Moderní investice: Vyplatí se ještě investovat do zlata?

Období největší krize je již za námi, a tak je jednodušší ušetřit nějakou tu korunu. Vklady na spořících účtech v dnešní době nenesou téměř žádný úrok, Bitcoin oslabuje a koupě restaurace není žádnou zárukou na úspěch. Do čeho tedy investovat, aby vám to vyneslo peníze navíc, a vy o ně investicí nepřišli? To a mnohem víc se dozvíte v následujícím článku. Nikdy totiž není na škodu vytvořit si finanční rezervu, a zaopatřit tak sebe a svoji rodinu na horší časy.

Pokud i vy patříte mezi Čechy tvrdící, že měsíčně neušetří ani korunu a že se ve v investicích vlastně nevyznáte, tak je tohle článek přesně pro vás. Než však začnete investovat musíte si logicky položit otázku, zda na to vlastně máte – odpověď je jednoduchá: máte! Pokud totiž měsíčně dokážete odložit alespoň 500 Kč, investovat můžete. Do čeho tedy investovat? Uvádíme 5 věcí, do kterých se nejčastěji investuje.

1) Stavební spoření

Co se týče spolehlivosti, je stavební spoření asi nejjistější. I když se trh hýbe a hodnota zlata nebo akcií může klesat, stavební spoření si stále zachovává stejný úrok. Velkou nevýhodou však je, že úrok není moc vysoký-proto nemůžete očekávat velké zhodnocení. Maximum státního příspěvku za rok na jednu osobu je 2000, což sice není částka zanedbatelná, ale ani nějak závratná. I když naspoříte víc, vždy dostanete jen 2000 Kč. Stavební spoření navíc není záležitostí dlouhodobou, v delším časovém rozpětí se prostě nevyplatí. Odborníci se shodují, že nejlepší je takto spořit asi 6 let a pak peníze jednorázově vybrat, nebo je dál investovat jiným způsobem.

Výhody:

 • Jistota, pravidelnosti, spolehlivost.
 • Vhodné pro ty, kteří chtějí spořit dětem.

Nevýhody:

 • Státní příspěvek maximálně 2000 Kč – i když přeplatíte, víc nedostanete.
 • Nízký úrok – velké peníze na tom nevyděláte.
 • Není vhodné jako dlouhodobá investice.

2) Bitcoin

Období svojí největší slávy už má tato kryptoměna zřejmě za sebou – na výši byla asi v roce 2013. Tato internetová virtuální měna funguje od roku 2009 a lze ji použít jak pro placení na internetu, tak pro investování.

Výhody

 • Nemusíte se bát podvodu. Síť je decentralizovaná, a tak všechny transakce (na rozdíl od banky) kontroluje více počítačů-nedojde k falsifikaci.
 • Anonymita – neuvádíte žádné osobní údaje.
 • Silně zabezpečeno – hackeři nemají šanci.

Nevýhody

 • Nelze ho nakoupit za jednotnou cenu – cena pro nákup se na burzách a ve směnárnách liší.
 • Je nestabilní – musíte znát trh pravdu dobře, abyste alespoň trošku mohli předpovídat, kdy prodávat a kdy nakupovat. Momentálně Bitcoin pozvolna roste, v období jara však došlo k obrovskému propadu.

3) Zlato

Dávno pryč už je období, kdy měna moderních států a především její hodnota byly podpořeny množstvím zlata. V dnešní době je však zlato opět na vzestupu a získává zpět svoji popularitu z minulých let.  Přestože jeho cena stále klesá, jeho množství není nekonečné a bude v budoucnu růst na své ceně.

Navíc zlato lze velice jednoduše prodat a získat tak hotovost. O zlato je prostě stále zájem. Jako investice na desítky let dopředu, pokud nechcete investovat miliony, se zlato v podobě šperků nebo zlatých cihliček určitě oplatí.

4) Nákup nemovitosti

Nemovitost už je záležitost několika milionů, ne každý si to může dovolit. Před koupí nemovitosti byste si měli pořádně prověřit několik věcí, třeba identitu prodávajícího. Na internetu se totiž v posledních letech objevují tzv. falešní prodejci, kteří prodávají nemovitost, která vlastně ani není jejich. Podívejte se proto do katastru nemovitostí a požadujte listinu deklarující vlastnictví majetku daným člověkem. Když už v katastru budete, podívejte se také, jestli není nemovitost nějak zatížena – např. věcným břemenem.

Momentálně se však koupě nemovitosti oproti minulým rokům tolik neoplatí. Ceny pozemků na vesnicích raketově rostou, přestože bydlet ve městě je stále výhodnější, bydlet na vesnici je víc a víc v kurzu. Nemálo se tak stane, že za metr čtvereční zaplatíte i přes 1000 Kč. Hypotéky navíc stále rostou, a tak je stále těžší nemovitost si pořídit.

Které nemovitosti jsou vhodné ke koupi?

 • Bytovka – čtyři byty a už nikdy nemusíte pracovat.
 • Rodinný dům – pronajímejte jednotlivé pokoje.
 • Chata/srub – Češi jsou národ chatařů. Lze ji pronajímat celoročně. V atraktivní oblasti se o ni ostatní poperou.

5) Akcie

Všeobecně jsou nejnakupovanější akcie největších mezinárodních firem (Facebook, Google) nebo firem s velkým finančním potenciálem, které ještě porostou. Přestože společnosti jako Facebook zažívají velký vlak jak ze strany médií, tak ze strany států na jejich regulaci a omezování, stále jejich hodnota roste a investovat do nich se oplatí.

Momentálně, v době ekologické krize, se oplatí dlouhodobě investovat i do obnovitelných zdrojů, především do elektrických automobilů nebo recyklovatelných materiálů. Všechny věci spojeny se záchranou klimatu jsou totiž stále více v trendu. Pokud se v investování s akciemi nevyznáte, zeptejte se finančního poradce a nechte to na něm – nemusíte se tak o nic starat.

Mně už nezbývá než vám popřát dobře investované peníze a ještě lepší výdělek z nich.

1 komentář u „Moderní investice: Vyplatí se ještě investovat do zlata?“

Napsat komentář