjí od výše vašich finančních investic do fondu. Abyste získali nárok na státní příspěvek, musíte si spořit alespoň 300 Kč měsíčně. V tomto případě vám náleží minimální příspěvek ve výši 90 Kč. Maximálně můžete od státu získat 230 Kč, a to pokud si budete do fondu posílat alespoň 1000 Kč za měsíc.

Životní pojištění

Další možností kam si své úspory ukládat, abyste si ve stáří dopřáli lepší živobytí, je životní pojištění se spořící složkou.

Kapitálové životní pojištění vám umožní ukládat část peněz na spoření a výnos máte jistý. Nicméně většina zaplacené částky jde na pojištění pro případ smrti. Z vložených peněz tak nebudete mít užitek vy, ale především vaši pozůstalí.

Investiční životní pojištění ukládá větší část vložených peněz do fondů, které si sami zvolíte. Výnos zde ale nemáte zaručený. Výběr naspořených financí je před uplynutím smlouvy možný, ale počítejte s vysokými sankcemi.

Stejně jako u penzijního spoření si lze od základu daně odečíst až 24 000 Kč za rok. Příspěvky od státu ale nečekejte.

Podílové fondy

Pokud se vám nezalíbilo doplňkové penzijní spoření ani životní pojištění, jsou tu pro vás podílové fondy. Investování do fondů je jednoduché a zvládne to i laik. Zaplatíte pouze poplatek a peníze do fondu si posíláte podle svých současných finančních možností. Nemusíte se vůbec o nic starat. Podle rizika a výnosnosti máte na výběr z těchto druhů fondů:

  • Garantovaný
  • Konzervativní
  • Dynamický

Výhodou podílových fondů je možnost investování kdykoli ukončit. Peníze přijdou na váš účet během pár dní.

Nemovitost

Koupě nemovitosti za účelem pronájmu nebo budoucího prodeje, je také možnost, jak si přijít k penězům. Nevýhodou je, že si zřejmě budete muset vzít na koupi nemovitosti úvěr, který budete několik let splácet. Potom se ale můžete těšit z příjmů za pronájem nebo nemovitost se ziskem prodat.

Ať už si zvolíte jakoukoli možnost spoření na stáří, důležité je, abyste si peníze začali ukládat včas a stihli jste se tak zajistit na celou dobu, kterou strávíte v penzi. Budete si tak moci ve stáří splnit vše, co jste v mládí nestihli.

0 0 votes
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex