TransferWise – levnější platby do zahraničí

Snad každý už někdy potřeboval zaslat SEPA platbu do jiného členského státu v EU. Tyto platby podléhají jistým zákonitostem a jsou zpoplatněny bankou. Do hry jednak vstupují nevýhodné kurzy za převod, ale také nezanedbatelné poplatky, které mohou být i ve stovkách korun. Ještě horší situace nastává, když zasíláte peníze ze svého zahraničního účtu do ČR, potom totiž tento poplatek uhradíte hned 2x – za odeslání i příjem platby.

Existuje však způsob, jak drahou SEPU obejít systémy na bázi P2P. Jedním z nejpopulárnějších portálů současnosti je TransferWise a svým uživatelům umožňuje ušetřit na poplatcích i vyšší stovky korun za jednu transakci.

Co banka, to jiné poplatky

Poplatek za SEPA platbu bývá u českých bank velmi různý. mBank či Airbank s velkým tarifem je má zdarma, nicméně u České spořitelny zaplatíte i 220 Kč. Ještě více pak přeplatíte v bankovním kurzu. Ten sice v čase kolísá, ale jsou banky, které jsou dlouhodobě výhodnější, než jiné.

Po krátkém náhledu do kurzovního lístku lze zjistit, že kurzy bank se vzájemně mohou lišit klidně o 30 haléřů za euro. Takto to vypadá v době psaní článku:

Převod za středový kurz může v tuto chvíli znít jako pohádka z říše snů. Ale možné to je.

TransferWise

TransferWise platby
TransferWise platby

TransferWise je online služba, kterou využívá přes milion uživatelů po celém světě. Umožňuje převést částku na zahraniční účet (nebo zpět) za mnohem výhodnější ceny. Poplatky jsou nastaveny na 0,7% z transakce, přičemž minimální poplatek je 42 Kč. Zdá se to hodně, ale díky tomu, že převádíte za středový kurz, ušetříte až 85% z částky, kterou by vám jinak účtovala banka.

Celý fígl spočívá v tom, že vaše peníze při převodu do zahraničí skrze TransferWise nikdy neopustí ČR. Společnost má v každé zemi lokální účet, na který klient zašle platbu s přiřazeným číslem. Následně dojde k párování uživatelů a vyhledání podobně vysokých transakcí v opačném směru, než jde vaše platba. Díky algoritmům se platby najdou a spárují do druhého dne a následně dojde k prohození příjemců. Uživatelé zaplatí bance pouze za tuzemskou platbu a poté výhodnější poplatek za využití služby.

TransferWise je pod dohledem nezávislého orgánu FCA a využívá jej přes 1 milion spokojených klientů. Na nezávislém portálu TrustPilot se pyšní jedním z nejvyšších možných hodnocení.

Platba přes TransferWise

Průběh je oproti SEPA platbě trochu odlišný. Převod může kvůli dalšímu mezičlánku trvat o něco déle, než 3 dny (což je limit pro SEPU). TransferWise se hodí zejména v situacích, kdy na provedení platby nespěcháte.

Uživatele také může zaskočit, že předem neví, kolik přesně za převod zaplatí. Výpočet proběhne okamžitě, nicméně k platbě může dojít až další den, kdy mohou být kurzy zase trochu jinde. Z tohoto důvodu si portál strhává dočasnou zálohu, ze které rozdíl uhradí. Může však dojít i k opačné situaci a přebytek se vám po provedení platby k záloze přičte a poté se vrátí na účet.

Ovládání portálu je v angličtině, což může některým uživatelům dělat problémy. Nicméně celý postup je intuitivní a je součástí této recenze na TransferWise na portálu hoopoo.cz.

Další zajímavé funkce

Skrze portál je možné si uložit minulé kontakty a využít je opakovaně, mnohem rychleji. Využít lze také aplikace pro Android a iOS.

TransferWise rate alerts
TransferWise rate alerts

Další zajímavou funkcí je automatické upozornění na výhodné kurzy. TransferWise může upozorňovat na krátkodobá minima, nebo lze notifikovat postup kurzu skrze určitou mez. V současné době přichází portál s horkou novinkou – tzv. Borderless account, což je v podstatě obdoba multi-měnového účtu s vlastní kartou a možností okamžitého převodu mezi 15 měnami.

Využití

Levnější platby do zahraničí se mohou hodit zejména při cestování. TransferWise využívají cestovatelé z celého světa, kteří si tímto způsobem mohou při delším pobytu v cizině levně zaslat peníze z ČR na účet v zahraničí. Lze takto platit na eBay, za služby v zahraničí nebo prostě všude, kde se převádí peníze z účtu na účet.

Služba je pravidelně inovována, je snadné ji využívat. První převod lze provést i s registrací do 20 minut, další převody jsou značně rychlejší a úspora se vzhledem k časové náročnosti vyplatí.

0 0 votes
Vaše hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zapojte se do diskuze a přidejte hodnocení, děkujemex
()
x