Kdy začnou platit přísnější pravidla pro hypotéky?

Finep

Uvažujte o koupi domu či bytu? Přemýšlíte, jak celý projekt koupě profinancovat? Budete žádat o hypotéku? Patrně ano. Pro většinu „smrtelníků“ je totiž hypotéka jediným možným způsobem, jak realizovat vlastní bydlení. Ani v roce 2018, a to i když se pravidla na získání hypotéky díky doporučení České národní banky zpřísnila, tomu nebude jinak. Bohužel, celá řada žadatelů v současnosti na hypotéku nedosáhne.

Proč je v současnosti těžké získat vlastní bydlení?

Ceny nemovitostí, a zvláště pak při prodeji bytů v Praze, stále rostou a dosahují historického maxima. Poptávka po bytech převyšuje nabídku a nových bytů je stále nedostatek. Ještě donedávna bylo hypotéku získat velmi snadné, výhodné byly i podmínky a také řada žadatelů získala i oblíbenou 100% hypotéku. To se však změnilo v roce 2017, kdy banky přestaly na doporučení ČNB tyto rizikové hypotéky poskytovat.

Finep
Společnost FINEP nabízí nové byty v rezidenčním projektu Malý háj s možností výhodného financování.

Mezi zásadní doporučení tak patří „stop“ hypotékám nad 90 % LTV a i hypotéky ve výši od 80% do 90% LTV jsou nyní poskytovány pouze v omezeném množství. Od 1. dubna 2017 tak hypotéku získají pouze ti zájemci, kteří mají vlastní úspory, a to ve výši nejméně 10 %. Další komplikací je také daň z nemovitosti, jež byla nově převedena na kupujícího. Tuto daň ve výši 4 % z hodnoty nemovitosti musí nově uhradit kupující a tato částka není zahrnuta do samotné hypotéky.

Jaká jsou další doporučení České národní banky

Od října 2018 zpřísní ČNB pravidla pro poskytování hypoték dalšími požadavky. V tomto případě se požadavky budou týkat výše příjmu žadatelů. Hypotéka by nyní neměla překročit devítinásobek ročního čistého příjmu a každý žadatel by měl na její splátky vynakládat maximálně 45 % svého měsíčního čistého příjmu.

I developeři umí pro vás sjednat výhodnou hypotéku

Na tuto nelehkou situaci v oblasti hypoték reagovali i developeři, kteří mají samozřejmě zájem, aby se byty prodávaly a získání hypotéky bylo co nejsnazší. Pro profinancování koupě bytu hypotékou se v současnosti můžete obrátit i přímo na developera, u kterého se chytáte byt koupit.

Finep
V nabídce FINEP najdete i nové byty na Praze 5 v rezidenčním projektu Britská čtvrť.

Například, společnost FINEP má ve své nabídce i finanční služby, kdy svým klientům sjedná kompletní hypotéku. Odpadnou vám tak starosti se schůzkami s hypotečními poradci a developeři navíc, díky silné pozici na trhu a dlouhodobě dobrým vztahům s bankovními institucemi, umějí také sjednat pro své klienty pro hypotéku výhodné podmínky.

Jestli se chcete dozvědět o finančních produktech společnosti FINEP víc, kontaktujte ještě dnes jejich finanční poradce. Pomocí elektronického formuláře si sjednejte nezávaznou schůzku, která je zdarma.

1 Comment on Kdy začnou platit přísnější pravidla pro hypotéky?

  1. Bude to trochu těžší, takže je třeba hypotéku vyvážit. Buď klasicky spotřebitelskou půjčkou nebo nově P2P půjčkou. Dobrý úrok je buď v cizíně třeba na bondora.com, jenže tam Čech těžko něco získá.

    V ČR je to banking-online.cz nebo zonky.cz. Pokud člověk neví co dělá, tak se vyhýbat bankerat.cz a dalším vysoce úročeným.

Napiš komentář

E-mailová adresa nebude zveřejněna.


*