Varovné signály u pracovního pohovoru

V každé společnosti či firmě jsou větší i menší problémy, nikdy vám ale nesmí přerůst přes hlavu. Do svého prvního zaměstnání jsem nastoupila hned po státnicích a byla jsem nadšená, že se mi podařilo rychle najít místo. V práci jsem ale vydržela něco málo přes rok, a když se ohlédnu zpět, už na pracovním pohovoru jsem si mohla všimnout určitých nesrovnalostí, které jsem ale v daném okamžiku hodila za hlavu. Naopak se na všechno dívala přes růžové brýle a jakékoli chyby omlouvala. Buď jsem se tehdy měla lépe připravit na to, co mě čeká, nebo si vyjasnit mantinely … nebo pozici nevzít. Proto radím: Vnímejte počáteční varování, abyste se vyhnuli budoucímu zklamání.

Neprofesionalita

Zbystřete, pokud máte zvláštní pocit, že způsob pohovoru je neprofesionální. Osobně se mi na pohovoru líbilo, že atmosféra byla uvolněná a dalo by se říci i přátelská. Otázky, které mi kladli, však byly nic neříkající a nemohli jim nic prozradit o mých schopnostech, intelektu či vědomostech. Jeden z kolegů si navíc uprostřed pohovoru vzpomněl, že chtěl ještě odeslat e-mail a odešel. Ač to zní namyšleně, nemohla jsem se ubránit dojmu, že bych pohovor vedla lépe já sama.

Dejte si pozor na to, aby se vedoucí při pohovoru nevyhýbali konkrétním odpovědím.  Věty typu „To se teprve uvidí! Na to se časem domluvíme, nemějte strach“ by měli spustit varovnou sirénu.  Stejně tak pokud vycítíte faleš a přetvářku. Všimněte si, jak mluví šéf s vámi a s ostatními kolegy. Já si například vzpomínám, že na mě se usmíval, hned nabízel tykání a byl velice ochotný. S ostatními si vykal a mluvil úplně jiným tónem.  Jeho podřízení se mu vyhýbali pohledem a pouze úsečně pozdravili.

Náplň práce

Přesvědčte se, že náplň práce popsaná v pracovní smlouvě je totožná s tou, kterou jste si domluvili na pracovním pohovoru. Mně se stalo, že ve smlouvě stál jiný popis pracovní pozice, než na kterou jsem se hlásila a o jaké byla řeč během přijímacího interview. Pokud taková situace nastane, měli by s vámi o tom alespoň promluvit a vysvětlit změny.

Pracovní prostředí

Vzpomínám si, že místnost ředitele firmy byla hezky vybavená a moderní, avšak kanceláře ostatních pracovníků byly skromně vybavené, nemluvě o nepořádku a povalujících se krabicích na stolech i na chodbě. Při podpisu smlouvy mě neměli ani kam posadit a stejné to bylo i s výběrem mé kanceláře. Provizorně mě poslali do malé místnůstky k jednomu z kolegů a slíbili mi, že za pár týdnů mě přesunou na lepší místo. To se samozřejmě nikdy nestalo.

Kolektiv

Už během prvních dnů  v nové práci jsem si všimla, že zaměstnanci si stěžují na vedení. To je přirozená věc, nikdy není nikdo stoprocentně spokojený, tady ale téměř všichni kritizovali stejné nedostatky. Vrcholem bylo, když jedna pracovnice sprostě nadávala přímo přede mnou v můj první pracovní den.

Pomluvy

Už v den nástupu do práce mi vedoucí „popsal“ své kolegy a podřízené. Ne snad, že by donášel drby, ale o každém řekl pár vět ze svého úhlu pohledu a ne vždy to byly zrovna pochvaly. Až po čase jsem zjistila, že zmiňovaný vedoucí se na oddělení téměř nepohybuje, tudíž nemůže kolegy znát natolik, aby o nich vynášel soudy.  Netrvalo dlouho a pochopila jsem, že zaměstnanci se pomlouvají i mezi sebou.

Chválit nebo hanit?

Příliš superlativů škodí, stejně tak ale i negativní hodnocení. Pokud vedení firmu až příliš přehnaně chválí, není to dobré znamení. Na druhou stranu, mluví-li o společnosti ve špatném světle, vypichuje její nedostatky a kritizuje ji, lze to považovat za varovný signál. Chápu, že někdy je pozice vytvořena právě proto, aby byl problém vyřešen. Přesto si myslím, že není dobrá cesta pomlouvat firmu, kam chcete nastoupit, hned v úvodu. A kritika nemusí znít jenom z úst manažerů, kteří vedou pohovor. Dejte si pozor také na to, co říkají vaši potenciální kolegové.

Nevhodné dotazy

Není snad ani třeba dodávat, že nevhodné dotazy a poznámky jsou zdviženým ukazováčkem při každém pohovoru. Ať už jsou to nevybíravé osobní otázky, posměšky nebo dokonce hlášky se sexuálním podtextem. Pokud máte z něčeho nedobrý pocit, vezměte raději nohy na ramena.

Napsat komentář