Kdy začnou platit přísnější pravidla pro hypotéky?

Uvažujte o koupi domu či bytu? Přemýšlíte, jak celý projekt koupě profinancovat? Budete žádat o hypotéku? Patrně ano. Pro většinu „smrtelníků“ je totiž hypotéka jediným možným způsobem, jak realizovat vlastní bydlení. Ani v roce 2018, a to i když se pravidla na získání hypotéky díky doporučení České národní banky zpřísnila, tomu nebude jinak. Bohužel, celá řada žadatelů v současnosti na hypotéku nedosáhne.

Proč je v současnosti těžké získat vlastní bydlení?

Ceny nemovitostí, a zvláště pak při prodeji bytů v Praze, stále rostou a dosahují historického maxima. Poptávka po bytech převyšuje nabídku a nových bytů je stále nedostatek. Ještě donedávna bylo hypotéku získat velmi snadné, výhodné byly i podmínky a také řada žadatelů získala i oblíbenou 100% hypotéku. To se však změnilo v roce 2017, kdy banky přestaly na doporučení ČNB tyto rizikové hypotéky poskytovat.

Finep
Společnost FINEP nabízí nové byty v rezidenčním projektu Malý háj s možností výhodného financování.

Mezi zásadní doporučení tak patří „stop“ hypotékám nad 90 % LTV a i hypotéky ve výši od 80% do 90% LTV jsou nyní poskytovány pouze v omezeném množství. Od 1. dubna 2017 tak hypotéku získají pouze ti zájemci, kteří mají vlastní úspory, a to ve výši nejméně 10 %. Další komplikací je také daň z nemovitosti, jež byla nově převedena na kupujícího. Tuto daň ve výši 4 % z hodnoty nemovitosti musí nově uhradit kupující a tato částka není zahrnuta do samotné hypotéky.

Jaká jsou další doporučení České národní banky

Od října 2018 zpřísní ČNB pravidla pro poskytování hypoték dalšími požadavky. V tomto případě se požadavky budou týkat výše příjmu žadatelů. Hypotéka by nyní neměla překročit devítinásobek ročního čistého příjmu a každý žadatel by měl na její splátky vynakládat maximálně 45 % svého měsíčního čistého příjmu.

I developeři umí pro vás sjednat výhodnou hypotéku

Na tuto nelehkou situaci v oblasti hypoték reagovali i developeři, kteří mají samozřejmě zájem, aby se byty prodávaly a získání hypotéky bylo co nejsnazší. Pro profinancování koupě bytu hypotékou se v současnosti můžete obrátit i přímo na developera, u kterého se chytáte byt koupit.

Finep
V nabídce FINEP najdete i nové byty na Praze 5 v rezidenčním projektu Britská čtvrť.

Například, společnost FINEP má ve své nabídce i finanční služby, kdy svým klientům sjedná kompletní hypotéku. Odpadnou vám tak starosti se schůzkami s hypotečními poradci a developeři navíc, díky silné pozici na trhu a dlouhodobě dobrým vztahům s bankovními institucemi, umějí také sjednat pro své klienty pro hypotéku výhodné podmínky.

Jestli se chcete dozvědět o finančních produktech společnosti FINEP víc, kontaktujte ještě dnes jejich finanční poradce. Pomocí elektronického formuláře si sjednejte nezávaznou schůzku, která je zdarma.

Napsat komentář