Jak zatočit se stresem dřív, než zatočí on s vámi?

Jak zatočit se stresem

Stres je strašákem dnešní doby. Na svědomí na mnoho zdravotních neduhů včetně pošramocených lidských vztahů. Když jsme totiž unavení, podráždění, pod tlakem (zkrátka ve stresu) vypustíme mnohdy z pusy něco, co nás následně mrzí. Nicméně se stresem se dá naštěstí bojovat a velkým obloukem se mu vyhýbat. Jak na to? To se dozvíte již o pár řádků níže.

Stres pociťujeme v situacích, kdy nemáme „něco“ pod kontrolou. V takovém okamžiku se začnou vyplavovat stresové hormony, které doslova rozdrtí koncentraci, klid a sebedůvěru. V takové chvíli se vhodné identifikovat všechny aspekty, které můžete ovládat a které nikoliv. De facto v takovém okamžiku rozhodujete o svých reakcích a jednání. Nicméně vše se ovlivnit nedá – například gestikulace a tón hlasu. Co musíte udělat je:

Fáze zklidnění

Zhluboka dýchat i několik minut a nechat věci prostě být. Prostě si dejte prostor na vyčištění hlavy a uhašení ohně. Dýchejte zhluboka – nadchněte se ústy, podržte vzduch 5 sekund a pomalu vydechujte nosem.

Vyčleňte si svůj prostor

Většinou se na nás během dne valí jedna věc za druhou. Ještě se nestačíme oklepat z jedné, už je tu druhá. Emaily, telefony, plnění nějakého úkolu apod. Zbavte se všeho, co vás ruší a vytvořte si plán. Naučte své kolegy a kolegyně, že vás nemají rušit, případně se na vás mají obracet pouze ve stanovenou dobu.

Dělejte si přestávky

Máte pracovat a místo toho se vidíte na pláži a zjistíte, že hledáte na internetu last minute Chorvatsko a váš úkol trčí v jednom bodě? Možná hřešíte na přestávky a snažíte se nahnat čas tím, že pracujete i v době pauzy. Což je samozřejmě špatně. Přestávka má své opodstatnění. V tuto dobu se běžte nadýchat čerstvého vzduchu, snězte zdravé jídlo, vypijte sklenici vody a protáhněte si tělo. I krátká pauza na zotavení stačí a zbavíte se nahromaděného tlaku.

Jezte zdravě a hýbejte se

I strava má velký vliv na to, jak se cítíme. Existují dokonce potraviny, které přispívají k lepší náladě a potlačují stres. Mimo jídla se nezapomínejte i pravidelně hýbat. Při fyzické námaze se vyplavují endorfiny – hormony štěstí.

Neberte si nic osobně

Máte dojem, že se vše a všichni proti vám spikli? Pak je to patrně opravdu pouze váš dojem. I váš nadřízený se mohl špatně vyspat a dal vám to sežrat. Nic osobního… Prostě tak už to v životě chodí. Chcete-li být v životě spokojenější, naučte se nebrat si věci tak osobně.

Změna prostředí

Možná, že dovolená v Chorvatsku bude to pravé ořechové. A když ne v Chorvatsku, tak někde jinde. Pravdou je, že změna prostředí, odpočinek a relaxace zdraví prospívá. Zkuste si vzít volno, pokud je toho na vás až příliš a prostě odjeďte na dovolenou.

Nezapomeňte na hodnocení

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím nikdo nehlasoval. Buďte první!

Napiš první komentář

Napiš komentář

E-mailová adresa nebude zveřejněna.


*