Zonky z pohledu investora. Recenze a zkušenosti

Zonky je populární platforma pro půjčování peněz mezi lidmi navzájem. Na jedné straně zájemce o půjčku, který potřebuje výhodně půjčit, na straně druhé investor, který má zájem zhodnotit své volné finanční prostředky. Zonky umožňuje za poplatek sjednání půjčky mezi oběma stranami a právně kryje tuto finanční transakci.

Recenze Zonky pro investory

Přečti si: Zonky recenze – český P2P portál z pohledu investora

P2P investování v této platformě je pro občany starší 18 let, kteří splňují základní podmínky této služby. První podmínka je zaslání dvou dokladů totožnosti k ověření vaší identity a zabránění zneužívání této služby. Kontrola dokladů se provádí při zakládání investorského účtu. Druhou podmínkou je vlastní bankovní účet, který musí být na vaše jméno. Účet musí být přímo váš, nemůže být vašeho rodinného příslušníka ani známého.

Zonky umožňuje investování i cizincům, kteří musí splnit stejné podmínky s jediným rozdílem. Musíte vlastnit český bankovní účet, ze kterého budete posílat peníze k investování. Posílání peněz z jiného účtu, než který jste zadali při registraci, může být odmítnuto.

Registrace do Zonky

K zaregistrování se jako investor, budete potřebovat 2 výše zmíněné doklady totožnosti a číslo bankovního účtu. Registrace trvá přibližně 15 minut (čtení obchodních podmínek atd.), má však jedno velké ALE – vytvořením účtu nezískáte okamžitý přístup k investování, ale zařadíte se na waiting list a budete muset trpělivě čekat, až vám dorazí pozvánka s promo kódem.

Nabití investorské peněženky

Investorská peněženka slouží k přehledu vašich transakcích v platformě. Uvidíte zde všechny finanční transakce a zůstatky. Do peněženky si musíte převést peníze ze svého bankovního účtu – převod trvá přibližně 1 – 3 dny, záleží na bance. Po připsání peněz můžete konečně začít investovat.

Vybírání a investování do půjček

Minimální výše investice je 200 Kč, maximálně však 5 000 Kč. Výběr půjčky záleží pouze na vás, buď se vám líbí příběh osoby, která žádá o půjčku a chcete ji podpořit, nebo se vybíráte čistě z finančního hlediska třeba podle ratingu nebo délky splácení.

Když si konečně vyberete půjčku, která splňuje vaše kritéria pro investování, vložíte do ni částku, která se vám v peněžence označí jako blokované peníze, tzn. že půjčka není celá zafinancovaná a čeká se na další investory. Jakmile se půjčka zafinancuje, blokované peníze se odečtou z vaší peněženky. V případě, že se na půjčku nenajde dost investorů, peníze se vám uvolní a vy je můžete investovat do jiné půjčky.

Každá půjčka je na Tržišti 2 dny. Pokud do ní investujete, vyhradíte tím investovanou částku pro tuto půjčku. Půjčka se během těchto dvou dnů zafinancuje a investování končí, nebo se nezafinancuje, půjčka z Tržiště zmizí a peníze, které jste do ní chtěli investovat, se vám vrátí do peněženky.

Splátky s úrokem z vašich investic vám chodí každý měsíc, nikoliv však zároveň, ale postupně, záleží na splatnosti půjček. V přehledu investic si můžete zjistit, jak se vám daří, kolik bylo splaceno a zda všechny splátky chodí včas.

Zkušenosti investora se Zonky

Také vám přijde ukládání volných prostředků na klasický spořící účet jako zbytečnost? Bohužel je to tak. Úrok na spořícím účtu v lepším případě dosáhne 1 % ročně, zatímco meziroční Inflace se pohybuje již přes 2 %. Zjednodušeným výpočtem se dobereme k tomu, že přibližně 1 % našetřených prostředků vyhazujeme oknem bez užitku. Kam tedy s penězi jinam, kde by alespoň neztrácely na své hodnotě?

Možností zhodnocení peněz je celá řadu. Ať už jde o dluhopisy (státní či firemní), akciové fondy, obchodování na burze či půjčování. Nějaké podvědomí o možnostech většina z nás má a není v mých silách hodnotit jednotlivé možnosti a porovnávat. Obecně je možné říci, že vyšší zhodnocení jde ruku v ruce s rizikem. Ať vám “nabízeči” jakékoliv z možností budou tvrdit, jak je to či ono výhodné a bez rizika a ukazovat stoupající grafy, budoucí zhodnocení je vždy jen velký otazník potažmo riziko.

Proč jsem se rozhodl pro zonky?

Já bych se dnes chtěl zaměřit na jednu cestičku z mnoha – když budu parafrázovat s cestami, na prvním rozcestníku cest se vydám směrem půjčování peněz. Proč půjčování? Jednak je to vhodné rozšíření portfolia, má slibný výhled do budoucna (kolik znáte lidí bez jediné půjčky? Moc ne, co?) a zhodnocení je na podobné úrovni (možná vyšší) jako třeba dividendy z akcií. Když jsem se vydat cestou půjček, na dalším rozcestníku jsem se rozhodl pro P2P a sdílené půjčky a na dalším rozcestí pro firmu zonky.

Proč jsem se rozhodl pro zonky? Není to ani kvůli Magdě, která chtěla půjčit na nový karavan, ani kvůli Emě, která má dost drahých splátek kreditky, dokonce ani kvůli žádné jiné z TV kampaní. Nezapírám však, že silné finanční zázemí majitele v tom nemělo svou roli. Zatímco sdílené půjčky ve světě fungují řadu let, u nás byly dlouho tabu. Teprve před pár lety se však se společnostmi roztrhl pytel a stačilo si jen vybrat. Z mého pohledu pro zonky hrálo právě to, že má díky silnému vlastníku největší potenciál prorazit. Když vidím kampaně a množství poskytnutých půjček, beru to jako důkaz, že jsem měl pravdu (co se vybaví vám,kdy se řekne půjčky od lidí? Asi právě zonky, že?).

Kolik lze vydělat na půjčkách?

Dost bylo představování a mého pohledu, proč používám zonky. Nechci dělat nějaké promo zdarma, naopak se chci s vámi podělit o své zkušenosti z pohledu investora, tedy z pohledu zhodnocení peněz. Zonky používám téměř od založení (začal jsem v červenci 2015). Potrtfolio mám v současné době docela rovnoměrně rozdělené (viz obrázek). Pro ty co neví, co jednotlivé kategorie znamenají, tak stručně vysvětlím – rating žadatele určí přímo zonky a podle něj se odvíjí úroky žadatele a tedy i výnosy pro investory (A** – minimální riziko, A* – velmi nízké riziko, A++ – nízké riziko, A+ – nízké riziko, A – nižší riziko, B – střední riziko, C – vyšší riziko, D – rizikové). Úroky se pro žadatele podle ratingu pohybují od 3,99 po 19,99 % p.a. (odpovídající očekávaný výnos investora pak je od 2,5 po 11,9 %). Vrátím se zpět ke svému portfoliu půjčených peněz. Z uvedeného rozložení systém vypočítává aktuální výnos 9,1 % a očekávaný výnos 6,0 %. Proč tyto dva údaje?

„Aktuální výnos“ je prostě současné zhodnocení po započtení ztrát. „Očekávaný výnos“ je pak jakýsi předpoklad zonky, podle know-how svého mecenáše, a kde je již na základě dlouholetých zkušeností s půjčkami započten odhad neplatičů a všech ztracených půjček. Rozdíl těchto údajů je zatím velmi rozdílný, což je dáno tím, že je služba je poměrně nová a neplatičů jen velmi malé minimum. Do budoucna bych věřil spíše údaji “očekávaný výnos”.

Do údaje by se mohl zahrnou i efekt “nabalovací sněhové koule”, čímž myslím reinvestování. Vezměme například úrok 10,9 % (rating A) na 42 měsíců a moji investici 1 000 Kč. Měsíčně se mi, jako investorovi, vrací cca 29 Kč. A těchto 29 Kč je možné obratem hned půjčit dalšímu žadateli a tyto peníze se mohou dále úročit. Z příkladu to na závratné sumy nevypadá, ale pokud se budeme bavit o investicích v desetitisících a z dlouhodobého hlediska, zajímavost to má.

Pokud se budu držet strohého údaje očekávaného zhodnocení cca 6 % p.a. (nemám důvod odhadům nevěřit), jsme tedy na šestinásobku v porovnání se spořícím účtem a hlavně překrýváme přibližně trojnásobkem inflaci a lze tak mluvit opravdu o zhodnocení peněz. A nezanedbal bych ani hledisko toho, že svou půjčkou jsem třeba někomu pomohl ke splnění snu či ušetřit na předchozích splátkách.

Máte zkušenosti se službou Zonky? Napište nám vaši zkušenost do komentáře a pomožte tak ostatním blíže se seznámit se Zonky.cz.

0 0 votes
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex