Jak správně vybrat realitního makléře

Realitní makléř
Realitní makléř

Chystáte se prodávat nebo kupovat dům či byt? Jedná se pravděpodobně o jedno z vašich nejdůležitějších rozhodnutí v životě. Proto byste v žádném případě neměli nic podcenit. Každý krok raději konzultujte s právníkem. Využijete-li služeb realitního makléře, budete mít právní služby v ceně. Jak však poznat dobrého realitního makléře a nenaletět?

Ptejte se známých

Činnost realitního makléře dnes může v podstatě vykonávat každý, kdo má živnostenské oprávnění na volnou činnost. Každý makléř však není profesionálem na svém místě, který se pere za svého klienta. Jako u dalších služeb, je vhodné začít se optávat u vašich známých a příbuzných, kteří vám mohou doporučit makléře, se kterým mají dobré zkušenosti.

Sami si nastudujte proces koupě či prodeje

Ač svěřujete prodej nemovitosti makléři z důvodu, abyste se nemuseli o nic starat, přece jen si sami bude muset něco nastudovat. Je totiž vhodné vědět alespoň v hrubém obrysu, jak by měl prodej, případně koupě domu či bytu probíhat. Jste pak méně manipulovatelní případným nepoctivým makléřem. Dobrý makléř by vás s průběhem prodeje měl seznámit již na úvodní schůzce, ze které byste si měli odnést minimálně informace o průběhu procesu, ale také by vám měla být nastíněna reklamní kampaň. Nebojte se makléře vyptávat a trochu ho zkoušet z informací, které jste zjistili samostudiem.

Dobrý makléř vám neslíbí nereálné ceny

Dobrý makléř by vám měl vysvětlit všechny náležitosti, poradit s financováním, daněmi a s právními otázkami. Makléř by měl spolupracovat s právníkem, finančním poradcem, případně i s daňovým poradcem. Měl by mít silné zázemí a dobré reference. Samozřejmostí je i pojištění odpovědnosti makléře za škodu, kterou způsobí svoji profesní činností. Dobrý obchodník se pozná i podle svého chování a vystupování. Neměl by být arogantní, zapomínat na schůzky nebo na ně chodit pozdě a pravidelně vás informovat o průběhu prodeje či koupě. Neměl by vám slibovat nereálně ceny, stejně jako bleskurychlý prodej nemovitosti. Většinou to totiž chce čas a pravděpodobně budete muset ze svých cenových nároků slevit.

Konzultujte s právníkem

Patrně budete nemovitost kupovat či prodávat pouze jednou v životě. Proto je důležité, abyste si byli výběrem makléře naprosto jistí. Musí vám sednout i jako člověk. Doporučuji se vyhnout těm, kteří budou vaše starosti bagatelizovat, případně vás budou nutit do věcí pro vás nevýhodných. Klidně kontaktuje více makléřů a domluvte si s každým schůzku. Nejlépe přímo v realitní kanceláři. Poznáte tak makléřovo zázemí. Nebojte se obrátit i na právníka a konzultovat s ním kroky makléře a zejména smlouvy, které dostanete k podpisu. Pamatujte totiž, že makléř, na rozdíl od právníka, nehájí vaše zájmy, ale pouze svoje vlastní. Při milionových transakcích se určitě těch několik tisíc za služby právníka vyplatí.

Nezapomeňte na hodnocení

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím nikdo nehlasoval. Buďte první!

Napiš první komentář

Napiš komentář

E-mailová adresa nebude zveřejněna.


*