Jaké jsou výhody a nevýhody spolupráce s personální agenturou

Personálních agentur v České republice s postupem let přibývá. I přesto, že se procento nezaměstnanosti znatelně snížilo, mají pracovní agentury celkem silné postavení na trhu. Jejich počet za poslední cca čtyři roky vzrostl a aktuálně jich je okolo dvou tisíc. Víte však, jaká pro a proti zvážit při rozhodování pro pracovní agenturu?

Při hledání zaměstnání je jenom pár cest, které můžete využít. Buď si práci najdete sami, přihlásíte se na Úřad práce anebo využijete služeb pracovních agentur. Na svých webových portálech pravidelně přidávají aktuální pracovní nabídky, ale stejně tak se u nich můžete zaregistrovat a přenechat iniciaci na jejich straně. 
Ve chvíli, kdy začnete spolupracovat s agenturou, jste vždy jejím zaměstnancem. Uzavíráte smlouvu s ní a firmě, ve které budete pracovat, jste pouze „propůjčeni“. I přesto je práce pro agenturu čím dál žádanější cestou. Není se čemu divit, spousta firem se zajímavým zaměřením se obrací už jen na externí placenou spolupráci.

Výhody spolupráce s personální agenturou

+ Rozsáhlejší specializace

V nabídce volných pracovních míst najdete spoustu pozic, které jsou velmi specifické. Agentury se vždy primárně snaží zasáhnout větší rozptyl oborů. Práci si tak na jednom místě může najít kuchař, řidič i asistent back office. Nezřídka se stává, že vypsané pozice nikdy neprojdou nabídkami ÚP.

+ Práce v zahraničí

Pro práci za hranicemi ČR jsou pracovní agentury jasnou volbou. Mají své kontakty, spoustu věcí jsou ochotni zařídit, se spoustou věcí pomohou. V tu chvíli se ocitáte v situaci, kdy na to nejste sami a to při tak velkém životním rozhodnutí může mnohé usnadnit.

+ Rychlý nástup

S nabídkou práce ze dne na den vám z agentury pravděpodobně zavolají především kvůli brigádě. Ale nezřídka kdy se s rychlou reakcí setkáte i v případě hlavního pracovního poměru. Vyplníte několik formalit a druhý den nastupujete. Takové situace jsou způsobené ve většině případech vyhlášením podstavu firem.

Nevýhody spolupráce s personální agenturou

– Práce na DPP 

Není to tak vždy, ale setkáte se hlavně s formou na dohodu o provedení práce. Obzvlášť, pokud hledáte zaměstnaní opravdu rychle. Znamená to, že poté nemáte nárok na uhrazené sociální a zdravotní pojištění ani na příplatky. Což je pro agentury samozřejmě přínosné. V žádném případě však nepodepisujte smlouvu o dílo. V tu chvíli nepodléhá zákoníku práce a jste v pasti.

– Srážky ze mzdy

Ze zákona na jakékoli srážky nemají agentury nárok- jsou vypláceny firmou, pro kterou zaměstnance shánějí. I přesto se můžete setkat se spoluprací, kdy vám agentura strhne částku za zprostředkování práce. O srážkách se ve výsledku nemusíte ani dozvědět. Mzdu vám vyplácí přímo agentura a té ji původně pošle zaměstnavatel.

– Musíte si prostě dávat pozor

Prověřovat, zjišťovat, informovat se.. Konkurence pracovních agentur je obrovská. Čtěte recenze a radši se obracejte na větší a známé společnosti, u kterých budete mít alespoň jistotu.  

Máte reálné zkušenosti s personální agenturou? Podělte se s námi o vaši zkušenost komentářem pod článek.

1 komentář u „Jaké jsou výhody a nevýhody spolupráce s personální agenturou“

Napsat komentář