Studentská půjčka – peníze na studium i jiné potřeby

Život studenta není tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát. Náklady na studentský život se totiž neustále zvyšují. Většina studentů (středních a vysokých státních škol) nemá tak bohaté rodiče nebo dobře placené brigády, aby pokryly všechny tyto náklady.

Student si totiž musí ze svých zdrojů financovat školné (nebo tzv. „zápisné“), knihy, hradit náklady za kolej (ubytování), dopravu (dojíždění) či výdaje na studijní materiály (učebnice). I zábava studentův době jejich volna, něco stojí. Většina škol navíc požaduje i vlastnictví přenosného počítače(notebooku) a připojení k internetu (při výuce, i při přípravě na výuku).

Proto mnoho studentů volí studentskou půjčku, která jim pomůže pokrýt tyto studijní výdaje.

Nabídky a využití půjčky

Student si může vyřídit studentskou půjčku u bankovních i nebankovních institucí. Finance z některých půjček lze využít na cokoliv (banky nezajímá, na co se finanční prostředky použijí). Některé půjčky jsou však určené pouze na studium (účelová půjčka).

Mnozí studenti se rozhodnou čerpat finance postupně (jak vyžadují okolnosti). Lze si také stanovit týdenní či měsíční částku, kterou student nesmí překročit (s danou částkou se naučí hospodařit).

Bankovní studentské půjčky

Student, který má u své banky zřízeno studentské konto, může požádat o tzv. „KONTOKORENT“(pokud již nebyl zřízen při zakládání účtu). Jde o povolené přečerpání účtu. Klient tedy může do určité částky vybrat peníze do mínusu.

Další variantou je kreditní karta s nízkým úvěrovým limitem. Rychlé vyřízení a splácí se krátkou dobu.

Výhoda půjčky od banky

Tyto půjčky sjednané u banky jsou stále oblíbenější kvůli nízkému úroku. Doba splatnosti se liší dle požadavků a možností žadatele i banky. Nejčastěji se tato doba pohybuje v rozmezí 1 – 10 let.

Banka také velmi často umožňuje tzv. „odložené splácení“. V tomto případě peníze vracíte až po studiu či při dosažení určitého příjmu. Splácí se měsíčně pouze úrok z půjčované částky, popřípadě pojištění částky.

Požadavky banky

Banka požaduje minimální věk 18 let. Hranice věku se pohybuje v rozmezí 18 – 26 let (někdy až 30 let). Dále je nutno doložit potvrzení o studiu (odevzdávat průběžně alespoň 1x za rok, jako doklad o pokračování studia).

Ne vždy je však požadován stutus studenta po celou dobu splácení. Potvrzení o studiu se odevzdává jen při podání žádosti o půjčku (místo dokladu o příjmu).

V některých případech (záleží na výši půjčky), kdy nelze doložit příjem, je požadován spolužadatel s příjmem (jeden z rodičů).

Nebankovní studentské půjčky

Protože studenti jsou považováni za rizikovou skupinu (bez příjmů), ne vždy banka studentskou půjčku odsouhlasí. Proto je zde ještě možnost žádosti o půjčku u nebankovních institucí.

Nebankovní půjčky jsou sice rizikovější, dražší a nevýhodnější, ale mnohdy jediným řešením. Navíc je tento úvěr snadno dostupný. Na internetu je mnoho nabídek určených právě pro studenty (SMS půjčky). Tam lze vyřídit žádost a také tam najdete i reakce jiných lidí, kteří již podobnou půjčku využili a zjistit, zda se opravdu vyplatí.

V nebankovním sektoru si můžete domluvit na individuálních podmínkách potřebných pro schválení a vyřízení půjčky.

Studentský život je nákladný a půjčka může (i nemusí) vaše problémy s výdaji vyřešit. Pokryje sice vaše náročné studium, ale může vás uvrhnout do dluhové pasti. Zvažte proto všechna klady i zápory. Vyvarujete se budoucích chyb.

Napsat komentář