Pojmy: RPSN, konsolidace půjček, registr dlužníků

Co je RPSN

S tímto pojmem se dnes setkáváme velmi často, a to hlavně ve spojení s celou řadou úvěrových produktů. Pokud se podíváme blíže, co je RPSN a jak vlastně ovlivňuje půjčku, je třeba říci si jeho definici. Tento pojem by se dal přeložit jako roční procentuelní sazba nákladů. Tedy jedná se o procentní číslo, pomocí kterého si můžeme snadno vypočítat to, kolik vlastně během jednoho roku zaplatíme navíc. A to z celkové dlužné částky, kterou musíme v rámci daného období vrátit.

Povinnost uvádět

Vzhledem k tomu, že řada úvěrových firem tuto hodnotu často tajila, došlo k tomu, že povinnost uvádět RPSN vznikla v roce 2002. Nyní je tedy tato hodnota součástí každé půjčky a měla by být zobrazena nejenom na smlouvách, ale také při žádosti, nebo na reprezentativních příkladech, které mají na konkrétní úvěr nalákat. Díky tomu tak lidí mnohem snadněji zjistí to, jak vlastně je půjčka výhodná a kolik skutečně přeplatí navíc.

Co RPSN zahrnuje?

Výhodou této sazby je zcela určitě to, že dokáže ukázat skutečně všechny výdaje, které s půjčkou souvisí. Zatímco úrok je pouze klasickým navýšením, při odpovědi na otázku co je RPSN se dostáváme třeba i do oblasti poplatků jak za poskytnutí, tak třeba i za vedení, nebo správu. Stejně tak se ale v rámci popisu RPSN můžeme dostat i do oblasti pojištění schopnosti splácet, nebo do oblasti první navýšené splátky. To vše se stává součástí této hodnoty a my tak víme, kolik skutečně přeplatíme navíc.

Pokud bychom si chtěli tuto hodnotu spočítat, jsou lepší různé online kalkulačky, a to hlavně proto, že klasický výpočet je poměrně složitým vzorcem. Je zde třeba brát v potaz počet poskytnutých půjček, výše půjček, data kdy byly půjčky poskytnuty, poplatky a jeho zaplacené, nebo splátky. To vše je pro laika velmi obtížné dát dohromady a tak je lepší využít služeb někoho, kdo vše snadno a rychle spočítá právě za nás.

 

Konsolidace půjček

Získat v dnešní době půjčku není nic složitého. A to hlavně z toho důvodu, že jsou k dispozici nejenom banky, ale i nebankovní společnosti. Obě možnosti můžeme využít i ve chvíli, kdy máme půjček několik a chceme si je zvýhodnit. To nabídne takzvaná konsolidace půjček. Tedy možnost, v rámci které je všechny sloučíme do jedné a vytvoříme tak jeden jediný úvěr. Této možnosti v současné době využívá stále více lidí, a to hlavně z toho důvodu, že mohou ušetřit. A kolik?

Na čem ušetříme?

Pokud je konsolidace půjček cestou, kterou se chceme vydat, můžeme primárně ušetřit v rámci samotné úrokové sazby. V závislosti na konkrétních půjčkách to poté může být třeba i několik desítek tisíc korun. Zároveň ale ušetříme náš čas a starosti, jelikož už nemusíme posílat jednotlivé splátky na různé účty, jelikož vše zaplatíme v rámci jednoho platebního příkazu. Posledním pozitivem je to, že ulevíme i našemu rodinnému rozpočtu, a to proto, že si splátky rozložíme tak, že budeme měsíčně platit méně. Třeba i o několik tisíc korun.

Co je ke konsolidaci třeba?

Nutné je mimo jiné vědět také to, co budeme ke konsolidaci, tedy ke sloučení půjček potřebovat. Primárně to jsou samozřejmě informace, smlouvy a dokumenty spojené právě s našimi úvěry. Ty už stačí přinést na konkrétní pobočku na posouzení a následně zjistit, co nám může banka nebo nebankovní společnost nabídnout. Dobré je dodat, co vlastně lze konsolidovat. Nabízejí se jak bankovní, tak samozřejmě i nebankovní půjčky. Jistotou je to, že mohou být hotovostní, i bezhotovostní. Dalšími úvěrovými produkty, u kterých není spojení problémem, jsou ale i kontokorenty na vašich účtech, nebo nevyrovnané platební karty. Dnes navíc řada institucí umožní i to, abyste si požádali o spojení i se svou manželkou nebo manželem a tak zvýhodnili rodinné finance opravdu po všech stránkách.

 

Registr dlužníků

Dostat se v dnešní době do problémů se splácením znamená mimo jiné i to, že se můžeme ocitnout v několika různých registrech. Ty jsou nazývány jako registr dlužníků a jsou zde primárně proto, aby si tak banky, ale i nebankovní společnosti mohli vyměňovat informace o svých klientech. Bankovní registr jako takový bývá ve většině případů negativní a tak v něm jsou uvedeny hlavně prohřešky. Samozřejmě ty mohou vzniknout nejenom tím, že nevrátíte splátku nebo splátky, ale třeba i tím, že pozdě platíte váš mobilní paušál, nebo máte problémy s placením vody či plynu.

Proč registry existují?

Důvod jsme již lehce nastínili, a to takový, že slouží finančním institucím k tomu, aby si mohli vyměnit informace o klientech. Pokud tedy klient má záznam v registru, může to znamenat třeba to, že mu není poskytnuta půjčka, nebo jiný úvěrový produkt. Tím se tedy poskytovatelé hlavně chrání před tím, aby nenarazili na případného podvodníka. A pokud se jedná o člověka s půjčkou, který přestal splácet, lze se z registrů dlužníků dovědět třeba i to, zda má podobné problémy u jiných poskytovatelů peněz.

Jaké registry existují?

Dnes je jich celá řada, ale pravdou zůstává, že využíváno jich je jenom několik. Tím nejznámějším příkladem, který doslova reprezentuje nejobávanější registr dlužníků, je Solus. Ten je sdružením poskytovatelů a také nebankovním registrem. Stejně tak ale existuje i Centrální registr dlužníků České republiky, nebo také LLCB, popřípadě registr známý Jakobech Banking Credit Bureau. Všechny registry poté mají jedno společné, a to fakt, že pokud se do nich klient dostane, jsou tam jeho údaje i poté, co má všechny závazky uhrazeny. Některé registry tak dokonce vymazávají své klienty až po několika letech. Nechat se odstranit dříve totiž v mnoha případech nejde, což je výrazná komplikace pro řadu lidí.

0 0 votes
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex