Jak vytvořit kvalitní obsah pro content marketing

Asi to znáte – potřebujete propagovat nějaký produkt či zmínit určité téma a říkáte si, že snad není možné tohle pojmout zajímavě, vždyť i vás samotné uspává už jen pohled na název. Faktem ale je, že skoro pro každou oblast se dá vymyslet zajímavý obsah. Klíčem je zbavit se tradičního myšlení a pojetí.

Jak to ale udělat?

1. Zaujměte kontroverzní pozici

Hned pro začátek si musíte zvyknout na to, že mnoho lidí kvůli své pozici odradíte, možná dokonce urazíte, ale i navzdory tomu se jedná o taktiku, která by se mohla stát vaší nejmocnější zbraní.

Skvělým případem je například obsah, který polemizuje nad tím, jestli je závislost na drogách nemoc či výsledek vlastního rozhodnutí. Možná jste si všimli, že toto téma se poslední dobou hojně řeší na sociálních sítích.

Většina lidí se dokáže pěkně rozvášnit, jakmile dojde na jejich názor ke kontroverzním tématům. Musíte počítat s tím, že někteří budou mít velice silný hlas v opozici vůči vám, zato se ale také určitě najdou tací, kteří vás nějakým způsobem podpoří.

Tím tajemstvím není téma, které se určíte. Spočívá to v tom, že si zvolíte stranu.

Pokud budete nestranní a nezaujatí, u nikoho reakci nevyvoláte, což znamená, že informaci dál nebudou sdílet. Síla této taktiky je právě v tom, že zaujmete ty, co souhlasí, i ty, co jsou v opozici. Vy totiž vytvoříte silnou emoční reakci. A jako výsledek zaznamenáte, že zájem o váš obsah dramaticky stoupá.

Ti, kteří jsou na vaší straně budou obsah sdílet, protože podporuje jejich vlastní pozici, zatímco opozice bude poukazovat na to, jak je to směšné, špatné či dokonce hloupé. Sdílet však bude taky.

Tak jako tak ani jedna strana netuší, že jste vyhráli.

V některých případech se lidé dokonce rozhodnout napsat vlastní článek, který na váš obsah odkazuje, což vám vyprodukuje ještě více zájmu.

2. Volte témata, která mohou souviset s mnoha dalšími

Pokud píšete o svých službách a produktech, je snadné spadnout do pasti. Přemýšlejte ve velkém a představte si, že jste zákazník a zaujal vás jeden konkrétní produkt. Co by vás v souvislosti s ním ještě mohlo zajímat? Opatřete si bílou tabuli nebo velký papír a zkuste vytvořit myšlenkovou síť. Zaznamenejte si všechno, co může souviset s vaším produktem a přijdete na desítky dalších potencionálních témat.

Jako příklad můžeme uvést prodejce zatemňujících okenních tabulek, které se dají použít v místnostech, bazénech či altáncích a mají zajistit majiteli soukromí. Tohle můžeme s klidem označit za nepříliš zajímavé téma. Jakmile se však podíváme na všechno, co s tímto produktem může souviset a co je s ním propojené, otevře se nám spoustu nových možností a skutečně zajímavých věcí, o kterých psát, třeba:

 • Údržba bazénu
 • Nápady a inspirace na stavbu a dekorace v altánku
 • Tipy na grilování a venkovní vaření
 • Tipy na vylepšení venkovního prostředí
 • Rady na udržení škůdců pod kontrolou

Stačí mít jen trochu času a představivosti a měli byte být schopni najít stovky souvisejících zajímavých témat k tomu ústřednímu, což je přesně ten typ obsahu, který vám získá sdílení a zájem.

3. Získejte unikání a užitečná data

Věřte nebo ne, lidé jsou obecně velice líný druh. Vy toho ovšem můžete využít. Pokud investujete nějaký ten čas do sbírání dat, která jsou nejen užitečná, ale i těžko dostupná a pak je podáte v nějakém snadno stravitelném a jednoduchém formátu, vytěžíte z toho jedině větší zájem.

Musíte však zvážit, jak mohou vaše informace podpořit postoje cílové skupiny, aby byli dostatečně motivovaní vaše příspěvky sdílet. Vaším cílem je v tomto případě poskytnutí účinné a silné munice, která podpoří jejich názor.

Největším nebezpečí v této oblasti je, že tato data se většinou objevují velice rychle. Pokud se vám ale podaří je včas a správně prezentovat, z vaší stránky se stane místo, kam budou lidé chodit, aby získali informace snadno a rychle.

4. Dělejte rozhovory s velkými průmyslovými vůdci

Rozhovory jsou relativně snadnou cestou, jak vyprodukovat velké množství kvalitního obsahu, aniž byste do něco museli vkládat příliš velké úsilí. Navíc mají i několik nesporných výhod:

 • Dostanete se do spojení s předními vůdci ve vaší oblasti působení.
 • Ti, se kterými děláte rozhovor, ho budou sami propagovat.
 • Komerční publikace, blogy a jiná média budou váš rozhovor pravděpodobně propagovat.

Abyste uspěli, musíte rozhovor postavit co nejjednodušším způsobem, což například znamená zvolit radši komunikaci přes telefon, než email. Většina lidí nebude chtít strávit spoustu času nad psaním tisíců slov, když je mohou během 15 minut vyjádřit ústně. Jednoduše si hovor nahrajte a na jeho základě pak už snadno vytvoříte publikovatelný obsah.

5. Zahrňte a uveďte ověřené studie

Výzkumy a studie mohou být mocným nástrojem, pokud je správně použijete. Místo toho, abyste prezentovali suchá a nudná fakta, jednoduše je využijte k sepsání obsahu, která vyvolá emoce.

Vyprávění zaujme náš mozek tak, jako by to prosté uvedené skutečností nikdy nesvedlo.

Když začnete detailně vyprávět o tom, jak jste vařili oběd, lidé si představí, jak to vypadalo, vonělo, dokonce možná chutnalo. Mají v hlavě jasný obraz toho, jak krásně to propečené masíčko vypadá, ochucené tymiánem, rozmarýnem, černým pepřem a česnekem. Skoro až slyší, jak prská rozpálený olej, když do něj vložíte to šťavnaté maso a mají v nose vůni silného aroma použitých bylinek, která se nese z kuchyně.

Taky máte hlad? Pokud nejste vegan, pravděpodobně se vám sbíhají sliny, což jen dokazuje moc vyprávění.

Jakmile zvolíme formu příběhu, náš mozek se do něj dokáže ponořit tak, jako kdyby zkušenost sám prožíval, což je mocná kombinace.

Potvrzená fakta a studie v příběhovém formátu vám zajistí to nejlepší z obou skupin. Dobře vytvořený příběh vyvolává ve čtenářích emoce, zatímco fakta jim poskytnou logické odůvodnění jejich emocionálních rozhodnutí.

Jak na to:

 • Identifikujte problém, kterému váš klient čelí.
 • Podrobně mu vysvětlete, jak ho ovlivní finančně, časově, zdravotně atp.
 • Vysvětlete, co mu zabránilo samotnému jednat dřív či jiný důvod, který ho přivedl k vám.
 • Uveďte, jak jeho problém vyřeší váš produkt či služba.
 • Popište, jak se změní jeho situace z hlediska peněz, času, zdraví atp. (Ukažte mu všechny vyřešené aspekty)

Shrnutí

Publikování originálního obsahu je nezbytné pro správné SEO (optimalizace pro vyhledávače), protože pomáhá vyhledávačům pochopit, o čem vaše stránka vlastně je. Ačkoliv se zdá, že produkce obsahu pro dnešní znuděné konzumenty je nesmírně těžká, není to složité – stačí se jen na věc podívat z mnoha úhlů.

Napsat komentář