Rodičovský příspěvek a rodičovská dovolená. Kdy si můžete zažádat?

Jaký je mezi tím rozdíl?

 • Rodičovský příspěvek je dávka, kterou vám vyplácí. Rodičovskou dovolenou si berete v práci. O obě žádáte sami.

Rodičovský příspěvek 

Kde o něj žádat

 • Žádá se na sociálním úřadu. Nejdřív si zajděte vyzvednout žádost o rodičovský příspěvek, doma ho vyplňte a jděte zpátky to odevzdat  Paní vám to překontroluje a založí. Pomůže vám i s výpočtem výše příspěvku. Vy pak jdete domu a čekáte na dopis.

Kdy se nastupuje 

 • Máte dvě možnosti:
 1. Máte nárok na mateřskou – nastupujete po skončení mateřské dovolené (to znamená, když vám například skončí mateřská dovolená 7.6., nastupujete na rodičovský příspěvek 8.6.). Pokud máte v práci nevyčerpanou dovolenou, nastupujete až po ní.
 2. Nemáte nárok na mateřskou – nastupujete po narození dítěte. Pokud jste předtím byly na nemocenské, můžete nastoupit až po šestinedělí.
 • Otec dítěte může nastoupit na rodičovský příspěvek až po šestinedělí. Většinou to dělají páry/manželé, kde žena vydělává více než muž.

Kolik dostanu 

 • Pokud jste nepracovala, můžete si příspěvek napsat na 3 roky (vydělíte 220000 36-ti měsíci). Pokud jste pracovala, můžete jít až do výše svého platu (bez odměn). Měsíčně můžete brát ale maximálně 38000.

Kdy přijde rozhodnutí 

 • Mají na to 30 dní.

Co vše musím ještě oběhat

 • Až vám přijde potvrzení, musíte ho ukázat na pojišťovně a nahlásit to. Jinak vám tam poroste dluh.

Můžu snižovat nebo i zvyšovat rp 

 • Ano, snižovat můžete určitě. Minimální částka pro výplatu je 50 Kč. Zvyšovat si můžete podle toho, jestli na tu částku dosáhnete nebo do 38000. Snižovat nebo zvyšovat rodičovský příspěvek můžete jednou za 3 měsíce.

Rodičovská dovolená 

Kde žádat

 • Žádá se v práci. Pošlete to doporučeně poštou. Také můžete osobně vyplnit formulář v práci. Můžete i mailem, ale tady hrozí, že jim nic nepřišlo (nebo to budou tvrdit).

Musím žádat 

 • Měli byste. Je to lepší. Záleží to pouze na vás.

Co se stane, když o ní nepožádám 

 • A co se stane  když na to zapomenete? Může se vám stát, že vám přijde výpověď z práce. A jak je to možné? Určitě si říkáte, že jste v ochranné lhůtě, tudíž vás nemůžou vyhodit. Omyl! Když o to nepožádáte, bere se to jako kdyby jste nastupovali po mateřské nebo šestinedělí zpátky do práce. Nadělá vám to zmeškané hodiny a v ochranné lhůtě nejste. Tím pádem je výpověď možná. Také se to nemusí stát a zaměstnavateli to může stačit ústně. Záleží to pouze na něm, proto je lepší na to myslet.

Co k tomu potřebuji 

 • Potřebujete k tomu žádost. A my si ukážeme, jak jí napsat a co vše v ní zahrnout.

 

Žádost o vyčerpaní řádné dovolené a nástup na rodičovskou dovolenou 

Dobrý den,

žádám o možnost vyčerpání řádné dovolené za rok (rok nebo přelom roku), na kterou chci nastoupit po ukončení mateřské dovolené, tj. (datum).

Po vyčerpání řádné dovolené žádám o nástup na rodičovskou dovolenou do 3 let věku dítěte, tj. (datum narození dítěte).

Děkuji. 

(vaše jméno a příjmení) 

0 0 votes
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex
()
x