Jak správně vybrat realitního makléře

Chystáte se prodávat nebo kupovat dům či byt? Jedná se pravděpodobně o jedno z vašich nejdůležitějších rozhodnutí v životě. Proto byste v žádném případě neměli nic podcenit. Každý krok raději konzultujte s právníkem. Využijete-li služeb realitního makléře, budete mít právní služby v ceně. Jak však poznat dobrého realitního makléře a nenaletět?

Ptejte se známých

Činnost realitního makléře dnes může v podstatě vykonávat každý, kdo má živnostenské oprávnění na volnou činnost. Každý makléř však není profesionálem na svém místě, který se pere za svého klienta. Jako u dalších služeb, je vhodné začít se optávat u vašich známých a příbuzných, kteří vám mohou doporučit makléře, se kterým mají dobré zkušenosti.

Sami si nastudujte proces koupě či prodeje

Ač svěřujete prodej nemovitosti makléři z důvodu, abyste se nemuseli o nic starat, přece jen si sami bude muset něco nastudovat. Je totiž vhodné vědět alespoň v hrubém obrysu, jak by měl prodej, případně koupě domu či bytu probíhat. Jste pak méně manipulovatelní případným nepoctivým makléřem. Dobrý makléř by vás s průběhem prodeje měl seznámit již na úvodní schůzce, ze které byste si měli odnést minimálně informace o průběhu procesu, ale také by vám měla být nastíněna reklamní kampaň. Nebojte se makléře vyptávat a trochu ho zkoušet z informací, které jste zjistili samostudiem.

Dobrý makléř vám neslíbí nereálné ceny

Dobrý makléř by vám měl vysvětlit všechny náležitosti, poradit s financováním, daněmi a s právními otázkami. Makléř by měl spolupracovat s právníkem, finančním poradcem, případně i s daňovým poradcem. Měl by mít silné zázemí a dobré reference. Samozřejmostí je i pojištění odpovědnosti makléře za škodu, kterou způsobí svoji profesní činností. Dobrý obchodník se pozná i podle svého chování a vystupování. Neměl by být arogantní, zapomínat na schůzky nebo na ně chodit pozdě a pravidelně vás informovat o průběhu prodeje či koupě. Neměl by vám slibovat nereálně ceny, stejně jako bleskurychlý prodej nemovitosti. Většinou to totiž chce čas a pravděpodobně budete muset ze svých cenových nároků slevit.

Konzultujte s právníkem

Patrně budete nemovitost kupovat či prodávat pouze jednou v životě. Proto je důležité, abyste si byli výběrem makléře naprosto jistí. Musí vám sednout i jako člověk. Doporučuji se vyhnout těm, kteří budou vaše starosti bagatelizovat, případně vás budou nutit do věcí pro vás nevýhodných. Klidně kontaktuje více makléřů a domluvte si s každým schůzku. Nejlépe přímo v realitní kanceláři. Poznáte tak makléřovo zázemí. Nebojte se obrátit i na právníka a konzultovat s ním kroky makléře a zejména smlouvy, které dostanete k podpisu. Pamatujte totiž, že makléř, na rozdíl od právníka, nehájí vaše zájmy, ale pouze svoje vlastní. Při milionových transakcích se určitě těch několik tisíc za služby právníka vyplatí.

Napsat komentář