Půjčka na bydlení – je hypotéka jedinou možností?

Financovat bydlení z vlastních zdrojů je v dnešní době celkem komplikované. Je to z toho důvodu, že náklady jsou poměrně vysoké a ne každý si dokáže našetřit požadovanou sumu peněz. Proto mnoho lidí sáhne raději po půjčce. U mnohých panuje představa, že jedinou možností je hypotéka. Pravdu je, že cestu může být více. Společně se na ně podíváme.

Spotřebitelská půjčka

Tu má většina lidí zafixovanou jako něco, co se hodí až v případě, kdy budete kupovat do bytu nebo domu nové vybavení. Tak tomu ale není. Jsou i možnosti, které se hodí na financování bydlení. Je dobré zmínit, že taková půjčka na bydlení je mnohdy úvěrem účelovým. Možnosti využití jsou obvykle spojeny hlavně s rekonstrukcí, čemuž odpovídají i nabízené sumy, které mají strop okolo milionu korun. Lákadel těchto půjček je hned několik. Mezi klíčové patří:

  • Široká škála nabízených částek
  • Dostupnost v bankovním i nebankovním segmentu
  • Snadné podmínky získání, obvykle bez ručení

Americká hypotéka

Ta je poměrně specifickým produktem, která má sice pár věcí s tou klasickou společné, ale v některých se cekem dost liší. Když budeme konkrétní, tak musíme říci, že hlavním specifikem je zde to, že se jedná o půjčku neúčelovou. Peníze z ní získané je možné využít na cokoliv, bez nutnosti to dokládat. Charakteristika částek je velmi podobná, protože i zde mluve o milionech. Stejné je to i s podmínkami získání, jelikož i u této je nutností ručit nemovitostí.

Zaujme to, že ji mohou nabízet nejenom banky, ale že ji mohou nabízet také nebankovní společnosti. Zde doporučuje dát si pozor na nevýhodné hypotéky, které jsou mnohdy spojeny s vysokými úrokovými sazbami. Ty optimální se pohybují na jednotkách procent. Čím níže, tím pochopitelně lépe. Zohlednit je dobré i RPSN, jelikož některé v sobě mohou mít ukryté i vysoké poplatky.

Klasická hypotéka

Jdeme na úvěr, o kterém si mnozí myslí, že je tím jediným. To proto, že patří do skupiny nejvýhodnějších možností, jak si půjčit na bydlení – i když v poslední době mírně zdražuje. Drobným zklamáním je i to, že se také zpřísňují podmínky získání, které jsou spojeny jak s výší příjmu, tak i našetřenými penězi, nebo hodnotou nemovitost kterou je možné ručit.

Každopádně se jedná stále o velmi populární možnost, která nabízí miliony korun na dobu i několika desítek let. Klasický hypotéka je samozřejmě účelová, ale standardní možnosti použití jsou různorodé. Financovat je možné:

  • Rekonstrukci nemovitosti
  • Stavbu nemovitosti
  • Koupi nemovitosti

Rychlá půjčka

Může být v částkách o hodnotě několika tisíců, nebo i desetitisíců. Je jasné, že pořídit bydlení, nebo ho rekonstruovat, se as nepodaří. Na druhou stranu se může rychlá půjčka hodit ve chvíli, kdy je v plánu pořídit třeba nábytek, elektroniku, spotřebiče, nebo cokoliv jiného na co již nevyšlu peníze. Kladem je nejenom doslova bleskové vyřízení, ale často i benevolentní podmínky získání.

Půjčka od státu

Dříve to byla takzvaná novomanželská půjčka. Nyní se jedná o půjčky ze Státního fondu rozvoje bydlení. Ty jsou určeny mladým lidem do 36 let, kteří mohou, ale i nemusí být ve svazku manželském. V rámci jedné půjčky je možné získat částku až ve výši 2 milionů korun českých. Půjčka je účelová a jejím cílem je umožnit financovat bydlení. A to jak rekonstrukci, tak i stavbu, nebo i koupi nemovitosti. Poměrně zajímavá je splatnost půjčky, která je oficiálně 20 let, ale ve výjimečných případech ji lze prodloužit až na 25 roků. Negative může být tom, že na ni nedosáhne každý. Ze Státního fondu rozvoje bydlení je vyčleněna suma ve výši 650 milionů a ta až se vyčerpá, tak budou mít další zájemci smůlu. Kdo si chce půjčit od státu, ten by neměl otálet. Podávat si žádosti bude možné od 15. srpna.

Napsat komentář