Rok 2020 je rokem, kdy vyděláte peníze. Jak?

Reklamy na spořící produkty jsou všudypřítomné. Ohromují nás nabídkami spoření s výnosem 1,5 % a podobně. Stačí vám takový výnos při roční inflaci 3 %? Ne? Pak se pusťte do investování. Seznámíme vás se základními investičními produkty a poradíme vám, jak začít vydělávat peníze.

Investicí chráníte hodnotu peněz

Nechat si peníze v poličce není moudré. Lákají zloděje. Jedny poznáte na vylomeném zámku domovních dveří a ty druhé na stránkách se zveřejněným procentem aktuální inflace. Uváděná tři procenta znamenají ztrátu kupní síly peněz. Na konci roku toho za jednu tisícikorunu koupíte o tři procenta méně než začátkem roku. A tato situace se opakuje každý rok.

Investorské začátky

Jakmile se rozhodnete pro dráhu investora, oproti dráze střadatele, musíte si odpovědět na několik otázek.

  • Chcete investovat jednorázově (dlouhodobě) nebo se investování budete věnovat každý měsíc či den?
  • Máte časový prostor na to, spravovat portfolio několika různých investic?
  • Můžete si dovolit ztrátu? Jak vysokou ztrátu můžete unést?
  • Jaký je váš postoj k riziku?

Jakmile tyto otázky odpovíte, už máte plán, jak začít investovat. Možností, jak vydělat peníze je mnoho. Rozdělují se podle míry očekávaného zisku a samozřejmě podle míry rizika.

Investice s nízkým rizikem

Začínající investor by měl být opatrný a nejprve se seznámit s investicemi, které nepředstavují vysoké riziko. Takovými investicemi mohou být například investice do dluhopisů, investice do podílových fondů nebo investice do komodit. Nákup dluhopisu je považován za velmi bezpečnou investicí (nemusí tomu ale tak vždy být). Státní dluhopisy nepřinášejí téměř žádné zhodnocení, ale jsou tu i dluhopisy firem, kde můžete očekávat zhodnocení okolo 6 až 9 % ročně.

Investice do podílových fondů je výborná pro ty, kteří nemají možnost sledovat denně vývoj na trhu. O investice se stará management a jejich úkolem je zajistit dostatečné zhodnocení. Roční zhodnocení se u podílových fondů pohybuje od 6 % výše. Nevýhodou jsou vysoké poplatky správci fondu. Komodity jsou bezpečnou a likvidní investicí. Můžete nakoupit drahé kovy ve formě slitků nebo mincí. Drahé kovy v posledním roce zaznamenaly dramatický růst. Analytici však předpokládají, že tento růst ještě není u konce. Drahé kovy jsou investicí, která vás ochrání před inflací. Zisky nebývají vysoké, máte však bezpečné aktivum s dokonalou likviditou. Kdykoliv jej můžete směnit zpět na peníze. Přečtěte si o investování do zlata více.

Investice s atraktivním zhodnocením

Mezi rizikovější investice patří nákup akciových titulů. I zde je však možné rozhodnout se pro rizikovější a méně rizikové nákupy. Menší riziko představují akcie velkých nadnárodních korporací zavedené značky. Taková akcie vám přinese výplatu dividendy nebo ji v budoucnu prodáte. Zhodnocení ve stovkách procent můžou přinést akcie malých a začínajících podniků. Malým krokem do neznáma je investice do kryptoměn. Stále se jedná o poměrně novou investiční oblast. Stejně jako u akcií i zde máte možnost nakoupit a se ziskem prodat v budoucnu. Také se můžete připojit k pravidelnému obchodování na některé z kryptoměnových burz. Volatilita kurzu u kryptoměn je obrovská. Hodnota může klesnout nebo narůst o desítky procent denně. Volte proto obezřetně výši investice.

Investice na vlnách růstu a poklesu

Každý z investorů čeká na růst nebo pokles na trhu. Oba případy jsou obrovskou šancí, jak vydělat. Proto musíte být připraveni na možnost, že vaše investice budou (často krátkodobě) ztrácet na ceně. Největší chybou je nechat se strhnout davovým šílenstvím a začít se titulů zbavovat. Po oslabení ceny dochází často k růstu. Nutnou výbavou investora je notebook, pevné nervy a trpělivost

Krize jako příležitost

Za současné situace nejistoty na trzích můžeme pozorovat obrovské propady a následné růsty cen. Děje se tak na akciových trzích i na trzích kryptoměn. V menší míře na trzích komodit. Trh dnes reaguje spíše na zprávy a predikce o budoucím vývoji než na skutečný stav. Zároveň se projevuje i nízká cena ropy. Kde je pokles cen, tam se otevírá příležitost pro investory. Akciové tituly i kryptoměny se dnes prodávají i o polovinu levněji než před měsícem. Nepropásněte příležitost a pořiďte si akcie nebo naplňte peněženku kryptoměnami.  

Více investic, méně rizika

Jakmile se pustíte do investování, je zřejmé, že musíte počítat s možností ztráty. Běžná praxe je taková, že některé investice vydělávají a jiné ne. S takovou situací se setká každý z investorů, bez ohledu na jeho zkušenosti nebo vzdělání.

Proto je nutné mít obnos vždy rozdělený mezi více investičních příležitostí. Jeden ze zajímavých postupů je takový, že alespoň třetinu peněz byste měli mít v bezpečných a likvidních aktivech. Takovým produktem jsou spořící účty, termínované vklady nebo investiční kovy. Zbývající část rozdělte mezi aktiva méně riziková a více riziková, kde očekáváte vyšší zhodnocení v budoucnu.

1 komentář u „Rok 2020 je rokem, kdy vyděláte peníze. Jak?“

Napsat komentář