Ušetřete za elektřinu – 7 tipů, jak eliminovat „skryté žrouty“ elektřiny

Vysoké ceny elektřiny představují nemalou zátěž rodinného rozpočtu. Poctivě zhasínáte, vyměnili jste všechny žárovky za úsporné zářivky, termostat máte nastavený na únosné minimum a stále se vám nedaří výdaje snížit? Možná vás překvapí, že prostor pro snížení spotřeby elektřiny tu stále je. Díky těmto jednoduchým trikům odstraníte tzv. „skryté žrouty“ a na účtech za energii ušetříte.

1) „Vypnuté“ – omyl, pouze v úsporném režimu

Naprostá většina elektrospotřebičů setrvává i po vypnutí v tzv. pohotovostním režimu, takže stále spotřebovává elektřinu, ale vy z nich nemáte žádný užitek. Nestačí tedy spotřebič vypnout pouze ovladačem, ale musíte sáhnout po hlavním vypínači přímo na zařízení nebo jej vypojit přímo ze zásuvky.

Pro hromadné vypnutí více spotřebičů najednou (např. TV, DVD přehrávač, stereo,..), je dobré mít všechna zařízení zapojená v prodlužovacím kabelu s vypínačem. Tímto jednoduchým trikem elegantně vypneme jedním stiskem několik spotřebičů najednou.

Možná si budete myslet, že v pohotovostním režimu přeci spotřeba nemůže být tak velká a toto opatření se nevyplatí provádět. Opak je ale pravdou, průměrná domácnost (která nepoužívá elektřinu k ohřevu vody a topení) utratí za spotřebu spotřebičů v pohotovostním režimu až 1/12 z roční spotřeby elektřiny.

2) Neodkládejte koupi nové chladničky

Náklady na provoz chladničky mohou tvořit 10 – 20% spotřeby energie celé domácnosti. Pokud vaše stará chladnička dosluhuje, je na místě uvažovat o pořízení nového spotřebiče a to ideálně energetické třídy A+++, která za rok provozu spotřebuje proud za zhruba 800 Kč. Starší modely tříd A nebo B spotřebují i dvojnásobek.

Samozřejmě spotřebu chladničky můžete ovlivnit i svým chováním. Chladničku pravidelně odmrazujte, protože námraza silnější než 5mm zvyšuje spotřebu proudu až o 30%. Nevkládejte teplé potraviny, abyste zabránili nežádoucímu odpařování, které zmiňovanou námrazu způsobuje.

3) Drobnou administrativu vyřizujte na tabletu či notebooku

Pročtení online zpráv či emailů a kontrolu sociálních sítí hravě zvládnete na tabletu či notebooku a nemusíte zapínat stolní počítač. Přenosný počítač či tablet totiž na svůj provoz spotřebovává o 85% energie méně, než stolní počítače.

Většina známých serverů, internetových obchodů a sociálních sítí má své mobilní aplikace, které jsou dostupné pro zařízení iOS i Android. Aplikace jsou uživatelsky příjemné, šetří vám čas a ve většině případů jsou ke stažení zdarma.

4) Využívejte funkci odloženého startu

Jestliže odebíráte proud ve dvoufázové sazbě, snažte se spouštět spotřebiče v čase odběru levnějšího nízkého tarifu. To můžete bez ztráty komfortu uplatnit u spotřebičů jako jsou: pračka, myčka či sušička. Stačí nastavit spotřebič tlačítkem „odložený start“ na dobu levnějšího tarifu.

5) Vyndejte nabíječku ze zásuvky

Řada lidí si nechává nabíječky na telefon či tablet permanentně zapojené v zásuvce, i když zrovna nejsou připojené k telefonu. Je to sice pohodlnější, ale volná nabíječka stále spotřebovává watty, které místo dobíjení telefonu přeměňují na teplo. Oknem tak vyhodíte až 10x více energie, než jaká je potřeba k dobití telefonu.

6) Využívejte kapacitu spotřebičů

Pokud pouštíte pračku a myčku poloprázdné a nevyužíváte jejich celou kapacitu, zvyšujete jejich energetickou náročnost. Můžete sice zvolit program s poloviční náplní, ale to neznamená poloviční spotřebu energie.

Snížit spotřebu energie pračky můžete také snížit praním při nižších teplotách – skvrny se vyperou a oblečení se tolik neopotřebuje.

7)  Neodebírejte proud za vyšší ceny

Základem je samozřejmě správná volba dodavatele elektřiny. Rozdíly cen jednotlivých společností nejsou zanedbatelné a přechodem k levnějšímu dodavateli můžete ročně ušetřit až několik tisíc korun. Porovnat ceny můžete na oficiálních stránkách dodavatelů.

Napsat komentář