Všeobecná zdravotní pojišťovna

Zkratkou VZP je označovaná Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky, která má v naší zemi jedno prvenství. Jde o největší pojišťovnu v segmentu veřejného zdravotního pojištění. K jejímu oficiálnímu vzniku v rámci České republiky došlo hned v úvodu roku 1992. I když je VZP známá hlavně jako poskytovatel veřejného zdravotního pojištění, je třeba dodat, že nabízí také řadu pojistek z komerčního segmentu. Její služby lze využít i jinak, než se stát klasickým pojištěncem, kterých je aktuálně u pojišťovny okolo 6 milionů. Pro přesnou identifikaci využívá Všeobecná zdravotní pojišťovna také svůj kód, který je 111.

Výhodou VZP a její velikosti je určitě i to, že byste jenom velmi těžko hledali zdravotní, které by s ní nemělo smlouvu. To stejné platí i v oblasti klasických lékařů. Díky tomu je právě u této pojišťovny jistota toho, že když ji zvolíte, tak můžete očekávat bezplatnou zdravotní péči doslova kdekoliv v České republice.

Jaké komerční pojistky jsou k dispozici?

Všeobecná zdravotní pojišťovna jako taková je výhradně poskytovatelem veřejného zdravotního pojištění. Má však dceřinou společnost s názvem Pojišťovna VZP, u které je již možné sjednat si i klasické produkty pojistné ochrany. Těch je celkem 6 a jsou jedny z nejvyužívanějších. Pokud jde o jejich přehled, tak mezi klíčové a základní varianty patří:

 • Cestovní pojištění
 • Úrazové pojištění
 • Pojištění majetku
 • Pojištění odpovědnosti

Tato čtveřice je následně doplněna dalšími možnostmi. Ty už jsou celkem specifického rázu. První možností je takzvané pojištění závažných onemocnění. VZP ho nabízí pod označením Fénix a jeho cílem je zaměřit se právě na ta rizika, která mohou s komplikovanými onemocněními souviset. Zatímco klasické pojistné produkty u konkurenčních pojišťoven mohou mít závažné nemoci v kategorii výjimek, VZP se na ně u této pojistky přímo specializuje.

Poslední variantou komerčního pojištění je produkt označovaný názvem PATRON. Jedná se o zdravotní pojištění, které je určeno tomu, komu by se hodila kompenzace finanční ztráty v případě náhlého úrazu, nebo v případě náhlého onemocnění. Jde tak hlavně o kompenzace spojené s výpadkem platu, kdy je daná osoba v nemocnici, nebo klasicky v pracovní neschopnosti. Jde o produkt, který je na našem trhu v segmentu pojišťovnictví celkem unikátní a lze ho označit i za jeden z těch pro mnohé velmi prospěšných.

Pro pojištěné je k dispozici řada výhod

Nelze opomíjet to, že jako poskytovatel veřejného pojištění dokáže VZP nabídnout svým klientům celou řadu výhod. Mezi ty hlavní můžeme řadit primárně možnost využití různých příspěvků. Mezi ty hlavní se řadí:

 • Příspěvky z fondu prevence
 • Příspěvky z Klubu pevného zdraví
 • Slevy u partnerů

Opomíjet nelze ani jednu z nejznámějších výhod, kterou nabízí Všeobecná zdravotní pojišťovna doslova od doby svého vzniku. Je to takzvaný mořský koník. Tedy léčebně-ozdravné pobyty u moře, které jsou určené řadě nemocných dětí.

Pro pojištěnce i plátce

Komu své základní služby VZP nabízí? V první řadě to jsou klasičtí pojištěnci. Tedy osoby, které jsou pojištěny a kterým VZP proplácí veškeré náklady na léčbu, nebo pomáhá s úhradou léků. Pro ty jsou primárně určena i veškerá kontaktní místa, nebo internetový portál, prostřednictvím kterého je možné kontrolovat, zda je vše v pořádku. To výrazně zjednodušuje přehled klientů, kteří ji nemusí na pobočku. Prostřednictvím internetu je možné kontrolovat nejenom své informace, ale i informace celé rodiny – v případě rodičů, kteří chtějí zkontrolovat, zda je vše v pořádku u jejich dětí.

Dále své služby nabízí Všeobecná zdravotní pojišťovna takzvaným plátcům. Tedy těm, kteří se u ní registrují, jelikož platí pojistku buď sami za sebe, nebo za někoho jiného. Do první kategorie spadají buď osoby samostatně výdělečně činné, nebo osoby bez zdanitelných příjmů. Osoby bez práce, které nejsou na evidenci úřadu práce. Poslední skupinou plátců jsou zaměstnavatelé, kteří tak odvádějí pojistku pro své zaměstnance.

Mohlo by tě zajímat: velký slovník pojmůzáklady pojišťovnictvípovinné ručení, havarijní pojištění, pojištění bytu, pojištění domácnosti, pojištění domu, pojištění odpovědnosti, životní pojištění

Máte zkušenosti se společností VZP? Podělte se o své zkušenosti s ostatními a napište do komentářů krátkou recenzi.

4 komentáře u „Všeobecná zdravotní pojišťovna“

 1. VZP jednoznačně nedoporučuji. Po 15 letech celá rodina od nich odcházíme. Už nám došla trpělivost. Něco vám řeknou do telefonu a pak se nestačíte divit, když chcete proplatit sporty nebo očkování. Dlouhodobá nespokojenost.

  Odpovědět
 2. Nejhorsi pojistovna v CR. nenazrane s….berou vice jako ministr a prezident
  dohromady a rocni premie si davaji vetsi nez dostane pojistenec plat za 15 let.
  Spina a hnus, chudaci pijistenci nemaji narok na nic jenom platit.

  Odpovědět
 3. Prosím o informace o ztrátě průkazky c. p 665418/0379 na jméno Marková, ztrátu průkazu jsem zjistila dnes 14.7,dekuji předem Markova

  Odpovědět

Napsat komentář