Rodinný rozpočet krok za krokem

S rostoucími nároky na provozování rodiny, je těžké najít si trochu času na sestavení rodinného rozpočtu, zvláště pokud je zbývající částka na konci měsíce nižší, než chcete. Přesto je důležité mít finance na očích – co není na papíře, jakoby neexistovalo. Ve chvíli, kdy účty nosíte pouze v hlavě, je velmi pravděpodobné, že na něco zapomenete, a v tu chvíli, finance ovládají vás, ne vy je.

Vytváření rozpočtu není bohužel minutová záležitost, a proto je vhodnější vyčlenit si delší dobu, a to i několik hodin. Proto pokud na dané odpoledne máte domluvené schůzky, je výhodnější věnovat se práci a nesestavovat rozpočet v pauzách. Výsledkem by měl být fungující plán, proto byste ho měli sestavovat bez stresu, v klidu a s chladnou hlavou.

 

1. Začněte cílem

Ten je pro každého odlišný – možná chcete splatit dluh anebo je to vysokoškolský fond. To bude vaše cílová meta, ale důležitá je cesta, proto přejděte na další bod.

2. Rozhodněte o verzi rozpočtu. Elektronický nebo na papíře?

Pero a papír mohou být stejně přesné jako elektronický software. Nicméně rozpočtový program má mnoho přednastavených funkcí a usnadňuje vám práci, nehledě na chybovost. Ať už jste se rozhodli pro fyzický rozpočet nebo na počítači, postup je v základu téměř stejný. Všechny toky peněz mají místo v tabulce, ať se jedná o mzdu, dar, splátku za auto či pojistku.

3. Rozdělte si tabulku na 2 kategorie – odchozí a příchozí

Pro obě kategorie budete potřebovat „celkem“. Někdy se může stát, že odchozí platby budou převyšovat příchozí, ale rozpočet vám tyto situace pomůže ovládat.

4. Zjistěte, kam odchází peníze

Pro přehledný systém odchozích plateb je vhodné rozdělit je do podkategorií. Ty jsou u každého individuální, důležité je však nic neopomenout. Zde budou umístěny všechny vaše odchozí platby v samostatných kategoriích, jako nájem, inkaso, jídlo, spotřeba energií, cestovné (MHD, pohonné hmoty) apod. Kategorie Diskreční výdaje je nejvíce pružná, neboť se její výše mění každým dnem. Patří sem platby za vstupenky do kina, za večeři, narozeninové dárky aj.

5. Kontrolní výdaje

Zde se rozpočet začíná formovat. Cílem je dostat výdaje níže, než je váš příjem. Pomocí diskrečních výdajů můžete peníze přesměrovat směrem nahoru nebo dolů – ke snížení dluhu a úsporám. Klasický způsob pro kontrolu diskrečních výdajů je obálková metoda. Peníze, které si přidělíte na každodenní výdaje, umístíte do obálky. S hotovostí v ruce je menší pravděpodobnost, že překročíte než s bezhotovostními platbami kartou. Ovládání výdajů je cestou k vašemu cíli.

6. Plaťte dluhy

Snížení dluhu je hlavním cílem většiny rodin. Jediný způsob, jak se dostat k umoření dluhů, je provést alespoň minimální platby každý měsíc. Pokud budete platit nad rámec vašich splátek, snižují se dluhy rychleji, ale to může také znamenat změnu v úrocích. V některých případech je úrokem pevná částka, která se nezmění, bez ohledu na to, zda platíte každý měsíc více. Jindy však nikoliv, proto je dobré vždy se spojit s vaším věřitelem.

 

Rozpočet je jednoduchý i složitý. Je to jen souhrn, kde vidíte, co a kolik přijímáte, dlužíte a kam jsou vynaloženy peníze. Co dělá rozpočet složitým, je rozhodování o tom, kde je třeba se omezit a kam přesměrovat více peněz. U některých rodin je dluh skutečným problémem. Bez dostatečných zdrojů se dluh může držet celé roky.

Ale vždycky je tu naděje a vaše cílová meta, a proto je nutné nikdy neztrácet naději – udělat si rozpočet a jít krok za krokem k cíli.

0 0 votes
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex