Máte problém s prodejem svých výrobků?

Už jste udělali všechno, co jste mohli, včetně oslovení zákazníků, změny cílové skupiny a načasování a stále bez výsledků? Pokud ano, možná je ten správný čas přiznat si krutou pravdu.

Dobrá a hlavně efektivní strategie zahrnuje otestování produktu, ucelení, ověření hlavní myšlenky a určení minimálního zisku. Teoreticky byste po tom všem nikdy neměli narazit na výrobek, který si nikdo nechce koupit.

Navzdory těmto očekáváním je však zcela běžné na internetu najít podnikatele, kteří si stále dokola pokládají tu bolestivou otázku: „Proč si to ode mě ještě nikdo nekoupil?“

Pokud vám obchody zrovna nejdou, ve hře může být mnoho různých faktorů. Možná, že váš přístup k marketingu a reklamě potřebuje trochu doladit. Nebo jste si zkrátka jen ještě nevybudovali jméno na to, abyste zaujali svou cílovou skupinu.

Abyste pochopili, co se vlastně zvrtlo, musíte si položit pár základních otázek:

1. Opravdu lidé chtějí to, co prodáváte?

Když se obchod nehýbe, je velice lákavé obviňovat současný stav ekonomiky nebo nějaký jiný faktor, který nemůžete ovlivnit. Podle statistik The Wall Streetjen Američané utrácejí v průměru 1,2 biliónu dolarů ročně za zboží, které nutně nepotřebují. Je jasné, že v tom to není.

Problém netkví v tom, že lidé nechtějí utrácet, ale v tom, že jim nabízíte něco, za co se neobtěžují ty peníze utratit. Ve svém blogu zveřejnila Melissa Anzman vlastní zkušenosti s tímto selháním:

„V tom se to vždycky pokazilo. Vytvořila jsem obsah, který byl jednoduše skvělý a myslela jsem si, že to chce přesně moje obecenstvo slyšet. Ale ve finále se o řešení, která jsem prodávala, jen zajímali méně.“

Tohle je přesně důvod, proč má smysl předběžný průzkum trhu. V raných fázích tvorby svého produktu nemůžete vědět, jestli lidé skutečně chtějí to, co jim hodláte nabídnout, proto je ve vašem zájmu to zjistit dřív, než investujete do produktu všechno.

2. Máte jasno v tom, jakou má váš produkt či služba hodnotu?

Může se naskytnou spoustu příležitostí, kdy bude poptávka po vašem produktu, ale lidé zkrátka nemusí pochopit, co prodáváte nebo proč si to koupit zrovna od vás. Pokud nevidí hodnotu vašeho produktu a vaší firmy, zkrátka si nic nekoupí.

Velice trefně shrnul tento stav Alexander Michael Gittens: „Nikdo si nikdy nekoupil službu nebo produkt. Ať už si to uvědomujeme nebo ne, vždycky si kupujeme jen hodnotu.“

Jako příklad uvedl Gittens nákup jídla v restauraci a v rychlém občerstvení. Pokud na každém místě utratíte 100 dolarů, jednalo se o stejnou částku, ale dostali jste pokaždé jinou hodnotu. V rychlém občerstvení jste dostali více jídla, ale v horším provedení, než v restauraci, zato tam jste se najedli dobře, ale méně. Záleží na vašich prioritách.

Co tedy hodnota přesně znamená pro váš byznys a čeho si lidé cení? Mezi tři nejdůležitější faktory, které tvoří reálnou hodnotu podnikání patří: cena (87%), náklady na dopravu a rychlost dodání (80%) a slevové nabídky (71%). Tento průzkum zveřejnil BigCommerce.

3. Jsou lidé připravení si produkt koupit, když je oslovujete?

Pamatujte, že pokud si někdo napoprvé nekoupil váš výrobek, neznamená to, že se nikdy nestane vaším zákazníkem. Může to zkrátka jen znamenat, že na koupi zatím není připraven.

Načasování propagace je jednak skutečným uměním a jednak vědou. Následující otázky by vám s tím mohly pomoct:

  • Je obsah kompletní tak, aby podporoval všechny fáze nákupního procesu?
  • Máte na svém webu možnost registrace, abyste mohli své zákazníky vždy oslovit s něčím novým?
  • Pokusili jste se znovu navnadit ty, kteří na nákup ještě nebyli připraveni?

Jak řekl Derek Halpern ze Social Triggers: „Nebuďte pořád trpěliví. Zatlačte na to v ten správný čas.“

Pokud ani po tom, co jste si těmito otázkami prošli a uskutečnili změny nezbytné ke zlepšení, výsledky stále nepřichází, je možná čas přiznat si, že lidé opravdu nechtějí to, co nabízíte. Je to těžké, ale musíte to přijmout. Nezahazujte své peníze, čas a nadšení do zpackaného projektu. Místo toho investujte své mentální i finanční zdroje do něčeho jiného, co vám příště třeba zajistí místo na výsluní.

Napsat komentář