Time management, naučte se žít bez stresu

Už zase nestíháte? Nedávno jste opět četli článek o jednom úspěšném člověku a nechápete, jak může stíhat všechno to podnikání, rodinu a ještě k tomu mít tolik prostoru na své koníčky. Jak to jen někteří lidé dělají? Mají jejich dny více hodin nebo vůbec nespí? Ne, jejich tajemství je, že umí dobře pracovat s časem. Umí si ho správně rozplánovat a využít každou chvilku. A vy to po přečtení tohoto článku budete umět taky.

Co to vlastně ten time management je

Je to sada nástrojů, které Vás naučí pracovat s časem. Patří sem například analýza Vašeho času, plánování, seznamy úkolů, přiřazování důležitosti jednotlivým úkolům, delegování, vyhodnocování apod. Zní to trochu složitě, ale opak je pravdou. Jakmile se s time managementem naučíte žít, budete mít čas navíc a k tomu jako bonus dobrý pocit, co všechno zvládáte udělat a zařídit.

Seznam úkolů

Jako první bod si sepište všechny úkoly a aktivity, které máte v plánu. Můžete si na to vyhradit samostatný sešit, psát si úkoly do poznámek do vašeho diáře nebo využívat aplikaci v chytrém telefonu. Každému úkolu a každé aktivitě přiřaďte také důležitost a termín, kdy má být hotovo. Má to být hotové v daném dni, týdnu nebo to stačí udělat až za měsíc? Existuje několik metod, jak body roztřídit.

  • Metoda ABC. Tento systém se dá využít několika způsoby. A je nejdůležitější položka, B je důležitá položka a C je nejméně důležitá položka. Nebo můžete označit A má být hotovo během dne, B během týdne a C během měsíce.
  • Číslování. Jednotlivé úkoly si vzestupně očíslujete podle důležitosti nebo termínu plnění. Zde na první pohled uvidíte, jak po sobě máte úkoly plnit.
  • Plánování na další den. S touto metodou si plánujete vždy úkoly, které je potřeba splnit následující den. Další den celý tento seznam splníte a pokud něco nezvládnete udělat, ihned řešíte, z jakého důvodu se vám to nepovedlo.

Plánování

Jakmile máte jasno, kolik úkolů vás čeká a jakou mají důležitost, začněte plánovat. Můžete si rozplánovat následující den nebo týden, případně měsíc. Sami si ozkoušejte, jaký styl plánování vám bude nejvíce vyhovovat. Každému vyhovuje trochu jiný přístup. Snažte se plánovat úkoly tak, aby byly splnitelné a nešli jste na hranici svých sil. Dobré je, si na každý úkol vyhradit cca 45-60 minut a pak si dát alespoň 15 minut pauzy. Je také vhodné kombinovat jednotlivé druhy úkolů. Například střídat fyzické a mentální úlohy, matematické a slovní apod. Když takto budete kombinovat různé druhy úkolů, nebudete se cítit tolik unaveni. Berte v potaz i místo plnění úkolů, ať nejezdíte zbytečně sem tam.

Analýza a odměna

Po jednom dni, týdnu nebo měsíci, jak chcete, je dobré se ohlédnout a zhodnotit, jak vám plnění úkolů šlo nebo nešlo. Pokud nešlo, zjistěte proč a své další plány upravte, aby se tato situace příště neopakovala. Splnili jste vše, co jste měli? Určitě ze sebe máte skvělý pocit, který je k nezaplacení. K němu můžete přidat malou či velkou odměnu, ať se namotivujete k pokračování. Vydržte alespoň měsíc nebo dva, pak si na tento systém vytvoříte návyk a půjde vám to již samo od ruky.

Time management zde není proto, aby vás stresoval. Je zde proto, aby vám pomohl s lepším plánováním času. Tak se nenechte otrávit, když někdy nebudete stíhat. Každý má své dny, kdy má méně energie a nálady, to je v pořádku. Tato technika je váš sluha, ne pán. Máte nějaké jiné taktiky, které vám pomáhají s organizací času? Napište je do komentáře, potěší to nejen nás, ale i ostatní čtenáře. A pokud vás článek alespoň trochu obohatil, pošlete jej svým přátelům, ať může obohatit i je. Děkujeme.

0 0 votes
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex