Každý šestý podnikatel v ČR se neobejde bez půjčky. Víte, jak ji vybrat a na co si dát pozor?

Reklamy v televizi, novinách a na internetu dělají z půjček snadno dostupné zboží. Načerpat úvěr můžeme bez toho, abychom opustili pohodlí domova. Přesto, anebo právě proto, jsou půjčky pro mnohé každodenní součástí života a kromě klasických spotřebitelů se nevyhýbají ani podnikatelům, jimž budou věnovány následující řádky

Nejčastěji si půjčujeme ve stavebnictví a finančních službách

Samostatnou skupinou jsou podnikatelské půjčky. Podle nedávného průzkumu agentury Ipsos pro společnost Profi Credit se bez půjčky neobejde každý šestý podnikatel. Nejčastěji si přitom půjčujeme ve stavebnictví (21 %), následuje skupina podnikatelů ve finančních službách a poradenství (18 procent) a třetím nejvíce zastoupeným oborem je maloobchod a velkoobchod (15 procent). Půjčky se ovšem nevyhýbají ani živnostníkům, kteří nejčastěji působí v pohostinství a službách.

Dvě pětiny českých podnikatelů je zadlužených

Z průzkumů dále vyplývá, že celé dvě pětiny českých podnikatelů se muselo kvůli svému podnikání zadlužit. Zajímavá je i statistika týkající se opakovaného úvěrování. To využívá zhruba 16 % dotázaných. Asi čtvrtina podnikatelů sice žádnou půjčku nemá, ale nezastírá, že si někdy v minulosti museli půjčit. Velmi podobná je situace také u našich slovenských sousedů, kde si na podnikání půjčilo zhruba 43 % podnikatelů.

Na provoz padne většina půjček

Více než pětina podnikatelů si bere půjčku v souvislosti s provozem. Každá pátá podnikatelská půjčka je na kancelářské nebo výrobní vybavení a každá zhruba šestá pak připadne na suroviny, zboží nebo materiál. Z průzkumů také vyplývá, že podnikatelé si většinou nepůjčují nijak pravidelně ale nárazově – zkrátka tehdy, když peníze aktuálně potřebují.

Kde si nejčastěji půjčujeme?

Drtivá většina podnikatelů, stejně jako fyzických osob, míří v první řadě do banky. Zvláště podnikatelé a drobní živnostníci ale mohou mít se získáním úvěru problém. Ačkoli dnes již existuje nespočet produktů určených primárně pro podnikatele, jejich získání není ani trochu jednoduché. Pokud skončí žádost o půjčku neúspěchem, pak podnikateli nezbyde nic jiného, než požádat o půjčku některou z nebankovních institucí, kde jsou povětšinou úspěšní.

Proč si půjčit u nebankovního věřitele?

  • Mnohem benevolentnější podmínky
  • Bohatá nabídka produktů
  • Někde i nižší úroky
  • Možnost individuálního posouzení žádosti
  • Snadné vyřízení i sjednání
  • Rychlé načerpání úvěru
  • Půjčky bez registru, bez dokládání příjmů apod.
  • Bezúčelové půjčky na cokoliv

Víte, že: Úroky z půjček můžete využít jako daňově uznatelný náklad?

Kdy je lepší jít do banky?

  • Když můžete doložit příjem
  • Když potřebujete účelovou půjčku
  • Když hledáte nejnižší úrok
  • Když chcete využívat dalších bankovních služeb

Víte, že: Jedna čtvrtina žádostí o podnikatelskou půjčku končí neúspěchem?

Půjčky vybírejte obezřetně

Jak jsme již zmínili výše, půjčku dnes lze vyřídit prakticky odkudkoli a to i z pohodlí vašeho domova. Nemusíte nikam chodit, stačí odeslat jednu SMS zprávu, e-mail anebo vyplnit online formulář, který vám nezabere více než pár minut a momentem schválení žádosti můžete čerpat peníze.

Ještě před tím, než oslovíte vybraného věřitele, mezi sebou jednotlivé produkty důkladně porovnejte. K tomu vám poslouží praktické online kalkulačky a srovnávače. Při výběru také nesázejte pouze na výši úroku, ale zohledněte i hodnotu RPSN. Vždy také oslovujte známé a ověřené společnosti a zjistěte si o vybraném poskytovateli maximum informací.

Pokud už dopředu víte, že další splátku půjčky nebudete schopni uhradit, neprodleně kontaktujte věřitele a domluvte se s ním na odkladu splátek anebo nově rozvrženém splátkovém kalendáři.

Náš tip: Odklad splátek neboli splátkové prázdniny, rozhodně nejsou zadarmo. Věřitel po vás bude chtít menší poplatek v řádu deseti či stokorun. Pokud budete této služby využívat opakovaně, může se vám půjčka nepříjemně prodražit.

0 0 votes
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex