Příspěvek na bydlení: Jaká pravidla platí pro rok 2018?

Dostali jste se do tísnivé životní situace, kdy náklady převyšují vaše příjmy a vy zkrátka nemáte dostatek finančních prostředků na úhradu bydlení? Využijte pomocné ruky od státu a to prostřednictvím příspěvku na bydlení. Zjistěte více o této státní podpoře.

Dávky státní sociální podpory

Mezi dávky státní sociální podpory spadá i příspěvek na bydlení, který je určen jak jednotlivcům, tak i rodinám, které se dostanou do situace neschopnosti platit za bydlení. K tomu, abyste však získali tuto podporu, musíte splňovat několik podmínek. Zcela základní podmínkou k získání příspěvku je nízký příjem. Nejedná se však o příjem jedné osoby, ale všech osob, které jsou v nemovitosti nahlášeny.

Výchozí příjem domácnosti

Při součtu všech příjmů se nenechte zmýlit, neboť se nejedná o příjem osob, které společně skutečně sdílejí jednu domácnost, nýbrž všech osob, které mají v daném bytě či době uvedený trvalý pobyt. Výsledný příjem je tedy součet všech čistých příjmů osob se stejným trvalým bydlištěm. Jako příjem se považuje výdělek z podnikání a zaměstnání, ale i podpora v nezaměstnanosti, nemocenská, rodičovský příspěvek, důchod a jakýkoliv další přídavek. V okamžik, kdy dojde k posuzování, rozhodující jsou příjmy za poslední tři měsíce, tedy čtvrtletí.

Náklady na bydlení

Další fakt, který se posuzuje, je výše nákladů na bydlení. Do těchto nákladů se počítá vše od plynu, vody, po elektřinu, televizi s rozhlasem, vodné, stočné a náklady na odvoz odpadu – popelnice. Rozdíl se zaznamená ve formě bydlení. Tedy pokud si danou nemovitost pronajímáte nebo bydlíte ve vlastním či družstevním bytě. Pokud se jedná o podnájem, započítají se vám do nákladů též výše nájemného a s tím sdružené platby, které souvisí s používáním daného bytu. Pokud jde o nemovitost vlastní či družstevní, vychází se s počtu osob a dochází k výpočtu srovnatelných nákladů.

Co jsou normativní náklady?

Při posuzování příspěvku na bydlení se často setkáte s pojmem normativní náklady. Normativní náklady jsou průměrně stanovené náklady na dané bydlení. Vychází z počtu členů v dané domácnosti s trvalým pobytem a velikosti daného města či obce. Aby došlo ke schválení příspěvku, nesmí být třetina příjmů vyšší, než jsou stanoveny normativní náklady na bydlení.

Shrnutí

Pokud budete splňovat veškeré potřebné podmínky, dojde ke konkrétnímu vypočítání příspěvku na příslušném úřadu práce a vy budete moci čerpat pravidelný příspěvek na bydlení, který vám pomůže zvládnout tíživou situaci.

0 0 votes
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex