Kdy je nejlepší čas začít investovat

Existuje něco takového jako správný čas k investování, a jakou roli vůbec při investování hraje čas?

Čas je při investování naprosto zásadní. Můžete investovat do sebelepších akcií či jiného investičního aktiva, ale pokud váš nákup správně nenačasujete, můžete skončit ve ztrátě. Vedle správného načasování také hraje zásadní roli doba, po kterou necháte vaši investici zhodnotit. V následujícím článku se detailněji podíváme na aspekt času z hlediska investování.

Správný čas pro investování

Nejčastější starostí začínajících investorů se týká nákupu prvních akcií ve špatnou dobu. Je pravda, že investice ve špatnou dobu vám může způsobit ztrátu, ale je důležité nenechat se počáteční ztrátou odradit a nedovolit, aby ovlivnila vaše odhodlání investovat.

Při nákupu akcií nehleďte na čas jako na vašeho protivníka. Koukejte se na vaší investici dlouhodobou optikou – to znamená, že pokud jste si vhodně zvolili investiční nástroj a vysokým potenciálem návratnosti, pak se vám vaše investice postupem času zúročí.

Proveďte svůj první nákup

Spíše než se starat o to, kdy provést první nákup, zvažte, jak dlouho necháte své peníze na vybraném trhu. Různé investice nabízejí rozdílný stupeň rizik a potenciál návratnosti, přičemž u každé investice zvažujete jiný časový rámec.

Pokud hledáte výnos v krátkodobém horizontu, pak vám dluhopisy obvykle nabídnou sice menší, ale zato spolehlivější výnosy.

Akcie jsou také skvělou investiční volbou, protože akcie s velkou kapitalizací představují přibližně 10% výnosy. Třebaže jsou výnosy vyšší než v případě dluhopisů, oba dva investiční nástroje kopírují podobné trendy. Během třicátých let 20. století zaznamenal akciový trh mírný pokles, po němž následovalo několik dobře fungujících desetiletí, přičemž návratnost v devadesátých letech činila 17,3 %.

Zvažte, jak dlouho budete investici držet

Pokud si můžete dovolit delší čekací dobu na návratnost investice, budete schopni akceptovat vyšší úroveň rizika. Pokud ale potřebujete někdy v příštích pěti letech stáhnout své peníze z trhu, je vhodné vyhnout se akciovým fondům a jednotlivým akciím. Pokud se váš časový rámec zkrátí na tři roky, měli byste se vyhnout svěřeneckým investičním fondům a dluhopisovým investičním fondům, které by mohly v případě růstu úrokových sazeb klesnout na ceně.

Stále však zbývá několik rozumných možností, jako jsou individuální dluhopisy nebo depozitní certifikáty, jejichž doba držení je kratší než tři roky. Je také možné investovat peníze do fondu peněžního trhu nebo je jednoduše umístit na spořicí účet. Tyto možnosti budou generovat sice malý příjem, ale přesto zaručí návratnost vaší hlavní investice. Je zřejmé, že čím dříve budete muset své peníze z investice stáhnout, tím méně si můžete dovolit ztratit.

Pokud hledáte dlouhodobou investici, která si vyberete až za několik (klidně i desítek) let – třeba na důchod, jsou akcie velmi dobrou volbou s potenciálem vysokých výnosů.

Rozhodněte se, kdy prodat

Jakmile si vyberete svou investici a rozhodnete se, kdy do ní vložíte své peníze, měli byste se také rozhodnout, kdy je budete chtít z investice vybrat. Dluhopis se sám prodá, až mu vyprší platnost, takže toto bude platit pouze v případě, že zvažujete koupi akcie nebo akciového podílového fondu.

Existují investoři, kteří věří, že dokážou předpovědět vývoj trhu. Všem radí, aby prodali své akcie, když se trh chystá propadnout, a koupili je zpět, když se odrazí ode dna a budou směřovat k dalšímu růstu. Je však třeba si uvědomit, že investování není tak jednoduché a jejich metody určení vhodného času jsou obvykle založeny na štěstí, nikoli na odborném načasování.

Pokles ekonomiky by mohl ovlivnit růst společnosti, takže v tuto chvíli by bylo vhodné prodat veškeré nadhodnocené investice. Přesný systém pro dokonalé načasování investic však neexistuje.

Investoři v podílových fondech často rychle svůj podíl prodávají, pokud jejich výnosy začnou klesat. Existuje však několik studií, které prokázaly, že investoři, kteří rychle skočí do různých podílových fondů, často dosahují nižších výnosů než ti, kteří se je nechali klesnout na hodnotě.

Existují dva hlavní varovné signály, které by mohly předpovědět, že je ideální čas na prodej. První je, pokud se změní základy průmyslové a jiné činnosti, takže se již nejedná o atraktivní odvětví. Druhým varovným signálem je, když jsou akcie nadhodnocené – tedy s cenami na nesmyslně vysoké úrovni. Oba tyto znaky by mohly naznačovat pravděpodobný pád na trhu.

Zkuste ignorovat tržní zprávy

Možná jste si všimli, že se média často zaměřují na jeden konkrétní index za předpokladu, že jeho výkon demonstruje vývoj pro celý trh. Existují investoři, kteří budou provádět technickou analýzu za účelem sledování změn na trhu ve snaze předpovědět, kdy by trh mohl vzrůst. Klíčem k úspěšné investici je sledovat celý trh spolu se slabými i silnými stránkami jednotlivých společností.

Tip: Nejlepší způsob, jak těžit z dlouhodobých výnosů, je investovat a držet se své investice.

Zkontrolujte svoji investici

Jakmile vložíte své finanční Ostředky do investic, budete jim muset věnovat pečlivou pozornost. Všechny investice by měly být pravidelně přezkoumávány, aby se analyzovala jejich pozice na trhu, aby se zajistilo, že si ve srovnání s alternativními možnostmi vedou dobře.

Pokud při investování uděláte chybu, zkontrolujte jednotlivé kroky, které jste při investování provedli a poučte se z vlastních pochybení. Každý investor udělá někdy chybu – to platí dvojnásob, pokud s investováním teprve začínáte.

Takže stojí za to zajistit, aby se chyba neopakovala. Pokud trpíte nedostatkem času, zkuste každé tři měsíce zkontrolovat své investiční portfolio – nicméně týdenní analýza vám poskytne hlubší vhled. Není nutné sledovat vaše investice každou hodinu, ale měli byste rozumět aktuálním trendům na trhu.

5 1 vote
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex
()
x