Portu

Portu je online investiční platforma. Jak vznikla, kdo za ní stojí a jaké možnosti potenciálním investorům nabízí?

Historie platformy Portu

Vznik této platformy datujeme do roku 2017. Stojí za ní společnost WOOD & Company Financial Services.

Ta je dnes přední investiční skupinou v oblasti střední a východní Evropy. Založena byla již v roce 1991 v Praze. Společnost se zaměřuje na vysoce kvalifikované poradenství při obchodování s cennými papíry a v oblasti investičního bankovnictví.

Klíčovým člověkem na pozadí Portu je Radim Krejčí. Ten je jednak zakladatelem projektu a současně do něj přetavil své dlouholeté zkušenosti z investičních a finančních skupin.

Jak funguje Portu

Portu je prakticky automatizovaná investiční platforma. V principu jde o to, že tak mohou investovat i méně zkušení investoři.

O vše se postarají profesionálové z oboru. Portfolio je vždy navrženo na míru představám konkrétního člověka. Klient tak dostává do rukou profesionálně zpracované a globálně diverzifikované portfolio sestavené odborníky, které současně odpovídá jeho potřebám.

Na samém počátku je proto snaha o poznání těchto priorit. Je nutné získat rizikový profil klienta a s ohledem na to vytvořit složení investice a modelaci jejího vývoje do budoucna. Platí, že vyšší rizikový profil může v čase vygenerovat vyšší výnos, ale také výraznější ztrátu.

Tématické strategie

Investoři si v rámci svého portfolia mohou vybrat z tzv. tématických strategií, v jejichž rámci mohou zhodnocovat peníze investicemi do sektorů, o nichž jsou osobně přesvědčeni. Případně dokáží takto investoři efektivně reagovat na aktuální trendy.

Opět by jako vstupní vodítko pro výběr strategie měl investor vyplnit investiční dotazník. Vybranou strategii si posléze může upravit podle sebe a nastavit další investiční parametry. Volitelně tak lze zapnout automatickou rebalanci, zajištění proti měnovému riziku a vybrat cenový plán.

Vlastní strategie

Portu také umožňuje vytvořit si vlastní investiční strategii. Tato volba je primárně určena zkušenějším investorům.

Výběrem vhodných instrumentů můžete vytvářet vlastní dlouhodobé investiční strategie. Klíčovým podkladem pro jejich navržení je na samém počátku opět vyplnění investičního dotazníku. Investice mohou být široce diverzifikované, ale také relativně úzce zaměřené.

Investoři mohou vybírat z kvalitních instrumentů, které prověřil přímo tým Portu. Investovat budete v souladu s investičním plánem a pochopitelně je možná v průběhu času i jeho úprava.

Alternativní investování

Alternativní investování představuje možnost investovat do Portu Gallery, tedy do sběratelských předmětů a historických aktiv. Jejich předností je to, že jejich hodnota v čase vzrůstá.

Další alternativou je investování do výjimečných investičních příležitostí. Doporučena je tato možnost pro zkušenější investory. Výběr příležitostí přináší přímo mateřská společnost Portu WOOD & Company. Velmi často se na nich i sama investičně podílí.

Dětské účty

Samy děti pochopitelně ještě investovat nemohou, Portu však cílí na jejich rodiče. Nabízí jim možnost odkládat pravidelné částky na dětský investiční účet.

Klíčovým benefitem jsou zvýhodněné podmínky tohoto účtu. Účet je zatížen poplatkem pouze 0,25 % ročně z hodnoty investice. Jinak ale funguje podobně jako klasický „dospělý“ účet. Rodič si ostatně zakládá nejprve účet svůj vlastní a teprve poté z něj ten dětský. Následně vybere portfolio, do kterého chce investovat, přičemž rizikový profil je možné 2x za rok změnit.

Poplatky

Celý systém není zatížen žádnými vstupními poplatky ani poplatky za předčasný výběr. Poplatková politika Portu je vysoce transparentní a zahrnuje pouze jediný poplatek za využívání každé ze služeb. U portfolia na míru se tak kupříkladu poplatek pohybuje ve výši 1 %, při fixaci pak už od 0,6 %.

Dlouhodobí investoři mohou investovat se slevou v maximální výši až 40 %. Případně je možné investovat zcela zdarma díky programu Pozvi přátele.

Máte zkušenosti se společností Portu? Napište je do komentáře pod článkem a dejte ostatním vědět, zda služby této společnosti využít či nikoliv.

Recenze publikována 10. 10. 2021

4.5 2 votes
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Peiker

Portu je to nejhorší co mě kdy potkalo. Neustálý pokles vložených peněz. Údajní profesionálové v obchodování to naházejí bez ladu a skladu na př. stejný měnový pár dají nákup i prodej s výsledným rozdílem zisku a ztrát -8 500,-Kč. A hlavně je vůbec nezajímají pohyby kurzů. Bylo mi sděleno, že obchodují pasivně, t.zn. sedí za počítači a hrají si piškvorky. Nějaké poklesy nebo růsty je nezajímají. Jen neustále upozorňují, že jste neposlali další peníze. ROZHODNĚ NEDOPORUČUJI.JE TO NA HROMADNOU ŽALOBU.

1
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex
()
x