Jakou půjčku může v ČR dostat cizinec? Výběr je omezený a velmi záleží na okolnostech.

Úplně nejjednodušší situace nastává pro Slováky, kterým většina bank půjčí stejně jako rezidentům, u ostatních záleží na tom, zda již disponují českým občanstvím či ne. Pokud ano, je pro ně situace téměř totožná jako pro místní. V případě, že jste cizinec a nemáte naše občanství, zařiďte si u nás alespoň dočasný nebo ještě lépe trvalý pobyt, celou záležitost vám to podstatně zjednoduší.

Pro cizince s českým občanstvím platí stejná pravidla jako pro každého jiného Čecha. Při žádosti o půjčku se můžete kromě občanského průkazu legitimovat i platným cestovním pasem.

Cizinci s českým občanstvím úvěr seženou snadno.

Pro celou řadu bankovních i nebankovních poskytovatelů půjček je jednou z elementárních podmínek české občanství. Ne všude tedy žadatelé s jinou státní příslušností s žádostí o půjčku uspějí. Důvodem je především to, že banky si nemohou budoucího dlužníka proklepnout v Centrálním registru dlužníků ČR, respektive v registru Solus, a tudíž o něm nic nevědí. Dalším významným faktorem, který hraje roli je i to, zda cizinec má v České republice sjednáno povolení k trvalému pobytu. Pokud ano, může mít šanci sehnat úvěr se solidním úročením i u bankovních institucí. Pro cizince, kteří u nás žijí na základě povolení k přechodnému pobytu, je situace obdobná. Některé instituce kromě prokázání totožnosti požadují i doložení příjmů nebo platnou pracovní smlouvu.

Horší je situace pro cizince bez platného povolení k pobytu.

V případě, že je cizinec v naší zemi bez trvalého či přechodného pobytu, je situace o poznání složitější. Prakticky jedinou možností je obrátit se na nebankovní sektor. Obecně snáze jsou dostupnější úvěry pro cizince ze zemí Evropské unie, pro občany jiných světadílů je šance již výrazně menší. Půjčky pro cizince obvykle podléhají stejným pravidlům jako půjčky bez potvrzení příjmů, představují tedy i pro nebankovní instituce velmi vysoké riziko. Proto vám většina z nich půjčí jen nižší částky, řekněme maximálně v řádech nižších statisíců. Díky nejistotě, kterou pro ústav představuje půjčka cizinci, však počítejte s výrazně vyšším úročením než pro rezidenty. Překvapit vás nesmí ani sankce pro případ nesplácení.

Chcete půjčit větší částku? A máte čím ručit?

V případě, že potřebujete jako cizinec urgentně větší částku, existují dvě možnosti. Buď zůstanete v režimu bez doložení příjmů a kontroly v registru dlužníků a budete ručit současným majetkem, to znamená nemovitostí, investičním zlatem či drahokamy, automobilem, apod. Nebo si můžete doložit platnou pracovní smlouvu na vaše jméno, čím subjektu, od něhož chcete půjčit, doložíte svoji bonitu do budoucna. Ještě lépe zařídíte-li si k tomu v České republice alespoň povolení k přechodnému pobytu. Tím se rázem stanete i pro nebankovní instituci čitelný a její riziko se zmenší. Možná vás za to odmění i nižším úročením, to už ale závisí na vaší dohodě.

Porovnání i sjednání online

Pokud se potřebujete rychle zorientovat na trhu dostupných půjček pro cizince, použijte internetové srovnávače, kterých se v poslední době vyrojila celá řada. Stačí zadat pouze výši požadované půjčky a v kategorii vybrat půjčku pro cizince. Půjčku můžete prostřednictvím srovnávače rovnou i uzavřít, obvykle do několika dní budete mít peníze na účtu. Další možností je sjednání prostřednictvím telefonu.

Půjčka bez potvrzení o výši příjmů je rychlou možností pro cizince, jak přijít rychle a bez zbytečného papírování a vysvětlování k penězům. Ale čtěte raději mezi řádky a myslete na budoucnost, v níž budete muset půjčku splácet, a nikoho nebude zajímat, zda na to máte. Před uzavřením tohoto druhu půjčky tedy zodpovědně ohodnoťte svoji bonitu, a pokud se na to necítíte, zvolte jiný druh půjčky.

0 0 votes
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex