Výhody a nevýhody rychlých nebankovních půjček

Jen málo lidí je zcela imunních proti situacím, kdy budou nutně potřebovat peníze, které v danou chvíli nemají. Ať již se jedná o rozbitou lednici či nezbytnou opravu auta, vždy jde o situaci krajně nepříjemnou. Řešení v podobě rychlých nebankovních půjček, které lze vyřídit v řádu několika málo desítek minut, je jistě lákavé, skýtá však nezanedbatelná rizika. Jako většina nástrojů, i nebankovní půjčky mají zkrátka svá pro a proti, jaká to jsou?

Rychlost vyřízení? Jednoznačné pro!

Jednoznačnou výhodou rychlé nebankovní půjčky je rychlost jejího vyřízení, po podání žádosti na webu vybrané společnosti se proces rychle rozběhne a peníze mohou být na účtu žadatele již do půl hodiny. Z dokumentů je třeba většinou na web nahrát či emailem odeslat scan dokladu totožnosti (někdy dvou), případně výpis z bankovního účtu či výplatní pásku za poslední dva nebo tři měsíce. Kromě toho samozřejmě žadatel vyplní osobní i kontaktní údaje, které si operátor společnosti většinou ověří při krátkém telefonickém rozhovoru. Pokud má člověk uvedené dokumenty připravené, jedná se opravdu o záležitost několika málo minut.

Výše uvedené platí navíc pouze pro první půjčku, kterou si člověk u dané společnosti bere, v případě řádného splácení již při dalších žádostech není většinou třeba nic z toho znovu absolvovat. Poté, co člověk poskytne úvěrové společnosti vše, co je po něm vyžadováno, přichází na řadu vyhodnocení žádosti, které se většinou odehrává opět v řádu desítek minut. Pokud je žádost schválena, peníze jsou ihned převáděny na účet žadatele. Většina společností má účty u všech hlavních bank tak, aby se prostředky objevily na účtu žadatele prakticky okamžitě.

Rychlost, s jakou půjčku u většiny nebankovních poskytovatelů vyřídíte, je jednoznačným plusem. Akutní finanční potřeby lze tímto způsobem vyřešit opravdu velice rychle. I proto jsou tyto půjčky často označovány jako „okamžité“, či „SMS“ půjčky.

Vysoká schvalovatelnost? Je to pro, ale…

Mnohé nebankovní úvěry propagují jejich poskytovatelé tvrzením, že při schvalování žádostí nenahlíží do registrů dlužníků, takové úvěry jsou často označovány jako „půjčky bez registrů“. Ve skutečnosti to není tak úplně pravda, můžete se spolehnout, že do registrů nahlíží prakticky všichni poskytovatelé, bez ohledu na to, že vám tvrdí opak. Je to tak už jen proto, že jim to od roku 2017 nařizuje Zákon o spotřebitelském úvěru (zákon č. 257/2016 Sb.)

Výše zmíněný zákon je však dosti obecný a po poskytovateli požaduje pouze to, aby si ověřil úvěruschopnost žadatele mimo jiné i z nezávisle ověřitelných zdrojů (tj. registrů). Už mu ale nenařizuje, jak má se zjištěnými informacemi zacházet. Takže ano, mnoho společností poskytne žadateli půjčku i v případě, že má úvěry u jiných společností nebo má negativní záznamy v některém z registrů, neznamená to však, že by do registrů poskytovatelé nenahlíželi.

Fakt, že schvalovatelnost žádostí je u nebankovních společností mnohem vyšší než u bank je pro člověka, který peníze nutně potřebuje, ale banka mu je neposkytne, jednoznačným plusem. Na druhou stranu se tím zvyšuje riziko, že svým závazkům nebude moci dostát se všemi důsledky, které to přináší.

Úroky? Nikterak příjemné.

Není překvapení, že za výhody, které poskytovatelé nebankovních půjček klientům nabízí, chtějí něco na oplátku. To něco jsou vysoké úroky. A ty jsou opravdu vysoké. Žadatel si proto musí dobře rozmyslet např. to, zda opravdu oněch 5 tisíc korun potřebuje natolik, aby další měsíc zaplatil tisícovek sedm. Většina společností nabízí klientům možnost splacení úvěru o určitou dobu odložit. Většinou se jedná o měsíc, výjimkou není ani možnost odložení o týden či 14 dní. Není to ovšem zadarmo a poplatky, které klient zaplatí jsou taktéž nemalé.

Nebankovní úvěry jsou z hlediska úroků vždy nevýhodné, za výše zmíněné výhody žadatel vždy bez výjimky zaplatí. Jedinou výjimku z tohoto pravidla představují tzv. „první úvěry zdarma“. Někteří poskytovatelé nabízí první půjčku bezúročně a člověk tak zaplatí pouze částku, kterou si vypůjčil (samozřejmě v případě, že půjčky splatí v termínu). Od druhé půjčky vše ale rychle zajíždí do popsaných kolejí.

Zatímco předchozí vlastnosti rychlých nebankovních půjček byly pro klienty spíše výhodou, úroky za pozitivní rozhodně považovat nelze. Zkrátka a dobře, v životě je vždy něco za něco a je na každém z nás, aby všechna pro a proti dobře zvážil.

Napsat komentář