Připravte se na zdražování elektřiny v roce 2019

Jak už to tak bývá, čas od času se zdražuje. Týká se to nejen produktů v obchodech, ale také služeb či energií. Právě elektřina by příští rok měla rapidně podražit. Připravte se na to už nyní. 

Zdražování cen elektřiny na přelomu roku

Na přelomu letošního roku dojde k rapidnímu podražení cen, které tu dlouho nebylo. Naposledy v roce 2012. Zdraží hlavně elektřina, a to až o 8 %, což se zásadně promítne i do cen zboží a podraží také například restaurace. I ceny potravin půjdou nahoru. Na vině je i extrémní letošní sucho.

Bohužel, od ceny elektřiny se odvíjí i ceny za zboží a služby. Proto pokud dojde ke zdražení ceny elektřiny, kterou společnost ČEZ již avizovala, promítne se to takřka do všeho. Bohužel ani výhled do budoucna není pozitivní, dle analytiků by ceny za elektřinu měly růst až do roku 2022, další podražení cen přijde už koncem příštího roku.

Koho se zdražení netýká?

Na zvýšení ceny za elektřinu od ČEZu reagují samozřejmě i další dodavatelé energií na českém trhu. Někteří už růst cen potvrdili, u ostatních se čeká na vyjádření v následujících dnech.

Růst cen se ale přeci jen někomu vyhne. Například se nedotkne těch, kteří mají cenu za odběr elektřiny danou ve smlouvě fixně, což je asi 40 % zákazníků ČEZ. Mimo růst ceny zůstávají také ti, kteří elektřinu využívají k topení či ohřevu vody a v zimních měsících by tak pro ně zdražení bylo velkou zátěží.

Nejedná se tedy o plošné nastavení nových cen. Ale i pokud vy sami zdražení elektřiny nepocítíte přímo, pocítíte jej na zdražení zboží a služeb. Pravděpodobně se tak zdražení dotkne každého z nás.

Proč elektřina zdražuje?

Důvodem enormního zdražování elektřiny v budoucnu je, že výhledově v několika letech bude nedostatek elektřiny na trhu, a to hlavně z důvodu odstávek jaderných elektráren v Německu. To bohužel povede k růstu cen po několik dalších let.

Zákazníkům se tedy primárně doporučuje zafixovat si ceny ve smlouvě s dodavatelem energií, pokud to jde. Vyhnete se tak nepříjemnému zjištění, že by se avizované zdražení mělo týkat i vás. Pokud máte cenu elektřiny či jiných energií danou ve smlouvě fixně na několik následujících let, přímé zdražení energií by se vás týkat nemělo. Podívejte se tedy do smlouvy, zda máte určenou fixaci a pokud ne, zjistěte si, zda je to ještě možné sjednat.

Napsat komentář