Rozdíl mezi bankovní a nebankovní půjčkou

Na výhru v loterii čekáte zatím marně, takže než se štěstí unaví, budete muset zahájit jinou strategii. Půjčit si na vlastní byt nebo jen pár korun před výplatou? Reklamy na půjčky na vás vypadávají málem i z konzervy, tak jak se v tom všem vyznat? Čtěte. Vysvětlíme si rozdíl mezi bankovní a nebankovní půjčkou.

Především vás většinou v bance čeká poměrně nízká úroková sazba. V zásadě je ještě potřeba rozlišit, jestli budete chtít úvěr účelový, kde je zpravidla ještě nižší než u kolegy úvěru neúčelového. Jaký je mezi nimi rozdíl? V prvním případě budete muset doložit, na co si ho berete. Pokud patříte mezi statisíce dalších, kteří neměli to štěstí, aby jim rovnou spadla do klína nemovitost nebo příslušný obnos, budete tento typ znát: Je jím třeba běžná hypotéka.

Oproti tomu nebankovní poskytovatelé se vás nebudou ptát, na co úvěr použijete a to ani u vyšších částek. Přičemž výší si s hypotékou nezadají, sumy se mohou vyšplhat až do miliónů. O maximální výši úvěru v bance rozhodne takzvaná bonita žadatele. Což je, velmi jednoduše řešeno, jak je schopný dotyčný splácet. Banka se totiž vystavuje tím, že vám úvěr poskytne, riziku. Právě proto je svoboda ohledně výše částky i účelu půjčky u poskytovatelů nebankovních vykoupena vyššími úrokovými sazbami.

Bonitu samozřejmě netvoří jen příjmy, které by měly být trvalé, což znamená, že banka bude chtít mít záruku, že potřebnými prostředky budete disponovat i v budoucnu, tedy většinou v praxi tak, že jste zaměstnáni v pracovním poměru na dobu neurčitou. Banku pak budou zajímat i další údaje z vašeho osobního života. Čím se živíte, kolik máte dětí atd. A od vašich příjmů samozřejmě bude muset odečíst také výdaje, to znamená ty pravidelné jako nájemné ale i splátky jiných úvěrů.

Takovéto zevrubné posuzování vaší úvěruschopnosti vás většinou u nebankovní půjčky na rozdíl od varianty bankovní nečeká. Bude stačit, pokud doložíte příjem a nemusíte nikde na pobočku. Je totiž jedno, jestli si vyřídíte nebankovní půjčku v Praze nebo třeba v Ostravě, vše jde vyřídit online.

Napsat komentář