Jak vybrat virtuální sídlo společnosti a na co si dát pozor?

Jelikož se loni ani v roce 2018 nijak významně nezměnili podmínky, které jsou kladeny na sídlo, je postup výběru svým způsobem obdobný jako v minulých letech. Stále jsou zde platné zákony, které je třeba dodržovat. Jaké to jsou, se dozvíte právě v tomto článku.

Mimo to se dočtete, kde všude musí fyzické osoby uvádět své sídlo a jaké jsou rozdíly mezi sídlem a provozovnou.

Kde všude musíte uvádět své sídlo?

Mějte na paměti, že se jedná o zcela veřejnou adresu, kterou budete uvádět na mnoha místech. Proto může být výběr sídla u sebe v bytě poněkud nepříjemná možnost.

Zároveň podle sídla spadáte pod příslušné úřady – to je mimo jiné i důvod, proč může každý mít jen jedno sídlo.

Své sídlo budete uvádět minimálně zde:

 • Zdravotní pojišťovna
 • Živnostenský úřad
 • Úřad správy sociálního zabezpečení
 • Obchodní rejstřík
 • Web – budete-li mít

Jak musí sídlo vypadat podle zákona v roce 2018?

Zákony České republiky jasně říkají, že každá PO musí mít právě jedno sídlo. Nehledě na to, zda kancelář potřebujete nebo ne, sídlo si budete muset určit.

Stále platné, zákonem stanovené podmínky pro rok 2018:

 • Sílo musí bezpodmínečně být na platné adrese, tzn., že musí mít název ulice, popisné číslo aj. Nemůže to být pohyblivý objekt jako karavan apod. .
 • Musíte prokázat právní důvod k užívání nemovitosti, tj. např. kupní nebo nájemní smlouva.
 • Sídlo musíte mít pouze a právě jedno! Nikoho nezajímá, že se často stěhujete, máte několik provozoven, kancelář reálně vůbec nepotřebujete či jiné důvody.

Napadla vás varianta ušetřit za nájem kanceláře umístěním si sídla k sobě domů? Tahle jinak chytrá myšlenka má i své mouchy. Dejte si pozor na následující skutečnosti. Možné to sice je, není to nijak protizákonné, ale kromě stejných náležitostí musíte dále splnit, že na uvedené adrese bude někdo k zastižení pro přebírání pošty. Dále musíte umožnit úřadům provést kontroly a v neposlední řadě musíte umožnit styk s veřejností.

Otázkou pak zůstává, zda se nezmění legislativa a nebudou nařízeny změny sídel do nebytových prostor. Každopádně pro zatím jsou úřady sídla v bytě tolerovány, nejspíš kvůli toho, že dokazování případného porušování nařízení by mohlo být značně obtížné.

A co takhle využít virtuální sídlo? Případně rovnou i s virtuální kanceláří?

V dnešní době je za dodržení zákonných podmínek virtuální sídlo zcela v pořádku. Nejedná se o žádný podvrh ani právní kličku.

O co že to vlastně jde? Za pouhých pár stovek měsíčně si u specializované společnosti zaplatíte a oni vám tak poskytnou svou adresu. Není velká výjimka, že se takto na jedné adrese sejde i stovka firem, ale to ničemu nevadí.

Aby byly splněny zákonné podmínky, jsou na těchto adresách kanceláře a tabule, kde jsou vypsány všechny zde sídlící firmy. Za naprosté minimum se považuje přeposílání i třídění pošty. Mnohdy je pak za příplatek poskytování kanceláře v momentě, kdy zde potřebujete vyřizovat své schůzky. Pronájem lze běžně zaplatit podle počtu hodin – tedy doby, jakou kancelář potřebujete, klidně jen hodinu nebo dvě.

Sečteno, podtrženo, největší výhody virtuálního sídla společně s virtuální kanceláří jsou:

 • Nízká cena – žádný drahý pronájem reálné kanceláře
 • Služba přeposílání pošty a SMS či e-mailové upozornění na doručenou poštu
 • Možnost meetingů s klienty v pronajaté zasedačce
 • Reprezentativní adresa sídla při obchodování se zákazníky – zvláště působivé při mezinárodním obchodu
 • Jednoduše se tak vyhnete komplikacím vzniklým, kvůli umístění sídla u sebe doma
 • Nestaráte se o splnění zákonných náležitostí vašeho sídla – o vše by se měla postarat vybraná společnost

Tak co, už jste se rozhodli, kde bude vaše sídlo? Bude to virtuální kancelář, sídlo v  bytě, nebo vyhrál klasický pronájem? Dejte nám vědět do komentáře.

0 0 votes
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex