Výhody nových hypotečních úvěrů

Zažádat si dnes o hypotéku. Je to pro klienta výhodnější než před rokem, kdy platily staré podmínky? Určitě ano, zvláště pro jednodušší předčasné splacení.

Ke konci roku 2016 nastalo několik významných změn v podobě poskytování hypotečních úvěrů. Bohužel byly tyto změny často prezentovány pouze jako zpřísnění podmínek pro žadatele o úvěr či nutnost mnohem vyšší finanční hotovosti při žádosti o úvěr. Jen zřídka byly zmiňovány výhody, které nové podmínky klientům přinášejí.

Tou nejvýznamnější změnou je možnost předčasného splacení v plné výši, pokud dojde k některé z nečekaných událostí. Toho můžete využít zejména při prodeji bytu. Kdo z nás si při podpisu smlouvy se závazkem splácení na dvacet let dokáže představit, jaké nenadále skutečnosti mohou v průběhu splácení nastat? Klienti jsou dnes v mnohem výhodnějším postavení a mají dokonce i možnost zasílání mimořádných splátek, za které si banky nemohou účtovat žádné sankční poplatky a to dokonce ani administrativní náklady. Jednou ročně, vždy k datu uzavření smlouvy, může klient zaslat bance mimořádnou splátku až do výše čtvrtiny dlužné částky. Postačí měsíc dopředu bance zaslat oznámení o mimořádné splátce. O zaplacenou částku se tak snižuje celá jistina úvěru. V praxi to znamená nejen to, že budete mít úvěr splacený dříve, ale i to, že zaplatíte mnohem méně na úrocích a většina bank vám po uhrazení mimořádné splátky i přepočítá částku, kterou vám měsíčně strhává inkasem z vašeho účtu.

Už nemusíte čekat na uplynutí lhůty fixace a můžete si zažádat i o velmi dlouhou lhůtu, po kterou se vám nebudou měnit podmínky splácení úvěru, ani úroková sazba. Mimořádné splácení je nyní mnohem snadnější.

Jak si vybrat tu nejvýhodnější hypotéku?

I tady platí pořekadlo, že pospíchat je lepší pomalu. Tím máme na mysli zejména to, že je dobré nechat si zpracovat více nabídek a využít i nejrůznější internetové hypoteční kalkulačky. I drobný rozdíl v úrokové sazbě může znamenat velkou částku, jelikož hypoteční úvěr je úvěrem dlouhodobým. Náklady, které budete hradit, se v měsíční částce od sebe nemusí výrazně odlišovat, ale pokud částku rozdílu vynásobíte počtem let, po které budete splácet, najednou si povídáme o velkých penězích. Buďte tedy velmi pečliví při výběru poskytovatele vašeho hypotečního úvěru a na prostudování nabídek si dopřejte dostatek času.

Každý z klientů má jiné požadavky, jiné finanční možnosti i jiné měsíční příjmy a výdaje. Řada bankovních a zejména nebankovních institucí si je této skutečnosti vědoma a přistupují ke klientům individuálně a pokoušejí se navrhnout takový produkt, který by přesně vyhovoval potřebám a přáním klienta.

Neotálejte s řešením vaší bytové situace a zeptejte se na možnosti hypotečního úvěru co nejdříve. Nízké úrokové sazby, za které jsou současné půjčky nabízeny, se mohou velmi brzy zvýšit a doplatíte na vaše váhání. A bohužel to nebude jen obrazné doplácení, ale skutečně vyšší náklady.

0 0 votes
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex