Půjčujte si jen od ověřených společností. Už brzy by měl být lichvářům na úvěrovém trhu konec.

Půjčovat si jen od ověřených společností byla ještě donedávna dobře míněná rada, avšak velmi těžko proveditelná. Přeplněný a nepřehledný úvěrový trh s výběrem poskytovatele moc nepomáhal. Dnes mohou nabízet půjčky jen ti s licencí od ČNB, nepoctivcům by tak měl být úplný konec.

Od konce loňského roku prochází trh půjček mnoha legislativními změnami. Může za to zákon o spotřebitelském úvěru, který je účinný od 1. prosince 2016.

Bez dvacetimilionového kapitálu půjčku nesmí ani inzerovat

Zatímco ještě před pár měsíci stačilo k uzavírání půjček pouze živnostenské oprávnění, dnes musí poskytovatel získat licenci od České národní banky. Centrální banka ale licenci neudělí každému, jednou z nových podmínek je například základní kapitál ve výši 20 000 000 Kč.

Rok 2017 se ponese v duchu změn a rozhodování. ČNB má na udělení licencí až 15 měsíců, přesto už nyní je možné zjistit, zda vámi vybranou mikropůjčku nabízí ověřený poskytovatel či nikoliv. „Nebankovní společnosti a samostatní zprostředkovatelé, kteří chtějí pokračovat v činnosti, jsou prozatím vedeni v Jednotné evidenci regulovaných registrovaných subjektů. Ač tento seznam negarantuje poctivost poskytovatele, je prvním sítem, který vám usnadní sjednat rychlou půjčku od férové společnosti,“ říká Michal Bajer z finančního portálu Půjčka.co. O licenci požádalo zhruba 100 nebankovních společností a necelých 350 samostatných zprostředkovatelů.

Bez licence od ČNB se poskytovatel dopouští trestného činu

Bude-li nebankovní společnost uzavírat úvěry bez platné licence, dopouští se trestného činu. Přesto není možné zcela vyloučit, že se tomu tak nestane. Při výběru je proto důležité zajímat se.

Zeptejte se poskytovatele, zda žádal o licenci od České národní banky, informaci od něj si v evidenci centrální banky ověřte. Podívejte se na oficiální stránky společnosti a zajímejte se o to, kdo za sjednáváním úvěrů stojí. Vždy by mělo jít o právnickou osobu se sídlem v České republice. Na internetu hledejte reference a v neposlední řadě dejte i na svou intuici. Pokud vám finanční poradce při vyjednávání obchodních podmínek nesedí, zajděte pro půjčku raději jinam.

Dlouholeté působení na úvěrovém trhu vám s výběrem pomůže

Najít ověřenou společnost, která vám nabídne výhodné podmínky, není lehké, a to i přestože se nyní blýská na lepší časy. Stále je potřeba vlastní iniciativa, selský rozum a dobré základy finanční gramotnosti. Vsadit tak můžete na léty prověřené společnosti, jako je například HomeCredit, avšak mezi ověřené patří i Zaplo.cz nebo Cofidis.

Vyzkoušet můžete také Půjčkomat.cz od společnosti Friendly Finance, který je originálním modelem nebankovního úvěrování. Půjčkomat.cz se pyšní spokojenými klienty po celé Evropě. A právě reference zákazníků jsou tím nejlepším faktorem, podle něhož se mohou další zájemci rozhodovat.

0 0 votes
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex