Jak vybrat vhodný bankovní účet

Bankovní účet je v současné době téměř nutností. Velká většina firem vyplácí své zaměstnance převodem na účet a výplata v hotovosti se stává ojedinělým jevem. Aby účet plnil svou funkci, je potřeba si ho správně vybrat. Pro některé zákazníky je rozhodující procento úročení vkladu. Toto hledisko má určité opodstatnění u účtu spořícího, ale při výběru běžného účtu je potřeba se zaměřit i na další vlastnosti. Přinášíme vám pět doporučení, čím se řídit při zřizování bankovního účtu.

1/ Účet bez poplatků

Na účet bez poplatků slyší velké procento zákazníků. Před uzavřením smlouvy, případně před zrušením stávajícího účtu, je však důležité se podrobně seznámit s podmínkami. Vedení účtu zdarma bývá často podmíněno minimální výší peněz přicházejících každý měsíc. Pokud tuto podmínku nesplníte, banka pro daný měsíc účet zpoplatní.

2/ Cena za balíček

Při zřizování účtu si podrobně prostudujte, co vše je zahrnuto v ceně za vedení účtu. Možná zjistíte, že jsou v balíčku obsaženy služby, které vůbec nevyužijete, nebo naopak chybí služby, které využíváte zcela běžně. Je dobré si vzít papír s tužkou a předem sepsat požadavky, které by měl váš nový účet splňovat.

3/ Výběr z bankomatu

Výběr z bankomatu může účet pořádně prodražit. Rozhodněte se, jak často budete tuto službu využívat. Pokud všude platíte kartou a z bankomatu vybíráte pouze jednorázově větší částku, nebude pro vás zpoplatněný výběr žádný velký problém. Pokud ovšem dáváte přednost častému výběru menších částek, určitě se vám vyplatí účet, kde jsou výběry z bankomatu zdarma. Zaměřte se i na dostupnost bankomatů. Některé banky mají zdarma pouze výběry z vlastního bankomatu, který se v menším městě vůbec nemusí nacházet.

4/ Osobní přístup vs. internetové bankovnictví

Zejména nízkonákladové banky mají velmi omezenou síť poboček. Od svých klientů očekávají, že si své záležitosti vyřídí přes internetové bankovnictví, případně přes telefonickou linku. Pokud si zrovna nerozumíte s internetem, nemáte rádi telefonní hovory, při kterých se s vámi baví automat a vy se musíte k živému člověku proklikat přes různé číselné nabídky, nejsou nízkonákladové banky nic pro vás. V tom případě si zvolte některou z bank klasických, kde se vám na pobočce bude osobně věnovat vyškolený pracovník.

5/ Pružnost v doplňkových službách

Žádný účet není dokonalý. Některé banky však umožňují služby k účtu změnit za rozumný poplatek. Vyberte si tedy účet, který co nejvíce vyhovuje vašim potřebám. Chybějící službu si pak můžete doplatit. Pokud vám však banka bude tvrdit, že jejich účet je takto nastavený, balíček většině klientů vyhovuje za danou cenu a nic se měnit nedá, raději si u nich účet nezřizujte. Banka, která si svých klientů váží, se vždy snaží najít řešení přijatelné pro obě strany.

0 0 votes
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex