Kyberbezpečnost: Jak uchovat bankovní údaje v bezpečí?

Množí se případy podvodů, při kterých dochází ke zcizení bankovních údajů. Nestaňte se další obětí kyberzločinců. Přečtěte si tipy pro kybernetickou bezpečnost, díky kterým udržíte své bankovní a další citlivé údaje byly v bezpečí.

Pokud jde o finance, všichni chceme mít své informace v bezpečí. Ale vzhledem k tomu, že se většina našich životů odehrává online, může být těžké se ochránit. V následujícím článku přinášíme několik cenných rad, které vám pomohou udržet vaše bankovní online údaje v bezpečí.

Používejte bezpečné platformy pro online bankovnictví

Třebaže se může zdát, že online bankovnictví je ze své podstaty bezpečné, stále existují způsoby, jak se k vašim informacím mohou dostat kyberzločinci. Vzhledem k tomu, jak často zřejmě dochází k velkým krádežím a narušením bezpečnosti, je obzvláště důležité pečlivě promyslet, jaké platformy finančních služeb používáte, pokud vlastníte například kryptoměny. Chcete-li pomoci chránit své údaje, používejte pouze banky a finanční instituce, které mají zavedený silný online bezpečnostní protokol. Kromě toho se ujistěte, že ke svým účtům přistupujete pouze ze zabezpečených a důvěryhodných zařízení a sítí.

Udržujte svá hesla v bezpečí                    

Prvním a nejdůležitějším krokem k zajištění bezpečnosti vašich finančních údajů na internetu je udržování vašich hesel v bezpečí. To znamená používat silná, jedinečná hesla pro každý účet a nikdy je s nikým nesdílet.

Chcete-li vytvořit silné heslo, používejte správce hesel, jako je LastPass nebo 1Password. Tyto nástroje za vás vygenerují a spravují silná hesla, a vy si je tak nemusíte všechna pamatovat sami. Kromě toho se vždy ujistěte, že využíváte dvoufázové ověřovací postupy (2FA) své banky, a přestože jsou možná zdlouhavé a nepohodlné, odolejte nutkání je vypnout. 2FA má velký význam, zejména když si uvědomíte, kolik rizikových faktorů kybernetické bezpečnosti finanční instituce často přehlížejí.

Udržujte svůj software aktualizovaný

Malware a viry mohou být velkým problémem, pokud jde o ochranu vašich finančních dat. Udržování upgradovaného antivirového softwaru a aktualizovaných antimalwarových programů vám však pomůže se před těmito průniky ochránit.

Vydavatelé softwaru pravidelně vydávají „záplaty“ a aktualizace, protože zjistili zranitelnosti v jejich kódování, o kterých je třeba vědět. Zastaralý software je jedním z nejčastějších způsobů, jakým se počítače lidí infikují škodlivým softwarem, proto se ujistěte, že pravidelně kontrolujete aktualizace a instalujete je, jakmile jsou k dispozici.

Dávejte pozor na online transakce platebními kartami

Sledování transakcí platební kartou za účelem zjištění podezřelých aktivit je základním krokem při ochraně vašich bankovních údajů. Registrace upozornění na podvody u poskytovatelů platebních karet a sledování podivných nebo neznámých transakcí vám pomůže udržet si přehled o případných problémech s vaším účtem.

Dávejte pozor na podvodné e-maily

V posledních několika letech došlo k výraznému nárůstu počtu pokusů vylákání osobních údajů (tzv. phishing). Chcete-li chránit sebe a své údaje, buďte vždy ve střehu před e-maily, které slibují dárky zdarma nebo jiné finanční pobídky, pokud zadáte své bankovní údaje. Kromě toho nikdy nesdělujte své osobní údaje neznámým zdrojům na internetu, protože se ve skutečnosti může jednat o zločince, kteří se snaží získat přístup k vašim účtům.

Dávejte si pozor na podezřelé e-shopy

Nakupování online je sice pohodlné, ale je důležité být při zadávání finančních údajů obezřetný. Ujistěte se, že nakupujete pouze na stránkách, které jsou bezpečné a kterým důvěřujete. Kromě toho – pokud můžete – pak při online nákupech vždy používejte spíše kreditní než debetní kartu, protože kreditní karty poskytují větší ochranu proti podvodům.

Nepoužívejte otevřené sítě WiFi

Vyhněte se odesílání a přijímání citlivých finančních údajů při používání internetu na místech, jako jsou kavárny nebo letiště, protože tyto typy veřejných sítí jsou často nezabezpečené. Pokud musíte používat veřejnou WiFi, ujistěte se, že přistupujete pouze na webové stránky, které jsou šifrované a kterým důvěřujete.

Neukládejte informace o platebních kartách online

Mnoho internetových obchodů nabízí uložení údajů o vaší platební kartě pro snadnější budoucí nákupy. Tím však vaše finanční údaje zůstávají zranitelné a dostupné hackerům a dalším zločincům. Místo toho ukládejte své údaje pouze na stránkách, kterým důvěřujete a které mají zavedený kvalitní bezpečnostní protokol.

Dávejte si pozor na podezřelé aplikace

S rostoucí oblibou mobilního bankovnictví a nakupování se kyberzločinci stále častěji snaží najít způsoby, jak ukrást vaše informace prostřednictvím aplikací. Chcete-li se chránit, vždy si před stažením nové bankovní nebo finanční aplikace zběžně prohlédněte obchod s aplikacemi, abyste se ujistili, že jsou legitimní a bezpečné.

Sečteno, podtrženo

Dodržováním těchto jednoduchých rad můžete pomoci ochránit svá bankovní a finanční data před útočníky a zločinci. Ať už si vyřizujete své bankovní účty online, nebo jen nakupujete na internetu, buďte vždy ostražití a přemýšlejte o tom, jak internet používáte, abyste předešli případným problémům s vašimi penězi, zcizením bankovní identity nebo ohrožením úvěrového skóre.

0 0 votes
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex