Pojištění v kostce

Pojišťovny, a hlavně potom jejich konkrétní produkty jsou nedílnou součástí našich životů. Ostatně vše začíná už jenom našim narozením, kdy je nám automaticky sjednáno pojištění zdravotní, která za nás platí stát, později potom zaměstnavatel, nebo kdy si ho platíme také my sami. Samozřejmě není ale jedinou pojistkou, která se může našeho života týkat. Pojďme si představit i několik dalších.

Ochrana našeho zdraví

Tyto pojistné produkty určitě patří mezi ty nejvyhledávanější. Nejčastější variantou je pojistka úrazová, v rámci které můžeme dostat kompenzaci nejenom za zranění, ale třeba i za trvalé následky, nebo dokonce smrt. Další podobnou pojistkou může být životní pojištění, které nabízí to co předchozí varianta, ale je také kombinováno se spořením. Takové pojistky jsou logicky dobrovolné, a tak je jenom na nás, zda je v zájmu naší ochrany uzavřeme, a za jakých podmínek.

Ochrana našeho majetku

Stejně tak se můžeme zaměřit na ochranu našeho majetku. Ta může začínat třeba u našeho auta, a to tím, že si sjednáme povinné ručení a havarijní pojištění. Chránit ale lze také náš dům, což umožní pojistka známá jako pojištění nemovitosti. Ta se vztahuje nejenom na stavbu jako takovou, ale vztahuje se také na pozemky a stavby na nich. Pokud ale chceme chránit náš interiér, je třeba zvolit pojištění nemovitosti, které se může vztahovat na situace jako je požár, ale i vandalismus, nebo zloděj.

Pojistky chránící naše finance

Do tohoto segmentu jistě patří produkty, jako je cestovné pojištění určené na všechny cesty do zahraničí, ale stejně tak i povinné ručení, které je ideální v případě, kdy někoho nabouráme. Neméně výhodné může být i pojištění naší odpovědnosti, a to jak v běžném životě, tak samozřejmě také v našem zaměstnání. Co však s jakýmkoliv typem pojistky souvisí, to je fakt, že je jenom na nás, u jaké pojišťovny a za jakých podmínek ho uzavřeme.

Životní pojištění

Tato pojistka patří mezi jednu z nejdiskutovanějších v posledních letech, jelikož se nejedná o pojistný produkt jako takový, ale spíše o kombinaci ochrany a spoření. Pokud bychom měli životní pojištění přesně charakterizovat, je rozhodně třeba říci, že kombinuje úrazovou pojistku a spořící produkt. Díky tomu nejenom chráníme sebe či naši rodinu, ale zároveň můžeme vcelku dobře a jednoduše vytvářet požadované rezervy z hlediska našeho rozpočtu.

Jak nás ochrání?

Jelikož na polovinu této pojistky lze pohlížet jako na pojištění úrazové, vyplatí nám pojišťovna peníze ve chvíli, kdy se zraníme, ale stejně tak i ve chvíli, kdy například máme vlivem úrazu trvalé následky, nebo dokonce zemřeme. V tomto případě může dostat sjednanou finanční částku naše rodina, a to právě jako finanční kompenzaci. Díky ní tak bude moci čerpat peníze na běžný provoz domácnosti, ale třeba i na případné půjčky nebo hypotéky, aniž by se dostala do problémů.

Vytváříme rezervy

Druhá součást této pojistky se poté týká právě daného spoření. Zde závisí nejenom na konkrétní částce, ale i na fondech, které využíváme. Tato součást je určená hlavně k tomu, abychom mohli v případě potřeby mít dostatek financí na následující roky, ale stejně tak i na to, abychom mohli mít více financí třeba v důchodovém věku. V tomto směru totiž není problémem životní pojištění využívat i k tomuto účelu.

Jak je spořeno?

Rozmnožování našich peněz probíhá v rámci konkrétních fondů. Je zcela na nás, jakou cestou půjdeme, nebo jak budeme možnosti kombinovat. K dispozici bývají fondy s nižším, ale bezpečnějším zhodnocením, ale i fondy rizikovějšího charakteru, ale s výnosy velmi vysokými. Ideální je dát nejenom na náš instinkt a intuici, ale i na rady samotného bankovního, tedy lépe řečeno pojišťovacího poradce, který s námi bude danou smlouvu sepisovat a má tak mnohem větší znalosti trhu, než právě my sami.

Cestovní pojištění

Cestování je dnes velmi oblíbeným koníčkem celé řady lidí. Mnozí rádi vyrážejí na eurovíkendy, další zahraniční dovolené, ale stejně tak i na dovolené aktivní. Jakýkoliv výlet za naše hranice je však spojený s tím, že bychom měli mít uzavřené cestovní pojištění. A to z toho důvodu, že jakákoliv bezplatná zdravotní péče platí jenom u nás, a tak bychom si všechny výdaje spojené s ošetřením museli platit. To je dobré vědět, a to ať už jedete do jakékoliv země, a na jakoukoliv dobu, jelikož tuto pojistku lze sjednat jak krátkodobě, tak i dlouhodobě, popřípadě i na opakované cesty.

Coby měla pojistka obsahovat?

Možností, jaké dnes tuzemské pojišťovny nabídnou, jevíce než dost. Mezi základ patří zmíněná zdravotní rizika spojená s ošetřením, ale stejně tak i s operacemi, nebo i transporty. Stejně tak ale lze pojistit naše zavazadla, a to nejenom proti odcizení, ale stejně tak i proti jejich jiné ztrátě. Nic neobvyklého ale není ani pojištění odpovědnosti, a to za škody způsobené na zdraví, ale i na majetku. Na základě toho je vše také nahlášeno jako pojistná událost a škodu proplatí právě pojišťovna.

Podle čeho pojistku vybírat?

Dobré je vědět také jeden důležitý fakt, a to ten, podle čeho to správné cestovní pojištění vybrat. Mnoho lidí samozřejmě hledí hlavně na cenu, ale ta není určitě jediným důležitým aspektem. Je třeba zvážit právě i pojistná rizika, tedy vše, co daná pojistka obsahuje konkrétně. Vše doplňují také pojistné limity, tedy částky, které jsou pojišťovnou v případě potřeby maximálně vyplaceny. I to jsou v tomto směru velmi důležité pro výběr. A jak vše zjistit? Ideálně samozřejmě z pohodlí domovů, a to prostřednictvím celé řady online porovnávačů a kalkulaček, díky kterým si lze bez problémů a za pár minut zjistit, jaká pojišťovna je nejlepší volbou. A to vše za pár minut a samozřejmě také z pohodlí našich domovů.

Pojištění odpovědnosti za škodu

Jsme lidé a lidé jsou nevyzpytatelní. I když se sebevíce snažíme chovat se správně a bezproblémově, přece jenom může přijít situace, kdy způsobíme škodu. Jakmile se tak stane, jsme samozřejmě povinni ji zaplatit z vlastní kapsy. Aby k tomu nemuselo dojít, musíme se buď danému jednání vyvarovat, nebo mít uzavřené pojištění odpovědnosti za škodu. Tato pojistka je též známá také pod svým zlidovělým názvem, který zní „pojistka na blbost“.

V zahraničí

Jednou z možností, jak a proč si ji můžeme sjednat, je cesta do zahraničí. V tomto směru je tato pojistka součástí cestovního pojištění a zahrnuje rizika spojená nejenom se škodou na majetku, ale také se škodou na zdraví. A jelikož stojí pár jednotek až desítek korun, určitě se vyplatí, ať už jedeme na dlouhodobější pobyt, tak i na dovolenou do jakékoliv země celého světa.

V běžném životě

Samozřejmě chyby můžeme dělat i v našem běžném životě, jelikož ani to není nic neobvyklého. Stejně jako u pojistky cestovní, i v tomto případě je vše založeno pouze na samotné dobrovolnosti a tak je jenom na nás, zda vůbec budeme chtít, nebo nebudeme chtít pojistku uzavřít. Zajímavé na tomto produktu je určitě to, že u některých pojišťoven se nevztahuje jenom na škody způsobené námi, ale rozšiřuje se třeba také na škody, které způsobí náš domácí mazlíček, jako je například pes.

V zaměstnání

Zde je pojištění odpovědnosti za škodu pravděpodobně to nejčastější. Nejenom, že by si ho měli sjednávat samotní zaměstnanci v rámci své ochrany, ale určitě by si ho měli sjednávat pro své zaměstnance i zaměstnavatelé. Jedině tak mohou eliminovat případná finanční rizika spojená nejenom se špatným rozhodnutím, ale třeba i se znehodnocením nákladu, se špatnou výrobou, nebo s autonehodou při přepravě. Existují ale i stovky dalších situací, kdy se vyplatí tuto pojistku mít uzavřenou.

Úrazové pojištění

V autě, na chodníku, ale třeba v zaměstnání. Všude tam hrozí nemalé riziko toho, že se zraníme. Pokud i vy máte strach, rozhodně nemusí být nijak velký, jelikož vše může kompenzovat úrazové pojištění. To je dnes dobrovolnou pojistkou a její účel je poměrně prostý. Pokud se zraníte, stačí úraz nahlásit jako pojistnou událost a následně vám pojišťovna vyplatí finanční kompenzaci. A to právě s ohledem na samotné riziko, ale i závažnost úrazu, který se vám stal.

Od nejdrobnějších, po smrt

Samozřejmě různých možností, jak se vlastně můžeme zranit, jsou v tomto směru desítky. I proto je vhodné nejprve si důkladně přečíst smlouvu, zda daný úraz skutečně obsahuje. Ten může být i drobného rázu, ale mezi nejznámější patří rizika klasická. V tomto ohledu hlavně různé zlomeniny. Samozřejmostí je i to, že úrazové pojištění dnes kryje také všechna rizika spojené i s případnými trvalými následky, nebo invaliditou. I na tu existují pojistné tabulky a tedy i konkrétní částky, jaké jsou poskytnuty. Vše doplňuje i to nejhorší riziko, jaké může vlivem úrazu nastat. Tímto rizikem je smrt. V takovém případě se ve smlouvě uvádí, komu jsou peníze určeny. Nejčastěji to samozřejmě bývá naše rodina a naši blízcí.

Podle čeho úrazové pojištění sjednat?

Pokud danou pojistku nemáte, rozhodně se vám vyplatí si ji vzhledem k nízkým cenám sjednat. Důležité je pouze vybrat tu nejlepší pojišťovnu, která na trhu je. A to nejenom podle pozitivních referencí nebo zkušeností ostatních klientů, ale rozhodně i podle cen, za kterou pojistku nabízí. Navíc by měla zahrnovat skutečně širokou škálu rizik, která se nám v našem životě mohou stát. Neméně důležité jsou ale také pojistné limity, tedy konkrétně sumy, které dostaneme jak za konkrétní úraz, tak i za zmíněné trvalé následky. Dnes pojišťovny umožní i zvolit si konkrétní výše, které chceme. To se logicky negativně podepíše na samotné ceně pojistek.

Pojištění proti úpadku

Pokud vyrážíme na dovolenou, tak nejčastěji v rámci cestovní kanceláře. Pokud je to i váš případ, měli byste ji vybírat hlavně podle toho, zda má nebo nemá pojištění proti úpadku. To by dnes měla mít uzavřena každý pojišťovna na našem trhu, a to hlavně z toho důvodu, aby tak mohla dostát všem svým závazkům. Pokud totiž pojišťovna zkrachuje a lidé na dovolenou neodjedou, nebo musí odjet dříve, popřípadě hledat náhradní ubytování, řeší dané problémy už konkrétní pojišťovna, u které je CK pojištěna. A právě povinnost této pojistky je důvodem k tomu, aby byli ochráněni především samotní klienti, tedy cestovatelé, kteří mnohdy za svůj zájezd dali i desítky tisíc korun.

Jak si existenci pojistky ověřit?

Důležité je samozřejmě vědět, kde si existenci dané pojistky můžeme ověřit. V první řadě by měla být tato informace uvedena jak na internetových stránkách cestovní kanceláře, ale i na jejích dalších dokumentech, nebo také ve smlouvě. Následně je vhodné této informaci nejenom věřit, ale samozřejmě si ji také ověřit. A to lze buď na webové prezentaci konkrétní pojišťovny, nebo také na webu Asociace cestovních kanceláří. I ta uvádí informace, jaké cestovní pojišťovny mají pojištění proti úpadku řádně sjednáno a které ho samozřejmě také řádně platí a tak není problém vyrazit na dovolenou právě s nimi.

Jak probíhá odškodnění

Pokud vybraná cestovní kancelář pojištění proti úpadku měla a zkrachovala, je třeba se v rámci nároků obrátit na onu konkrétní pojišťovnu. Zde je třeba znát povinnou lhůtu, která je stanovena na 6 měsíců od doby, kdy byl vyhlášený úpadek. Výhodou je jistě fakt, že jako žadatelé o odškodné budete mít nárok na zaplacení plné ceny zájezdu, popřípadě poměrné ceny k nevyčerpaným a nevyužitým službám. Důležité je ale dodat i to, že dané peníze jsou odesílány až podané šestiměsíční lhůtě.

Zdravotní pojištění

Každý občan naší země má právo na bezplatné zdravotnictví. Podmínkou toho, aby bylo poskytováno, je však povinnost platit zdravotní pojištění. V rámci něho je u konkrétních pojišťoven, které ho poskytují pojištěn každý občan naší země. Jak ale probíhá samotné placení a jaká jsou specifika? Pojďme se podívat.

Děti a studenti

Ti mají v tomto směru ty největší výhody, jelikož za ně platí dané zdravotní pojištění stát. Na základní škole a na následné střední škole, nebo i vyšší odborné nebo vysoké je to samozřejmost. Takto je pojistka placena až do 26 let věku, pokud daný občan studuje. Pokud už nestuduje, je limitním rokem pro státní placení dané pojistky plnoletost, tedy věk 18 let.

Zaměstnaní lidé

I tato skupina osob nemusí být obavu, že by se o zdravotní pojištěné musela jakkoliv starat. V tomto směru leží veškerá povinnost na zaměstnavateli, který se stará o pravidelné měsíční odvody dané pojišťovně. Jejich výše se odvíjí od jednoho jediného faktoru, kterým je výše zaměstnaneckého příjmu. Čím je tedy výplata vyšší, tím více je z ní strháváno právě na danou pojistku.

Podnikatelé

Tato skupina již musí myslet na zdravotní pojištění sama, jelikož se jedná o takzvané samoplátce. Pokud mají podnikání jako hlavní činnost, neobejdou se bez pravidelných plateb, a to alespoň ve výši minimálních záloh. Ty jsou v roce 2015 stanoveny na sumu 1 797 Kč korun českých. Samozřejmě s přibývajícím příjmem by tito lidé měli počítat i s přibývajícím výší daných záloh, a to nehledě na to, zda v danou chvíli vydělávají, nebo ne.

Nezaměstnaní

Tato skupina je poměrně specifickou. Pokud je nezaměstnaný zaregistrován a veden na pracovním úřadě, platí za něho tuto pojistku stát. Pokud ale není, je povinen si ji hradit sám, ze své vlastní kapsy a to také v pravidelných měsíčních zálohách. O jejich výši poté informuje konkrétní zdravotní pojišťovna.

Sociální pojištění

Pokud máme v našem životě povinnosti, často se týkají i různého placení. Mezi jednu povinnost, která spadá do sekce pojistek, patří také sociální pojištění. Pokud bychom měli být v tomto směru konkrétní, tak placení této pojistky není ve všech situacích povinné. Přesto je ale třeba vědět, že tato pojistka je nezbytná k tomu, abychom si mohli užívat kvalitnějšího důchodu. Z aktuálně odvedených peněz aktuálně žijí současní důchodci, a jakmile se tedy do důchodu dostaneme mi, budeme čerpat peníze, které odvedou lidé v dané době.

Jak se sociální pojištění odvádí?

Zde samozřejmě záleží na tom, jakým jsme svým způsobem občanem. Pokud jsme dítě do 18 let, ale stejně tak pokud studujeme, nebo také pokud jsme na pracovním úřadě, protože nemáme zaměstnání, platí za nás tuto pojistku stát a my se nemusíme o nic starat. Stejně tak se nemusíme starat a i v případě, kdy jsme zaměstnáni. V takovém případě je totiž povinen vypočítat a odvést výši pojistky samotný zaměstnavatel, a to s ohledem na výši příjmu svého zaměstnance.

Kdo však musí odvádět pojistku sám, to je živnostník. I pro toho jsou odvody povinné, a to nehledě na to, kolik vydělá. S nejmenším výdělkem to jsou minimální zálohy a s tím větším již zálohy vypočtené z příjmu. Pro koho je ale sociální pojištění dobrovolné, to jsou lidé bez práce, nebo jiného zdanitelného příjmu. Je tak pouze na nich, zda se k placení přihlásí, nebo nikoliv.

Kdo příjem peněz spravuje?

Jedná se o instituci s názvem Česká správa sociálního zabezpečení, která dohlíží nejenom na výběr daných částek, ale stará se také o výplatu částek důchodcům, ale stejně tak i nemocným, nebo dalším lidem. Na každé pobočce tak můžeme v případě potřeby požádat i konkrétní informace, nebo požádat o takzvaný informativní list o tom, kolik vlastně let již platíme, od čehož se odvíjí také náš samotný důchod.

0 0 votes
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex