Těžba kryptoměn: Jakou kryptoměnu se nejvíc vyplatí těžit?

Každý, kdo plánuje začít těžit z kryptoměny, by se měl seznámit s požadovaným těžebním aparátem a výhodami těžby v závislosti na dané digitální měně, kterou se rozhodne těžit. Chcete-li být v těžbě kryptoměny úspěšní, je velmi důležité nejprve pochopit, jak těžba digitálních mincí funguje a jaká digitální aktiva se vyplatí těžit.

V tomto článku vás seznámíme s nejlepší kryptoměnou, kterou se v současnosti vyplatí těžit. Také se podíváme se na ziskovost těžby kryptoměn a na výhody i nevýhody této cesty k získání digitálních mincí.

V čem spočívá těžba kryptoměny?

Jednoduše řečeno, těžba kryptoměny je proces, který zahrnuje řešení složitých matematických rovnic za účelem ověření různých transakcí kryptoměny. Za každou novou kryptoměnu, která se těží, jsou lidé podílející se na její realizaci odměněni zlomkem této měny.

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, těžba kryptoměny neznamená vytvoření nové mince, během těžby dochází k uvolnění jedné mince z celkové nabídky.

Většina kryptoproduktů na dnešním trhu má omezený počet mincí, které budou v průběhu let uvolňovány, což zvyšuje jejich hodnotu.

Těžbu kryptoměny lze provádět pomocí tří odlišných typů počítačových komponent:

  • CPU (centrální procesorová jednotka),
  • GPU (grafická procesorová jednotka nebo grafické karty) nebo
  • ASIC (aplikačně specifický integrovaný obvod).

Kromě toho můžete k těžbě použít tři možné těžební přístupy:

  • těžba „sólo“, kdy se těží na individuální úrovni;
  • těžba „pool“, kdy se k těžbě připojuje více těžařů, aby se zvýšila výpočetní síla serveru;
  • „cloudová“ těžba, která odstraňuje potřebu investovat do těžebního vybavení a spíše využít pronajatý výpočetní výkon.

V dnešní době je také možné těžit kryptoměny pomocí mobilního telefonu tím, že propůjčíme jeho výpočetní výkon příslušné aplikaci.

Je těžba kryptoměny zisková?

Hardwarové, energetické požadavky a náklady spojené s těžbou populárních kryptoměn typu proof-of-work, jako je bitcoin, už z těžby nedělají ziskovou činnost, tedy pokud nejste korporační entitou ochotnou investovat miliony do těžebního zařízení. Méně známé kryptoměny Proof of Work však stále mají spoustu těžebního potenciálu a mohou vám přinést zisk, pokud se k těžbě dostanete ve správný čas! Pamatujte, že je třeba zohlednit různé další faktory, jako je aktuální tržní cena, blokové odměny, hashovací sazby atd., než začnete do těžby investovat čas i úsilí.

 Rovněž je potřeba poukázat na rozdíly mezi kryptoměnami typu Proof of Stake (PoS) a Proof of Work (PoW). Teď, když je možné generovat výnosy z ověřování transakcí pouhým sázením mincí, ne každý by je chtěl i nadále těžit. Nelze však popřít, že těžba je komplikovanější a přináší větší odměnu. Všechno záleží na zdrojích, které jste ochotni investovat.

Digitální mince PoW můžete těžit tím, že se stanete součástí nějakého těžebního fondu, spustíte nezávislé nastavení (s CPU, GPU nebo ASIC zařízení) nebo si pronajmete výpočetní výkon třetí strany.

Pokud se rozhodnete pro vlastní nastavení, budete muset čas od času započítat náklady na elektřinu a náklady na aktualizaci hardwaru a softwaru. Náklady na elektřinu se mohou v jednotlivých zemích lišit – nejlevnější jsou v Číně, kde dnes probíhá velká většina těžby kryptoměn.

Noví a nezkušení těžaři by mohli uvažovat o těžbě menších kryptoměn, které je možné těžit bez nákladného zařízení. Náklady na elektřinu se budou lišit v závislosti na tom, kde má uživatel bydliště. Největší výhodou celé aktivity je však získání digitální mince, jejíž hodnota by mohla s časem zaznamenat určité zhodnocení.

Výhody a nevýhody krypto těžby

Výhody těžby kryptoměn

  • Těžba vám může pomoci získat přístup k digitálním mincím bez nutnosti jejich nákupu.
  • Těžba zůstává nejkonvenčnějším a nejčistším způsobem, jak získat kryptoměnu typu PoW.
  • V dnešní době může kryptoměnu těžit kdokoli, dokonce i majitel smartphonu, pokud je ochoten půjčit nějakou výpočetní sílu.
  • Přístupy jako je cloudová těžba usnadnily lidem vstup do tohoto prostoru.

Nevýhody těžby kryptoměn

  • Těžba populárních kryptoměn, jako je bitcoin, může být velmi drahá záležitost a není pro každého.
  • Se stále populárnějším konsensem PoS nemusí těžba v budoucnu převládat.
  • Těžební proces vyžaduje určité technické znalosti.

Jaké kryptoměny se v současné době vyplatí těžit?

Zde je seznam 10 kryptoměn, které si rozhodně zaslouží zájem každého, kdo se zajímá o těžbu kryptoměn.

  1. Bitcoin

Pokud máte kapitál a jste ochotni vynaložit úsilí, bitcoiny (BTC) jsou i nadále mezi těžaři po celém světě číslo jedna. Jeho cena se v době psaní tohoto článku pohybovala kolem hranice 34 000 USD za BTC. Nicméně není to tak dávno, v lednu 2021, cena BTC dosáhla historického maxima 42 000 USD.

Mějte však také na paměti, že aktuální odměna za těžbu BTC je 6,25 BTC za blok, a tato odměna se po čtyřech letech sníží na 3,125 BTC. Těžba bitcoinů je také podstatně obtížnější a náročnější na zdroje než novější kryptoměny na trhu.

  1. Ethereum

Ethereum nebo ether, který získal široké uznání za to, že zaujímá přední místo v oblasti inovací v kryptoprůmyslu, díky „inteligentním kontraktům“ a „DApps“ (decentralizovaným aplikacím), je v současné době velmi populární kryptoměnou. Kryptoměna má v době psaní tohoto článku tržní kapitalizaci kolem 171 miliard dolarů. Aktuální odměna za těžbu ethera činí 2 ETH za blok. Využívá hashovací funkci Ethash a lze ji těžit pomocí CPU a GPU zařízení.

Nicméně je potřeba vzít na vědomí, že i když se tato kryptoměna převedla na Ethereum 2.0 (ETH 2.0), po změně konsenzuálního algoritmu z Proof-of-Work (PoW) na Proof of Stake (PoS) mají těžaři ještě alespoň několik dalších let na pokračování PoW na Ethereum. Současný ETH nebude přepnut na nejnovější PoS blockchain před fází 1.5 verze Etherea 2.0.

  1. ZCash

V roce 2016 bylo spuštěno několik inovativních kryptoměn, včetně Zcash (ZEC). Vzhledem k tomu, že se vývojová společnost ZCash zaměřuje na ochranu soukromí, ukazuje se, že je jedná o skvělou kryptoměnu k těžbě. Jeho hodnota ze ZECu činí ideální příležitost k těžbě pro lidi, kteří jsou ochotni kryptoměnu těžit dlouhodobě. Aktuální odměna za těžbu je 2,5 ZEC za blok, přičemž maximální možná zásoba je pevně stanovena na 21 milionů mincí. Očekává se, že všechny digitální mince ZEC budou vytěženy do roku 2032. Těžba ZCash vyžaduje kvůli svému algoritmu Equihash výkonnější operační paměť RAM.

  1. Grin

Grin (GRIN) vznikl v roce 2019 a oproti jiným kryptoměnám s ním není spojena žádná maximální nabídka. Tato digitální měna umožňuje snadnou těžbu pomocí zařízení CPU a GPU pro běžné uživatele kryptoměny bez nutnosti velkých investic do těžebního softwaru. Použitou hashovací funkcí je MimbleWimble a aktuální odměna za těžbu činí 60 GRIN za blok.

  1. Monero

Jedná se o další populární kryptoměnu. S tržní kapitalizací kolem 3 miliard dolarů zůstává Monero (XMR) jednou z nejziskovějších kryptoměn, které můžete těžit. Těžba Monero vydělává svým těžařům aktuální odměnu 2,15 XMR za blok a celkový počet bloků, které mají být dodány, je 2 272 762. Využívá hashovací funkci CryptoNightR a můžete ji těžit pomocí CPU a GPU zařízení.

  1. Ravencoin

Ravencoin (RVN), který byl spuštěn v roce 2018, vznikl jako odnož známějšího bitcoinu. Tato kryptoměna si získala širokou popularitu díky svým speeciálním vlastnostem, například mobilní krypto peněžence, zprávám a hlasování RVN. Navíc se poměrně aktivně obchoduje na všech hlavních burzách kryptoměn, což z něj dělá extrémně likvidní nástroj. Těžba ravencoinů je pro těžaře atraktivní díky protokolu KawPow a hašovací funkci X16R. Odměna za těžbu bloků pro Ravencoin nyní činí 5 000 RVN za blok.

  1. Litecoin

Litecoin (LTC), který se počítá mezi nejlepší bitcoinové hard forky, má širokou základnu uživatelů i solidní funkce. Je považován za jednu z top 10 nejziskovějších kryptoměn, a právě proto je také vyhledávaná i jeho těžba. Těžba LTC využívá protokol Scrypt a patří mezi přední ziskové mince, které se těží pomocí GPU. Až do srpna 2023 budou všichni těžaři litecoinů odměněni 12,5 LTC za každý těžený blok.

  1. Dash

Kryptoměna Dash (DASH) je odnoží litecoinu a vznikla v lednu 2014. Má tržní kapitalizaci kolem 1,07 miliardy USD a je známá tím, že umožňuje zabezpečené a rychlé transakce po celém světě prostřednictvím PrivateSend a InstantSend. Použitý hashovací algoritmus X11 je výtvor Evana Duffielda, zakladatele Dash. Momentálně je v oběhu celkem 9,96 milionu DASH a aktuální odměna za těžbu Dash je 2,88 DASH za blok.

  1. Dogecoin

Dogecoin (DOGE) původně vznikl z recese jako vtip, nicméně jeho popularita velmi rychle rostla a nyní se jedná o jednu z nejúspěšnějších a nejuznávanějších kryptoměn! DOGE byl poprvé vydán v prosinci 2013 jako další z odnoží litecoinu. DOGE můžete těžit pomocí CPU nebo GPU zařízení. Používá protokol Scrypt a nemá omezení na celkovou zásobu. Bloková odměna v současné době činí 10 000 DOGE za blok.

  1. Bitcoin Gold

Další z bitcoinových hard forků, Bitcoin Gold (BTG), byl spuštěn v roce 2017. Od bitcoinu se liší tím, že místo algoritmu PoW používal Equihash. Jeho cílem bylo demokratizovat těžbu bitcoinů a zakázat používání specializovaného těžebního zařízení. Tato kryptoměna byla navržena speciálně pro těžbu pomocí zařízení GPU a lze ji považovat za vynikající volbu pro kohokoli, kdo hledá výnosnou kryptoměnu k těžbě. Odměna za těžbu bitcoinového zlata je 6,25 BTG za blok.

Vyplatí se těžba kryptoměn?

Krypto těžbu je třeba naplánovat a propočítat! Vzhledem k tomu, že se jedná o energeticky velmi náročný proces, těžaři si musí předem ujasnit, zda se jim finančně vyplatí. Těžba kryptoměny by tak mohla pomoci uživateli získat přístup k digitálním mincím za předpokladu, že předem provedete důkladné výpočty výdělků a investic. Obecně vzato výhody, které krypto těžba nabízí, výrazně převažují nad jejími nevýhodami, a pokud rozpočet odpovídá tomu, co plánuje těžit, v každém případě je možné vytěžit zisk.

0 0 votes
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex