Jak zatočit se stresem dřív, než zatočí on s vámi?

Stres je strašákem dnešní doby. Na svědomí na mnoho zdravotních neduhů včetně pošramocených lidských vztahů. Když jsme totiž unavení, podráždění, pod tlakem (zkrátka ve stresu) vypustíme mnohdy z pusy něco, co nás následně mrzí. Nicméně se stresem se dá naštěstí bojovat a velkým obloukem se mu vyhýbat. Jak na to? To se dozvíte již o pár řádků níže.

Stres pociťujeme v situacích, kdy nemáme „něco“ pod kontrolou. V takovém okamžiku se začnou vyplavovat stresové hormony, které doslova rozdrtí koncentraci, klid a sebedůvěru. V takové chvíli se vhodné identifikovat všechny aspekty, které můžete ovládat a které nikoliv. De facto v takovém okamžiku rozhodujete o svých reakcích a jednání. Nicméně vše se ovlivnit nedá – například gestikulace a tón hlasu. Co musíte udělat je:

Fáze zklidnění

Zhluboka dýchat i několik minut a nechat věci prostě být. Prostě si dejte prostor na vyčištění hlavy a uhašení ohně. Dýchejte zhluboka – nadchněte se ústy, podržte vzduch 5 sekund a pomalu vydechujte nosem.

Vyčleňte si svůj prostor

Většinou se na nás během dne valí jedna věc za druhou. Ještě se nestačíme oklepat z jedné, už je tu druhá. Emaily, telefony, plnění nějakého úkolu apod. Zbavte se všeho, co vás ruší a vytvořte si plán. Naučte své kolegy a kolegyně, že vás nemají rušit, případně se na vás mají obracet pouze ve stanovenou dobu.

Dělejte si přestávky

Máte pracovat a místo toho se vidíte na pláži a zjistíte, že hledáte na internetu last minute Chorvatsko a váš úkol trčí v jednom bodě? Možná hřešíte na přestávky a snažíte se nahnat čas tím, že pracujete i v době pauzy. Což je samozřejmě špatně. Přestávka má své opodstatnění. V tuto dobu se běžte nadýchat čerstvého vzduchu, snězte zdravé jídlo, vypijte sklenici vody a protáhněte si tělo. I krátká pauza na zotavení stačí a zbavíte se nahromaděného tlaku.

Jezte zdravě a hýbejte se

I strava má velký vliv na to, jak se cítíme. Existují dokonce potraviny, které přispívají k lepší náladě a potlačují stres. Mimo jídla se nezapomínejte i pravidelně hýbat. Při fyzické námaze se vyplavují endorfiny – hormony štěstí.

Neberte si nic osobně

Máte dojem, že se vše a všichni proti vám spikli? Pak je to patrně opravdu pouze váš dojem. I váš nadřízený se mohl špatně vyspat a dal vám to sežrat. Nic osobního… Prostě tak už to v životě chodí. Chcete-li být v životě spokojenější, naučte se nebrat si věci tak osobně.

Změna prostředí

Možná, že dovolená v Chorvatsku bude to pravé ořechové. A když ne v Chorvatsku, tak někde jinde. Pravdou je, že změna prostředí, odpočinek a relaxace zdraví prospívá. Zkuste si vzít volno, pokud je toho na vás až příliš a prostě odjeďte na dovolenou.

0 0 votes
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex
()
x