Využijte volný čas k přivýdělku

Přiznejme si upřímně, komu si se nehodila nějaká ta koruna navíc? Přivýdělek je ideálním způsobem, jak obohatit rodinný rozpočet. Většinou si můžeme přijít na několik stokorun až tisícovek měsíčně, samotná výše výdělku se samozřejmě odvíjí od mnoha faktorů – mezi ty nejdůležitější patří množství času, který můžeme práci věnovat a druhu činnosti, kterou budeme vykonávat.

Přivydělat si může úplně každý

Pro koho je přivýdělek vlastně vhodný? Často panuje představa, že brigády se týkají především studentů, případně maminek na mateřské dovolené nebo důchodců. Přivydělat si ale může každý, kdo si touží nebo potřebuje po finanční stránce přilepšit. Může tak jít i o člověka, který je zároveň u jiné společnosti zaměstnán na plný úvazek.

Na co si dát pozor? Než podepíšete pracovní smlouvu, vždy si dopředu zjistěte, jak je to ve vašem případě s daněním výdělku, jestli jste nějak omezení výší částky, kterou si můžete přivydělat apod. U některých přivýdělků je nutností vlastnictví živnostenského listu. Pokud si nejste jisti, raději si zavolejte na příslušný finanční úřad a nechte si poradit. Jeden telefonát je rozhodně lepší než riziko zbytečných pozdějších nepříjemností.

Práce z domova stále láká

Pro mnohé je lákavá práce vykonávaná přímo z domu. A i když je často spojená s představou podvodu nebo otročiny za pár korun, seriózní práce z domova opravdu existuje. Platí však základní pravidlo: pečlivě číst podmínky smlouvy a nezapomenout si ověřit pověst dané společnosti.

Proč je práce z domova tak oblíbená? Hlavní důvody jsou tři:

  • odpadají náklady spojené s dojížděním do zaměstnání
  • s předchozím bodem úzce souvisí úspora drahocenného času
  • většinou je možnost vlastní organizace dne (je na dané osobě, zda práci vykoná v průběhu dne, ráno nebo třeba až pozdě večer)

Na druhou stranu má práce z domova určitá úskalí. Ne všichni dokážou doma poctivě dodržovat pracovní morálku a jejich pozornost je odváděna například k domácím povinnostem. Pokud jsou přítomni i další členové rodiny, nemusí mít pro to, že dotyčný zrovna pracuje a potřebuje mít klid, pochopení. Je tedy lepší dopředu si s rodinou i sám sobě nastavit pevná pravidla a ty pečlivě dodržovat.

Práce z domova stále láká

Způsoby, jak přijít k penězům navíc

Pokud se po nějakém přivýdělku právě poohlížíte, pravděpodobně vás zajímají konkrétní tipy. Zde jsou:

Vyplňování dotazníků a anket přes internet

Tento způsob drobného přivýdělku (většinou v řádech stokorun ročně) nabízí hned několik společností. Po registraci a vyplnění profilu vám budou čas od času chodit dotazníky k vyplnění, odměna se liší podle jejich délky. Kromě hotovosti je často i možnost si odměnu vybrat v podobě věcných předmětů či poukazů na nákup v různých obchodech.

Psaní článků a jiných textů

Jestliže vám ve škole čeština a sloh nedělaly žádný problém, znáte dobře gramatiku a stylistiku, můžete zkusit si přivydělávat touto formou. Stále vznikají nové webové stránky a internetové magazíny hledají redaktory pro tvorbu článků. Výdělek se odvíjí mimo jiné i od toho, v jakých tématech a jak dobře se orientujete – a hlavně, zda jste schopni o nich čtivě psát.

Mystery shopping

Pod tímto anglickým pojmenováním se skrývá uskutečňování fiktivních nákupů za účelem ověřování kvality služeb. Nemusí jít jen o nakupování, ale například založení účtu v bance, kdy sledujete chování zaměstnanců, jejich přístup, ochotu apod. Vše se odehrává podle určeného scénáře, většinou je nutné také mít možnost rozhovor nahrávat. Odměny jsou různé, záleží na konkrétní společnosti, často si lze dokonce zakoupený produkt ponechat.

Poskytnutí volného prostoru k reklamě

Pokud máte nemovitost u frekventované silnice nebo na jiném místě, které je takzvaně „na očích“, můžete zkusit zjistit, zda by nějaká firma nechtěla na fasádu umístnit svou reklamu. Nemusí jít pouze o dům, může se jednat o plot pozemku nebo dokonce vaše auto. Firmy za pronájem takové plochy většinou platí měsíčně určitou sumu, její výše záleží na vaší vzájemné dohodě. V tomto případě tedy kromě poskytnutí volného místa nemusíte dělat vůbec nic.

Způsobů, jak si přivydělat, je samozřejmě mnohem více. Alespoň jmenovitě uveďme další příklady:

  • Doučování a překládání
  • Roznos letáků či novin
  • Úklid domácnosti či kanceláří
  • Hlídání děti
  • Venčení psů
  • Noční inventury zboží, příp. jeho doplňování
  • Sezónní práce (například pomoc při sklizni)

Způsoby, jak přijít k penězům navíc

V současnosti se brigády vyplatí

Pokud nad možností přivýdělku vážně uvažujete, dobrou zprávou je, že vzhledem k současné nízké nezaměstnanosti není problém najít si nějakou krátkodobou brigádu. A protože o pracovníky je v některých oblastech a oborech značná nouze, společnosti lákají na výši výdělku a různé zajímavé benefity. Ve výsledku se tak může z přivýdělku stát poměrně slušný příjem. A je nakonec možné, že práce vás bude natolik bavit, že se jí začnete věnovat naplno a stane se hlavním zdrojem vašich příjmů.

Napsat komentář