Proč jsou webové stránky důležité pro Vaše podnikání?

Moderní doba vyžaduje moderní přístup a je potřeba změnit uvažování v každé oblasti, zvlášť jde-li o podnikání. Tato oblast vyžaduje rychlé reagování na změny a za žádnou cenu nesmíte zůstat pozadu. V několika bodech si vysvětlíme výhody, jaké získáte, když svůj byznys zapojíte do online světa.

Zobrazení základních informací o tom, v čem vlastně podnikáte

Co je hlavní výhoda firemních webových stránek? Můžete oslovit nové zákazníky, aniž byste museli vynaložit velké úsilí. Zákazníci si vás totiž mohou najít sami a vy se už staráte jen o to, aby našli co hledali a co potřebují. Je pravda, že zas tak jednoduché, jak se zde píše, to není, ale se správným webem a vhodně nastavenými procesy se tomu můžete přiblížit.

V podstatě jde o to, že na webových stránkách se můžete prezentovat mnohem více lidem, než kolik jste schopni oslovit ve vašem okolí. Každý web je indexován (uložen) v databázi největších vyhledávačů v ČR (Seznam a Google) a vy jste tak schopni oslovit potenciální zákazníky i na druhé straně republiky. Záleží však v čem podnikáte a zda o to stojíte. Nicméně rozsah vaší dohledatelnosti lze vytyčit a vy se tak můžete stát lokálním lídrem ve vaší oblasti podnikání.

Firemní webové stránky by měly sloužit k představení vaší činnosti a k seznámení s budoucími zákazníky. Je potřeba uvádět co nejvíce informací, aby si lidé sami mohli udělat vlastní názor zda o vaše služby stojí a ideálně se vám ozvat, až když budou chtít vaše služby využít. Nejde o to, jen ukázat co dokážete, ale web by je měl přesvědčit, že jste to právě vy, koho potřebují.

Zobrazení místa vašeho podnikání v online mapách

Ukažte zákazníkům přesné místo, kde vás mohou navštívit a nakoupit vaše produkty nebo objednat služby, které nabízíte. Ne každý chce uzavírat obchody po telefonu nebo emailu a dává přednost osobnímu jednání.

Trvalá adresa dodává na důvěryhodnosti a může být jedním z faktorů, který nakonec rozhodne pro váš prospěch. Nebudete další anonymní firma na internetu, ale reálná společnost (osoba), jež lze navštívit.

Na co hlavně nesmíme zapomenout, je zobrazování v lokálním vyhledávání. To znamená, že se můžete při vyhledání dotazů ve vyhledávačích zobrazovat na prvních místech pro určitou oblast (město, okres, kraj apod.). Nemusíte tedy soutěžit s ostatními firmami v celé republice, ale budete lépe dohledatelní v konkrétních oblastech a budou vás kontaktovat zákazníci z vašeho okolí. To vám umožní snížit náklady na reklamu a oslovovat jen ty zákazníky, kteří budou mít o vaše služby zájem.

Příklad:

Máte autoservis v Pardubicích a opravujete vozy značky škoda.

  • Na dotaz autoservis škoda se vám zobrazí velké množství servisů ze všech měst v celé ČR.
  • Na dotaz autoservis škoda Pardubice se vám zobrazí servisy z Pardubic a blízkého okolí.

Navíc vyhledávače mohou zákazníkům nabídnout rovnou mapu s místem vašeho servisu a zákazníci budou hned vědět, kam mají vyrazit.

Zobrazení vašich úspěšně splněných zakázek – reference

V každém podnikání je potřeba odvádět kvalitní práci a získávat tak spokojené zákazníky. Za vaši odváděnou práci se nesmíte stydět a musíte si být jistí, že jste udělali vše pro maximální spokojenost zákazníka. Špatně odváděná práce a klamání zákazníka není nejvhodnější cesta k pravidelnému a dlouhodobému vydělávání peněz. Někomu to sice může fungovat a dokonce vyhovovat, ale takové podnikání nebude mít dlouhé trvání.

Pamatujte si, že nejlepší reklama je spokojený zákazník, který vás pak velmi rád doporučí ostatním. Vždy, když úspěšně dokončíte svou práci pro klienta, domluvte si možnost ukázat své dílo na vašem webu (ano, i když je to vaše práce, musíte mít souhlas s vystavením fotografie; nebude-li s tím klient souhlasit, měli byste jeho vůli respektovat, třeba chce mít něco jedinečného, co nikdo jiný nemá). Prodáváte-li služby, požádejte klienta o napsání krátké recenze a tu pak zobrazte na webu.

Nebojte se a na webu ukazujte výsledky své práce, ať mohou vaši potenciální zákazníci zhodnotit, zda se jim váš styl líbí. Budete-li mít reference opravdu přesvědčivé, budou vás kontaktovat lidé, kteří již budou téměř rozhodnutí, že vaše služby využijí.

Informování o novinkách ve vašem podnikání

Každé podnikání se vyvíjí a i váš obor se určitě nezastavil v čase. Pomocí webových stránek máte možnost informovat o novinkách ve vaší profesi i o nově nabízených službách. Máte tedy jedinečnou možnost, jak oslovit nové i stávající zákazníky a být s nimi v kontaktu.

Zobrazení kontaktních údajů

Jeden z nejdůležitějších údajů, který byste měli mít vždy na webových stránkách. Kontaktní a identifikační údaje jsou velmi důležité pro každé podnikání a měly by být snadno dostupné na viditelném místě.

Ano, asi si říkáte, že jen obyčejný formulář bude stačit, ale webové stránky pro podporu vašeho podnikání nejsou magazín nebo nějaké obyčejné informační stránky. Berte na vědomí, že váš budoucí zákazník musí mít vše naservírované hned při prvním zobrazení webu a neměl by nic zdlouhavě dohledávat.

Budete-li přes web prodávat své výrobky, musí být kontaktní údaje ze zákona uvedeny.

Získávání zpětné vazby od zákazníků

Umožněte zákazníkům zpětnou vazbu například přes kontaktní formulář nebo jim poskytněte email a telefonní číslo. Je důležité udržovat se zákazníky dobré vztahy a pomoci jim řešit případné problémy, i když nevznikly vaší vinou. I dobrá rada může být signálem vaší profesionality a můžete tak získat budoucí zakázky.

Mnoho podnikatelů udělá svoji práci na jedničku, jenomže pak se z nějakého důvodu odmlčí a přijdou o další případné zakázky. Nedělejte mrtvého brouka a odpovídejte na všechny otázky.

Budování jména nebo značky v online světě

Webové stránky jsou vaše online vizitka, na kterou budete odkazovat vy, zákazníci, obchodní partneři i vaši přátelé. Je tedy vhodné mít web udržovaný, přehledný a aktuální. Jakmile přijde návštěvník na váš web, měl by mít vše naservírováno přímo pod nosem ať se nemusí nikde zdlouhavě proklikávat, jinak odejde a přijde o potenciálního zákazníka.

Obsah webu by měl ukázat vaši profesionalitu a že víte, co děláte. Vytvořte články, ve kterých návštěvníci mohou najít odpovědi na jejich otázky a získají tak důvěru ve vaše schopnosti. Nebojte se předávat zajímavé informace a názory na oblast vašeho podnikání. Vždy se na webu zaměřujte na sebe a svou propagaci, nikdy nehaňte konkurenci.

Snadná propagace díky internetové reklamě, partnerům a sociálním sítím

Sociální sítě jsou vhodným nástrojem k propagaci firmy a produktů
Sociální sítě jsou vhodným nástrojem k propagaci firmy a produktů

Dnešní doba je výborná pro rychlou propagaci bez nutnosti utrácení enormních sum. Již nemusíte utrácet desetitisíce, aby se o vás někdo dozvěděl. Příznivci internetu si mohou např. PPC reklamu nastavit svépomocí, ti kdo se nechtějí nebo nemají čas na naučení základních postupů si mohou najmout specialistu dle svého rozpočtu.

Úspěšnou propagaci mohou nastartovat i vaši obchodní partneři, stačí aby se o vás zmínili na svých webových stránkách a ihned získáte první návštěvníky, kteří se mohou stát dobrými zákazníky.

V neposlední řadě je třeba zmínit sociální sítě, které mohou být skvělým nástrojem, avšak i utrpením. Vždy záleží na produktu a službě a jaký zvolíte způsob komunikace s vašimi followery.

Napsat komentář