Tipy pro e-shopaře: jak ustát předvánoční nápor nakupujících

Vánoce za dveřmi a spousta lidí ještě nemá skoro žádné vánoční dárky. Jestli máte vlastní e-shop, určitě už cítíte tlak ze strany zákazníků. V příštích týdnech bude velmi těžké uspokojit každého zákazníka, budete se muset obrnit velkou trpělivostí a připravit se na přesčasy. Ale za své úsilí budete po zásluze odměněni.

Zdroj obrázku: outdoorový obchod Affekt

Více než polovina lidí by podle průzkumů sice ráda dárky vyřešila nejpozději do 4 týdnů před Vánoci, ale pravda bude nakonec jiná, jak komentuje Miroslav Uďan, CEO společnosti Shoptet„Mnoho lidí si živě pamatuje, jak se vlastní vinou trápili s výběrem dárků těsně před Vánoci, a navíc se museli potýkat s prořídlou nabídkou obchodů. Proto si letos všichni dávají předsevzetí nakoupit dárky s výrazným náskokem. Naše údaje ale pravidelně ukazují, že špička všech nákupů online se odehrává 14 dnů před Štědrým dnem. Jestli se budou lidé svých slibů držet alespoň letos, je tedy otázkou.“ Co tedy radí zkušení e-shopaři?

Sežeňte brigádníka

Jana a Jitka mají e-shop s dětskými kreativními hračkami Pikle z pytle – teď před Vánoci se na ně sesypaly stovky objednávek. Z poptávky po jejich produktech mají samozřejmě radost a snaží se své zákazníky uspokojit, aby se k nim vraceli. Obě tedy na takový nápor okamžitě zareagovaly a začaly hledat pomocníka na balení zásilek.

Je jasné, že v dnešní době sehnat spolehlivého a kvalitního brigádníka není jednoduché, ale určitě zkuste hledat mezi svými fanoušky, mezi známými, také na sociálních sítích, případně dejte inzerát na pracovní portály, na jobs.cz mají možnost přidání brigády zdarma. Čím dřív nastoupí, tím líp.

Dopřejte zákazníkům osobní odběr

Většina zákazníků si ráda svoje zboží prohlíží nebo zkouší. Zkuste alespoň před Vánoci vyjít všem vstříc a otevřete na pár dní výdejnu. Vyplatí se vám to, pokud sídlíte ve velkém městě. Lidem pak zásilku připravíte, ani ji nemusíte balit. Navíc budete se zákazníkem hovořit napřímo a osobní kontakt může pomoci vybudovat lepší vztahy.

Vyberte si správného dopravce

Lehko se to řekne, ale těžko udělá. Předvánoční balíčky jsou téměř vždy problémem. Na Českou poštu si lidé v loňském roce stěžovali, že nedoručuje domů, na ostatní dopravce zase, že balíčky leží i několik dní v depu. Podle informací od e-shopařů loni doručovala pošta objemné zásilky s pneumatikami, které zabíraly místo ve skladech. Letos tyto zakázky řeší jiná přepravní společnost, tak by již s poštou neměl být problém. Přesto svým zákazníkům nabídněte více alternativ pro doručení. Případně sami rozvážejte ve svém okolí.

Nabídněte dárek nebo jiný bonus za včasný nákup

„Čím dřív nakoupíte, tím vyšší slevu dostanete. Nebo nakupte během prvního týdne v prosinci a získejte dárek.“ – Vymyslete pro své zákazníky důvod, aby se svou objednávkou neotáleli. Zkuste je motivovat, ať svoje dárky nakoupí včas. Ujistěte je o dalších výhodách včasného nákupu – doručení zásilky v dostatečném předstihu, aby si mohli vychutnat v klidu vánoční atmosféru.

Nezačínejte nové kampaně

Kostky už jsou vrženy. Teď už se nepouštějte do ničeho velkého, soustřeďte se pouze na kampaně, které běží. Ať máte čas řešit dotazy nebo problémy svých zákazníků. Nechte si v záloze dostatek času pro řešení nenadálých situací, pro případné reklamace nebo neshody na sociálních sítích.

A rada na závěr? Buďte svědomití. Zajistěte hladký průběh nákupu všem svým zákazníkům. Nerozlobte si je, nezklamejte je. Jen minimum uživatelů by totiž v případě nespokojenosti nenapsalo negativní recenzi na e-shop. Taková nepříznivá kritika by mohla odradit další potenciální zákazníky. Navíc v době, kdy většina lidí řeší kritiku také na Facebooku, by se vám i malá chyba mohla vymstít.

Napsat komentář